Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur Mu?

  • Ekim 9, 2020
  • 0
  • 295 Görüntüleme

Zatürre Aşısı Covid 19’a Karşı Etkili Mi?

Zatürre yani pnömoni, çeşitli kimyasallar ve mikroplarla akciğerlerin iltihaplanmasıyla oluşurken genellikle mikrop içeren damlacıkların hasta olan kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla bulaşır. Zatürre sağlıklı ve genç bireylerde, ileri yaşlardaki bireylere göre daha kolay tedavi edilebilir. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte zatürreye vakalarında artış görülür zira kış aylarında kapalı alanlarda geçirilen zamanın fazlalaşması bulaşıcı enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması zatürre gibi bulaşıcı enfeksiyonlara karşı kalkan oluşturur. Bu bağlamda dengeli ve sağlıklı beslenmek, kaliteli uyku düzeni, egzersiz yapmak, temiz hava almak ve stresten uzak durmak güçlü bağışıklık sistemi için büyük önem teşkil etmektedir. Vücut direncinin düştüğü hallerde gelişen zatürrenin etkenleri arasında virüsler, bakteriler ve mantarlar yer alır. Okul yaşında olan çocuklarda genellikle Mycoplasma Pneumoniae pnömonisi görülebilirken viral zatürreler daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Viral zatürrelerin erişkinlerde görülme oranı ise yüzde 13 civarındadır. Nitekim erişkinlerde bakteriyel pnömoniler daha çok görülür.  Zatürre hastalığı küçük çocuklarda yaygındır; ancak yaşlı yetişkinler ciddi hastalık ve ölüm açısından en büyük risk altındadır.  Her zatürre aynı mikrobik etkenlerle ortaya çıkmaz. Zatürrenin sık rastlanan sebeplerinden biri olan “Pnömokok” isimli bakterilere karşı pnömokok aşısı , risk grubundaki kişilere uygulanabilir. Nitekim Pnömokok aşısı, ciddi ve potansiyel olarak ölümcül pnömokok enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Pnömokok aşısı halk arasında zatürre aşısı olarak da adlandırılır.  Zatürrenin önlenmesine yardımcı olan 2 çeşit aşı vardır. Bunlar: Konjuge pnömokok aşısı veya PCV13 ve Pnömokok polisakkarit aşısı veya PPSV23’tür.

Memorial Sağlık Grubu Göğüs Hastalıkları Uzmanları , ‘Zatürre aşısı Covid 19’a karşı etkili mi? Koronavirüsten korur mu?’ sorularını yanıtlandırdı.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Türk Müziğinin Çınarı Hayatını Kaybetti

65 Yaş Ve Üstü Yetişkinler İçin Zatürre Aşısı Ne Kadar Etkilidir?

PPSV23 aşısı, bağışıklığı yeterli 65 yaş ve üstü kişilere veya kronik hastalığı olan kişilere verildiğinde invazif pnömokok hastalığına karşı % 60-% 80 etkilidir. Aşı, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde daha az etkilidir. Bu aşının 65 yaş ve üstü yetişkinler arasında noninvazif pnömokok kökenli pnömoniyi önlemedeki etkinliği tutarsızdır.

Zatürre Aşısı Covid 19’a Karşı Etkili Mi? Koronavirüsten Korur Mu?

İki tip pnömoni yani zatürre aşısı vardır. Polisakkarid aşı 5 yıl süre ile koruyucu olup B hücrelerini etkiler. Bellek hücrelerini etkilemez. Hafif etkilidir. Kas içi yapılır. Bir diğer zatürre aşı türlerinden konjuge ise ömür boyu etkili bir aşıdır. B hücrelerini ve hafıza T hücrelerini etkiler. 65 yaş üstü kişilerde, risk faktörü yüksek kişilerde bir kereye mahsus konjuge aşı ve 6 ay sonra 5 yılda bir olmak üzere polisakkarid aşı Deltoid kası içine yapılır.

Konjuge pnömokok aşısı aynı zamanda menenjit ve kan infeksiyonu gibi ciddi pnömokok hastalıklarını önlemekte yardımcı olur. Aynı zamanda bazı orta kulak iltihaplarını da önleyebilir.

Nitekim zatürre aşısı pnömonilerin en büyük sebeplerinden olan pnömokoklardan koruma amaçlı yapılır. Zatürre aşısı doğrudan koronavirüse karşı etkili değildir. Ancak bu aşılar zatürre hastalığı için risk faktörü olan kişilerde Covid 19 hastalığı sonrasında gelişebilecek olası pnömoni nedeniyle ortaya çıkabilecek zatürre riskini azaltmış olur.

Zatürre aşısının Covid 19’a karşı koruduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte zatürre aşısı olan kişinin kesinlikle zatürre hastalığına yakalanmayacağına ilişkin görüşler de yanlıştır. Söz konusu aşılar zatürre riskini azaltır.

Memorial Sağlık Grubu Basın Bülteni

Fotoğraf: pixabay.com

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir