Yerli Turizm’de Rekor Rezervasyon!

  • Nisan 8, 2021
  • 0
  • 647 Görüntüleme
yerli turizmde rekor rezervasyon

Yerli Turizm’de %50’nin Üzerinde Rezervasyon Yapıldı!

Pandemi dolayısıyla 2020 yaz sezonunda yabancı turistlerin gelişleri sorun olunca Ege ve Akdeniz’de turizmcilerin yüzünü yerli turist güldürdü. Pandemi öncesi yeterli yatak olmaması nedeniyle özellikle Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi bölgelerde tatil imkanı bulamayan yerli turistler pandemi sırasında tatil imkanı bulabildikleri bu bölgeleri çok sevince rezervasyonlar Nisan ayında %50’nin üzerine çıktı. Bu bölgeler için Nisan ayı rezervasyonlarının oranı rekora koşmuş oldu. Yetkililer tatilcileri yerler dolmadan rezervasyonlarını bir an önce yapmaları şeklinde uyardı.

Yerli Turizmde Rekor Rezervasyon

Mesut Yar “Yerli Turist Tatil Yapabilecek Mi Diye” Sordu!

Yerli ve yabancı turistlerin ege kasabalarına yerleştiğini ve ilk kafilenin Dalaman havalimanına indiğini Star Tv – Ntv canlı yayınına bağlanarak açıklayan Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız, Mesut Yar’ın “Yerli Turist Tatil Yapabilecek Mi?” sorusuna %50’nin üzerinde rezervasyon ve satış yapıldı diyerek cevapladı. Canlı yayın esnafın sorunları ve turizm odaklı olarak şöyle devam etti:

“Esnaf’ın Mağduriyetini Önlemek İçin Bir Dizi Çalışmalar Yapılacak!”

M.YAR: Turizm meselesi Türkiye’nin en önemli girdi kalemlerinden bir tanesi ve  bir çok turizmci pandemiden etkilendi. Bunun yanında turistik bölgelerde yaşayan esnaf da çok mağdur oldu. O mağduriyeti gidermek için esnaf odaları ya da sizler gibi STK’lar bir araya gelip mağduriyeti giderme, hazırlık süreci ya da ayakta kalma süreci başlattı mı?

M.AYYILDIZ: Evet Mesut bey özellikle esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik yaklaşık 1 yıl süren bu süreçte elimizden geldiğince Devletimizle birlikte katkılarda bulunmaya başladık. Burada önemli olan esnaf ve sanatkarlarımızı ayakta tutabilmekti. Bu anlamda Devletimizle birlikte bütün katkı ve yapabileceğimiz imkanları yerine getirdik. Öncelikle esnaf ve sanatkarlarımızın tedbirlere uyması için sürekli uyarılarda bulunduk, onlar da bizlerle çok uyumlu çalışarak bu döneme kadar gelebildik.

M.YAR: Pandemiden etkilendiğiniz ortada ama insanlar da bir yandan bu virüsü turistler de taşıyor bize diyorlar. Türkiye’nin yeni dönem için aldığı önlemler sizce yeterli mi? Bir de Marmaris’e gelip te kalan turist varmış. Doğru mu bu?

M.AYYILDIZ: Doğrudur. Zaten geçtiğimiz dönemde Covid 19,  Marmaris’i ve diğer turizm bölgelerini çok olumlu yönde etkiledi. Neden derseniz ; Marmaris ve Marmaris gibi turizm yerlerinin havasının temiz olması, doğasının çok güzel olması, insanların iyi hizmet vermesinden dolayı bir çok turistimiz Marmaris ve Marmaris gibi turistik bölgelere geldikten sonra buraya yerleşimde bulundular ve hayatlarına buradan devam ediyorlar.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Son Uyarı Gibi Kısıtlama!

M.YAR: Biliyorsunuz ki vaka artışları Türkiye haritasında kırmızıya döndü. Bu anlamda yerli halkın da rahatsız olmaması için  alınacak önlemlerin de ikiye katlanması gerekiyor. Bu anlamda bir nabız yoklaması yapıyor musunuz?

M.AYYILDIZ: Tabiki de . Özellikle esnaf ve sanatkarlarımıza bu dönemde çok fazla iş düşüyor. Çünkü esnaf ve sanatkarlarımız müşterilerine ve halka hizmet veren bir kesim. Onlar eğer tedbirlere uymazsa , müşterilerinin bu tedbirlere uymasını sağlamazsa o zaman biz Covid’le mücadele edemeyiz. Öncelikle esnaf ve sanatkarımız tedbire uyacak, müşterilerin bu tedbire uymasını sağlayacak ki biz en kısa sürede bu covid’le ilgili sıkıntılardan kurtulmuş olalım.

M.YAR: Yerli turistle ilgili ilişkiler nasıl? bir beklenti veya hazırlık var mı?Güney Ege özellikle umudunu İngiliz turiste bağlamış durumda. İngilizleri özellikle bekliyoruz diyorsunuz ama yerli turistte bu durum nasıl?

M.AYYILDIZ: Yerli turizmde 2020 döneminde başlayan Covid’le beraber özellikle bu bölgelerde çok fazla verimli bir çalışma gerçekleştirdik. 2020 yılının kasım ayının ortalarında Marmaris’te %50’nin üzerinde yerli turizmde bir verimlilik yaşandı. Şu anda Nisan ayının ilk haftalarındayız ve  biz 2021 yerli turizm anlamında %50 ve %50’nin üzerinde yataklarımızı ve evlerimizi satmış bulunmaktayız. Yerli turizm özellikle covid’le birlikte çok fazla yükseldi ve  verimliliği arttı. Tabi ki yabancı turistlerimizi de beklemekteyiz. Geçtiğimiz hafta, Ege Bölgesine özellikle Rus turist kafileleri ile birlikte ilk girişler başladı. Nisan ayının 15 i yada 20 sinden sonra Rus, Ukrayna ve Bulgaristan uyruklu misafirlerimizin  gelmesini beklemekteyiz. Mayıs ayının sonu ile birlikte de İngilizlerin yavaş yavaş Marmaris’imize ve Ege Bölgesine girişlerini göreceğiz ve  Mayıs ayından sonra her geçen gün, her geçen ay özellikle turizmin yoğunluğunun artması ile ilgili verimliliğin artmasını bekliyoruz.

M.YAR: Konuşmak için erken ama yerli turist bir nefes almayı istiyor fiyat aralıkları nasıl olacak bu yıl turizmde?

M.AYYILDIZ:  Bu yıl turizmde yerli turizm anlamında fiyatlarımız çok uygun. Özellikle sahil kesimlerinde çok rahatlıkla yerli ve yabancı misafirlerimizi ağırlamaya hazırız Mesut bey.

M.YAR: Peki Sayın Ayyıldız, programımıza katıldığınız için çok teşekkür ederim. Size hastalıksız, sağlıklı güzel bir sezon ve başarılar diliyorum.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir