Yedi Baharlı Balık

  • Nisan 2, 2020
Yedi Baharlı Balık

“Yedi Baharlı Balık” tarifi ve bir Marmaris Life Dergisi Nostaljisi!

Marmaris’in unutulmaya yüz tutmuş geleneksel balık mutfağının en nadide lezzetidir  Yedi Baharlı Balık. 1979 yılının Haziran ayında 10 yaşındayken ilk defa gelmiştim Marmaris’e; ve ne hikmetse o günden beri hiç duymadığım özenle saklanan bu tarifi, 2005 yılında Marmaris Life Dergisi’ni hazırlarken saklandığı yerden dostlarımın da yardımıyla çıkarmış ve dergide büyük bir gururla paylaşmıştım. “Bundan sonra sizler de ailelerinize ve dostlarınıza Yedi Baharlı Balığı sunabilirsiniz” diye de not etmiştim. O kadar güzel tepkiler almıştık ki ilk sayıdan, hiç birini unutamam.

Yıllar Önce Yedi Baharlı Balık Tarifimize Çok Güzel Tepkiler Almıştık

Bir hanımefendi (Marmarisli olmadığı belliydi) “Akşam eşime sürpriz yapıp, tarifinizi pişiridiğimde gözleri doldu, “bunu nereden öğrendin sen?” dedi. Anladım ki ona ailesinden kalan bir nostaljiyi yaşatmıştım. Bana bu duygusal anı yaşattığınız için teşekkür ederim” demişti. O günden sonra Marmarisliler’in evlerinde ve balık restoranlarında “Yedi Baharlı Balık” ve diğer sayılarımızda yayınladığımız “Geleneksel Marmaris Balık Mutfağı” na ait eski tarifler pişmeye başlamıştı. Ender de olsa bu tarifler eskiden beri pişiyordu belki ama Marmaris’in geleneksel mutfağını ortaya çıkarmakta bir nebze payımız olduğu konusunda pek de tevazu göstermek istemiyorum hani!

İlk Haliyle Yeniden Yayınlıyoruz

Eleştriler de almadık değil! Bu daha da hoşumuza gitti. Zor şartlar altında dergi çıkarıyorsanız arkanızdan konuşuluyor olması çok da kötü bir şey değil.  “Efendim domates konulmaz, salçayla yapılır! Defne konulmaz, nane konulur!” gibi Marmarisli kadın günlerinde tartışma konusu olmak doğru yolda gittiğimizin en büyük işaretiydi. Daha fazla kendimizi övmeden tam 14 yıl önce Marmaris Life dergisinin 15 Ocak 2005 tarihinde çıkan ilk sayısında verdiğimiz tarifi yeniden veriyorum. “Yedi Baharlı Balık” tarifinin noktasına, virgülüne dokunmadım. Tarifi ilk yayınladığımız haliyle veriyorum; çünkü bu gerçekten doyumsuz bir lezzet olmuştu. İleri ki bir tarihte yeni bir tarifine rastlarsak yeni versiyonuyla onu da paylaşabilirim. Bana da tam 40 yıllık lezzetli bir nostalji oldu.

“Bundan sonra sizler de ailelerinize ve dostlarınıza Yedi Baharlı Balığı sunabilirsiniz!”

İçindekiler:

En az 1 kg’lık balık. İskorpit, Orfoz ve Kefal önerilen balık seçenekleridir. (Biz Orfozu kullandık)

Karabiber, bahar, tuz, kırmızı biber, maydanoz, domates, sarmısak olmazsa olmazları; tercihinize göre kimyon, soğan, defne yaprağı ve yeşil biber kullanabilirsiniz

Tarifi:

Önce soğanı sonra domates ve yeşil biberi ayrı bir tavada zeytinyağı ile hafifçe kavurun. Bu karışımı tepsinin altına yayın. Daha sonra gene zeytinyağında hafifçe kızarttığınız balığı bu karışımın üzerine yerleştirin. Balığın kenarlarına dilim kesilmiş limonları koyun. Bir kısım maydonoz ve diş sarmısakları baharatlarla beraber balığın üzerine serpin. Ayrı bir kapta hazırladığınız salça, limon suyu, su ve zeytinyağını karıştırdıktan sonra balığın üstüne yayın. Kalan baharatları en üste tekrar serpin.

Pişirilmesi:

Taş fırında yaklaşık 40 dk., normal fırında üzeri folyo kaplı olarak 20 dk. pişirin. Artık Yedi Baharlı Balığınız servise hazır hale gelmiştir.

Marmaris geleneklerine göre servis sonrası balığınızın üzerine turunç sıkmayı unutmayın!

Afiyet olsun!

Not: Dünya Sağlık Örgütünün bu tarif için öngördüğü zeytinyağı oranı kişi başı 20-25 gr’dır. Sağlınız için bunu gözönünde bulundurun.

Murat Ersan

09.01.2019

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.