Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir

  • Mart 30, 2021
  • 0
  • 384 Görüntüleme

“Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir”

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, yaya güvenliğini sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ isimli farkındalık faaliyeti dahilinde trafik ışığı bulunmayan yaya geçitlerinin bir şeridini kırmızıya boyadı. Önce öğrenciler ve vatandaşlar ile birlikte yaya geçidinden karşıdan karşıya geçen Kaymakam Aksoy, sonrasında öğrencilere düdük ve şapka dağıtarak bilgilendirmelerde bulundu.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmişti. Farkındalık yaratmak amacıyla ülke genelinde eş zamanlı “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası düzenlendi. “Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz” sloganı ile yürütülen bu kampanya kapsamında, yaya güvenliğini sağlamak amacıyla Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy,İlçe Jandarma Komutanı Binb. Murat Çam, İlçe Emniyet Müdür Vekili Aycan Çakır, ilçe milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla, Atatürk Caddesi üzerinde Sabancı Anadolu Lisesinin önünde ve 19 Mayıs Gençlik Meydanı karşısında farkındalık faaliyeti gerçekleştirildi. Öğrenciler ve protokol ile birlikte yaya geçidinin bir şeridini kırmızıya boyayan Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy, öğrencilere ve yoldan geçen araçlara broşür vererek yaya geçidinin önemini vurguladı.

“Yayaya Öncelik insana Saygıdır”

Kaymakamı etkinlik sonunda yaptığı açıklamada ‘’Biliyorsunuz geçen sene trafik ışığı bulunmayan yaya geçitlerinde motorlu taşıtların önceliği yayalara vermesi konusunda Bakanlığımız bir çalışma başlatmıştı. Bu dönem içerisinde oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Marmaris’te trafik ışığı bulunmayan yaya geçitlerinde araçlar yayalara yol verme konusunda gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Şimdi yine aynı çerçevede bakanlığımızın ‘’Yayalar kırmızı çizgimiz ‘’sloganı altında bu konudaki farkındalığı arttırmaya ve bu konudaki uygulamayı daha da yerleştirmeye yönelik olarak bugün yeni bir start vermiş olduk. Yayalar kırmızı çizgimiz yazılı pankartlarımızla öncelik hayatın öncelik yayanın yazılı tişörtlerimizle biz de farkındalık oluşturuyoruz.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Marmaris’ten Geçti

Marmaris bütün güzelliklerin yaşandığı çok güzel bir ilçemiz. Ben eminim ki özellikle yurt dışından gelerek ülkemizi ziyaret eden misafirlerimiz bu uygulamayı görüp bizim açımızdan önemli bir avantaj yaratacak. Bizim kültürümüzde zayıf olana Merhamet vardır yaya güçsüz o sebepten yayaya öncelik insana saygıdır. Tabii ki yayalarımızın da yaya önceliği var diye yaya geçitlerinin haricinde yoldan geçmemelerini rica ediyorum hem kendi sağlıkları açısından hem de araç kullanıcılar açısından çok önemli bir durum’’ dedi.

Trafik Işığı Olmayan Yaya Geçitlerinde Kırmızı Çizgi

Marmaris İlçe Emniyet Müdür vekili Aycan Çakır ‘’son bir yıl içinde yaya geçidinde yayaya çarpma şeklinde kaza yok, anca yaya geçidi dışında kazalarımız mevcut. Bu yıl bakanlığımızın da önderliğinde Yayalar kırmızı çizgimiz diyerek tüm ilçemizdeki trafik ışığı olmayan yaya geçitlerinde kırmızı çizgiler olacak. Ve denetimlerimiz sürekli devam edecektir’’ şeklinde konuştu.

Kırsal Mahallelerde De Kırmızı Çizgi Uygulamasına Geçilecek

Marmaris İlçe jandarma Komutanlığının yetki alanında olan kırsal mahallelerde de yaya geçitlerine kırmızı çizgi uygulanacak.

Marmaris’in farklı noktalarındaki trafik ışığı bulunmayan yaya geçitlerinde 1’er şerit kırmızıya boyandı ve trafik ekipleri sürücülere broşür dağıtarak sürücüleri bilgilendirdi.

 

Marmaris Life

Zeren Çığ

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir