Yaralı Baykuş Tedavi Altına Alındı

  • Nisan 20, 2021
  • 0
  • 86 Görüntüleme

Yaralı Baykuş Tedavi Altına Alındı

Marmaris’in turunç mahallesinde bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunan baykuş jandarmaya teslim edildi. Turunç Jandarma ekipleri de yaralı baykuşu hemen doğa ve milli parklar koruma müdürlüğüne götürdü. Muğla Doğa Koruma Merkezi personeli Yasin Karakoç tarafından teslim alınan yaralı baykuşun tedavisi devam ediyor.

Gece yırtıcıları sınıfından olan baykuşların başları büyük ve tüylü, Kuyrukları kısa, kanatları enli ve uzundur. Bazılarının kanat açıklığı bir adam boyuna ulaşırken serçe kadar küçük olanları da vardır. Gagaları kıvrık, pençeleri keskin, kanca tırnaklı ve döner parmaklıdırlar. Gözlerinde mor ışık görüntüsüne sebep olan kimyasal bir madde bulunur. Rod hücreleri, en küçük bir ışığı bile kimyasal bir sinyale çevirirler. Böylece insanların sadece bir ışık parlaması gördüğü yerde, baykuş buradaki cismi bütün ayrıntıları ile görebilir. Mavi rengi görebilen tek kuş türüdür. En küçük bir hışırtıyı bile işitebilecek duyarlıkta olan hassas kulaklarıyla, gecenin sessizliğinde uçan pervanenin kanat sesini veya bir tohumun çiğnenişini, hatta tam sessizlikte düşen iğnenin sesini bile işitebilirler.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Aktaş'ta Virajı Alamayınca Denize Uçtular!

Baykuşlar tam bir sessizlik içinde avlanırlar. Bütün vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. Bu yumuşak tüyler, uçuş sırasında tabii bir susturucu vazifesi görür ve uçuş esnasında kanatlarının “pırpır” sesi duyulmaz. İri gözleri, başlarının yanında değil önünde yer alır. Aşırı büyüklükteki gözleri araba farı gibi yuvalarında sabittir, göz oyuğunda hareket edemez . Baykuşlar boynunu 270 derece çevirerek panoramik bir görüş sağlayarak çevresini kontrol edebilir.

Zararlı kemirgen, kurbağa, kertenkele ve küçük kuşlarla beslenen ve ekolojik dengeye fayda sağlayan tabiatın bu muhteşem varlıkları, gece dolaşmaları, çok sessiz uçmaları ve çığlığa benzeyen sesleri nedeniyle bazı insanlar tarafından uğursuz sayılırken, pek çok kültürde uğurlu sayılıyorlar.

Marmaris Life

Zeren Çığ

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir