Virüs Vatandaşın Tatil Alışkanlığını Değiştirdi

  • Haziran 25, 2020
  • 0
  • 165 Görüntüleme

Marmaris Seyahat Acentacılarını Ağırladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu’nca (BTK) hazırlanan proje kapsamında düzenlenen tanıtım gezisi sürüyor..

Muğla tanıtım Platformu öncülüğünde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) yürütücülüğünde, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğin bugünkü durağı Marmaris’ti.

Aydın, İzmir, Uşak, Afyon ve Denizli’den gelen 46 seyahat acantası temsilcilerinin yanısıra TÜRSAB ‘ın İzmir, Pamukkale ve Kuşadası BTK başkanları, sabah Muğla’dan Marmaris’e geldi. Atatürk Meydanı’nda buluşan konuklara, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay  ile  Marmaris BTK Başkanı Suat Esin eşlik etti.  Kafile buradan yürüyerek Marmaris Kalesi ve Müzesi’ne gitti. Şehime Atabey, ziyaretçilerine kale ve müze hakkında bilgi verdi.

Bu arada BTK Başkanları, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suat Esin,  turizm sektörünün, daha önce savaş ve ekonomik krizlerden ağır yara aldığını ama bir şekilde ayakta kalmayı başardığına vurgu yaptı, “Sadece Türkiye değil tüm dünya turizmi salgın yüzünden adeta durma noktasına geldi. İnanıyorum ki, birlik ve beraberlik içinde hareket edersek bunu da atlatırız” dedi.

Amaç: İç  Turizmi Canlandırmak

Esin, destek veren kurumlara teşekkür ettiği tanıtım gezisi projelerinin amacını açıklarken de şu ifadeleri kullandı: ” Bölgemizin turist profili Avrupalı tatilciler. Maalesef bu dönemde onları ağırlayamıyoruz. Biz de salgın sürecinde turizmde iç pazarı canlandırmak için çevre illerdeki seyahat acentelerinin temsilcilerine yönelik bu etkinliği düzenledik. Umarım bölgemiz adına faydalı olur” dedi.

65 Yaş Üstü Tatile Çok Hevesli

Kuşadası BTK Başkanı Eda Yurtcan, turizmdeki iç pazar hareketliliği hakkında konuşurken, 65 yaş üstüne izin belgesi almaları koşuluyla turizm amaçlı seyahat yapılabilme imkanı tanınmasının, sektöre canlılık getireceğini söyledi. Hafta sonu yapılacak üniversite sınavlarının tamamlanmasının da iç turizme olumlu yansıyacağını savunan Eda Yurtcan, “Tatil için en hevesli olan kitle, salgın sebebiyle aylarca evinden çıkamayan, çok sıkılan büyüklerimizdi. Genelgeyle onlara tatil imkanı verilmesi, bir de sınavların bitecek olmasının, sezonu canlandıracaktır.” dedi

Bu haber de ilginizi çekebilir  Doğa Devriyesi Göreve Hazır

Tatilin Süresini Kısalttık, Sayısını Artırdık

Ege BTK Başkanı Kıvanç Meriç ile Pamukkale BTK Başkanı Turan Köseoğlu ise koronavirüs salgınının, tatil alışkanlıklarını da etkilediğine dikkat çekti.. İki Başkan da, vatandaşların pandemi sebebiyle daha kısa ama daha çok tatile çıkmaya ve ikamet ettikleri şehirlere yakın olan yerleri tercih etmeye başladıklarını belirtip, özetle şöyle konuştu: “Konaklama gün sayısının azaldığını, buna karşın 1’den fazla tatil yapanların sayısının arttığını gözlemliyoruz. Artık, 3-4 günlük, hatta günübirlik tatiller, daha  tercih edilir hal almaya başladı. Kısa tatil için de, ikamet edilen kente uzak olmayan yerler daha çok tercih ediliyor.. Özetle, kısa ama daha sık tatil yapılmaya başlandı.”

Her Türlü Önlem Alındı Tatil Yapmaktan Korkmayın

Kıvanç Meriç, tatil yapmayı planlayan ancak salgın sebebiyle endişelenenlere de şöyle seslendi: “Ege Bölgesi’ndeki otellerin birçoğunu gezdik. Her türlü önlemin alındığını gözlemledik. Vatandaşlarımız tatil yapmaktan korkmasın. Gönül rahatlığıyla tatile çıkabilirler.”

Fırsatçılık Yapmayalım Fiyatları Uygun Tutalım

Turan Köseoğlu,pandemi sürecinde  birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini vurguladı, turizm işletmecilerine fırsatçılık yapmamaları çağrısı yaptı, “Çarkın durmaması, dönmesi için sektördeki herkese görev düşüyor. Lütfen fiyatları uygun tutalım” ifadesini kullandı.

Kafile, Kale’den sonra tekneyle denize açıldı, Marmaris’in koylarını gezdi..

Haber ve Fotoğraflar: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Fotoğrafları Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 8 =