Ve yuvanın sahibi geldi

  • Nisan 2, 2020
  • 0
  • 372 Görüntüleme
marmaris leylek yuvası

Baharın Müjdecisi Leylekler Yuvalarına Geri Dönmeye Başladı

Baharın ve sıcak havaların  müjdecisi olarak bilinen leylekler, havaların ısınmasıyla birlikte yuvalarına dönmeye başladı. Marmaris’in Değirmenyanı mahallesinde bulunan ve bu bölgede bilinen tek leylek yuvasıda geçtiğimiz günlerde tamir edilerek sahibini beklemeye başlamıştı. Tamir sonrasında çok geçmeden ilk leylekler Değirmenyanına gelerek tamir edilen yuvaya yerleştiler. Afrika üzerinden geldiği tahmin edilen leyleklerin yuvaya gelmesiyle baharın gelişde bir kez daha müjdelenmiş oldu.
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde leylek yuvası yoğun fırtınalar sonrası bulunduğu direkten uçmuştu. Bölgede yaşayan doğasever Wolfgang Ziemann tarafından yeniden yapılan leylek yuvası Dr. Fethi Halepliler’in girşimi ve ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. Marmaris İşletme Müdürü Hilal Samancı’nın destekleri ile ADM arıza ekipleri tarafından yerine yerleştirilmiş ve sahibini beklemeye başlamıştı.

Leylek Göçü

Her yıl ülkemizde havaların ısınmasıyla, sıcak iklime sahip Afrika kıtasından Türkiye´ye göç eden leylekler, daha önce yuva yaptıkları bölgelere gelerek burada hazır olan yuvalarına dönüyorlar. Yuvaları bozulmuş veya zarar görmüşse de, onararak ya da yeni yuvalar hazırlayarak kuluçkaya yatıyorlar.  Leylekler 7 -8 günde yuvalarını yapıyorlar.  Dişi Leylekler malzeme taşırken erkek leylekler ise yuvayı yapıyor. Leyleklerin kuluçka dönemleri 30 ila 34 gün kadar sürüyor. Gündüzleri erkek, geceleri ise dişi leylekler yuvada kalıyor. Yavruları ortak besliyorlar. Leylekler eylül ayı başından itibaren aynı güzergahı izleyerek Afrika tarafına göç ediyorlar.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir