Türkiye Rallisinde Heyecan Devam Ediyor!

Türkiye Rallisinde Heyecan Devam Ediyor!

"Ekipler Birinvilik İçin Yarışıyor"

Marmaris merkezli olarak 12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, FIA tarafından resmi olarak onaylanan FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın 11. ayağı Türkiye Rallisi’nin üçüncü günü tüm hızı ile devam etti.  İlk iki gün sonrasında yarışa katılan ekipler üçüncü günün ilk saatlerinden itibaren özel etaplarda hünerlerini gösterdiler. 2018’de yapılan ilk yarış sonrasında  kullanılan başarılı formatta birkaç küçük değişiklik yapılarak deniz kıyısının etrafında yer alan ve muhteşem bir manzara sunan 17 km’lik Kızlan etabının (10. etap ve 13. etap) gelişi ve Cuma gününden Pazar gününe geçen, ve Güç Etabı (Power Stage) öncesi 2018’e kıyasla ters yönde yapılacak kıvrımlı Çiçekli etabı (SS16) yer aldı

Türkiye rallisinin üçüncü gün etaplarında ise yıkasıya bir mücadele yaşandı. usta sürücüler etapları değerlendiriken yarışın ne kadar zor geçtiği bir kez daha gözler önüne serildi. Yarışın ikinci gününde yaşanan kaza sonrasında Buğra Banaz ve Deniz Fahri, ralliye kalıcı olarak veda ettiler. Banaz’ın Ford Fiesta R5’i altıncı etapla yedinci etap arasında alev aldı. Dört sürücü (Pedro – 46, Rovanpera – 21, Gill – 51 ve Solberg – 43) WRC 2’de yeniden mücadele ediyor. Ekiplerin yarışla ilgili düşünceleri ise şöyle 

Araç 1. OGIER/INGRASSIA
“Direksiyonun tamamen düz olmadığını fark ettim, bu yüzden eğer mümkünse ayarlanmasını istiyorum. Zorlamaya devam etmemiz ve her şeyimizi verip, ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Dünden daha az zorlu olacak, bundan zevk alabileceğiz.”

Araç 3. SUNINEN/LEHTINEN
“Kuru olacak. Sert lastikleri seçebiliriz ama soru şu ki, eğer olacaksa kaç tane orta lastiğim olacak? Burada limitte olamıyorsunuz. Bugün gerçekten çok hileli. İlk etap zor olabilir.”

Araç 4. LAPPI/FERM
“Bu ralli için küçük bir fark. Pek çok şey yaşanabilir. Bugün daha hızlı ve belki de daha pürüzsüz. Tek bir darbe bir şeyleri kırabilir. Dün yavaştı ve araç isabet eden şeylere karşı daha kabul edilebilirdi. İlk çıkıp çıkmamız umrumda değil. Bu sadece bir artı. Sadece aynı performansı göstermeye devam etmeliyiz. Sadece ralliyi tamamlamak istiyorum.”

Araç 5. MEEKE/MARSHALL
“Rallinin son etabı, Portekiz’deki etaplar gibi oldukça düzgün. Etaplar arasında ayarları değiştirmeyi düşünmeliyiz. Uzun etap hâlâ büyük bir mücadele olacak. Herkes geçen yıl cuma günü sorunlar olduğunu düşünse bile cumartesi de sorunlar vardı. Bugün yol üstündeki pozisyon bizim lehimize değil.”

Araç 6. SORDO/DEL BARRIO
“Bugün daha düzgün görünüyor. Dün şartların bu kadar kötü olmasına şaşırdım. Bazı virajlarda aracı ` ya da p kullanabiliyordum. Şimdi daha iyi bir zemin var.”

Araç 7. TIDEMAND/FLOENE
“Bugün zemin yine oldukça gevşek olacak gibi görünüyor. Herhangi bir taş olmayacağı için kendi çizgimi belirleyebilirim. Bu benim için iyi. Öğrenmek için buradayım.”

Araç 8. TÄNAK/JÄRVEOJA
“Genel anlamda etaplar bugün daha sorunsuz ve şartlar daha kolay olmalı. Uzun olan zorlu olacak ve çok fazla odaklanmak gerekecek. Dünkü performansımız geçen yıla göre daha iyiydi. Kimsenin talihsizlik yaşamasını ummuyorum. Önümde yeterince mesafe var ve umarım hızımız düne kıyasla daha iyi olur.”

Araç 10. LATVALA/ANTTILA
“Planımız hayal kırıklığı yaşamamak, motive olmak ve ne olduğunu görüp, dünkü performans göstermeye çalışmak. Kupalar sadece ralli bittiğinde veriliyor. Bir tanesi çatıda olmakla beraber bugün toplamda yedi tane lastiği çöpe atacağımızı düşünüyorum!”

Araç 11. NEUVILLE/GILSOUL
“Devam etmekten başka bir çaremiz yoktu. Yol üstündeki pozisyonumuz iyi. Umarım iyi bir sabah olur. İlk iki etap geçen yılla aynı ve sonuncusu yeni. Etaplar biraz daha düzgün. Ama geçen yıl Ogier ve ben sorunlar yaşadık, şimdi daha dikkatli olmamız gerekiyor.”

Araç 89. MIKKELSEN/JAEGER
“Bugünkü etaplar yeni. Biraz daha kısa ve biraz daha kolay. Bu etapları seviyorum. Sonuncusu Finlandiya’daki bölüm gibi. Sabırsızlıkla bekliyorum.”

Araç 1. OGIER/INGRASSIA
Pierre Budar, Citroën Total WRT –
“Şimdiye kadar sorun yoktu. Diğer takımlarda gördüğümüz dramalar bizim de başımıza gelebilir. Pazar günü maksimum puan mümkün olabilir. Göreceğiz. Sürücüler çok zekiler ve işlerini nasıl yapacaklarını biliyorlar.”

Araç 8. TÄNAK/JÄRVEOJA
Kai Lindström, Toyota Gazoo Racing WRT –
“Mühendisler telefonda Ott ile görüştüler ve sorunu çözmeye çalıştık. ECU ya da kablolama sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum fakat bugün bir daha mücadele edemeyecek. Bu olanlar sadece hayal kırıklığıydı.”

Araç 22. GREENSMITH/EDMONDSON
“İyi bir sabah oldu. Farkı kapatıyoruz. Son etapta hızımı azalttım. Son etapta çok dışarıdan gittim ve hız kaybettim. Şimdi öğleden sonra bunu düzeltmeye çalışacağız.”

Araç 23. KOPECKÝ/DRESLER
“Sonuncu etap yeniydi ancak diğerleri geçen yıldan bildiğimiz etaplardı. Yeni Zelanda ya da Finlandiya gibi bir şeydi. Ritim yakalamaya çalışıyordum.”

Araç 46. PEDRO/BALDACCIN
Sabahki etaplara katılmadı.

Dünya Ralli şampiyonasında mücadele eden ekiplerin yarısın ücüncü gününde mücadele ettikleri etaplar hakkındaki düşünceleri ise şöyle

8. Etap Yeşilbelde  
Özel etap: Yeşibelde 1
Uzunluk: 33.00 km
Hava: Sıcak ve güneşli, 26°C
Yol koşulları: Kuru ve tozlu
Ekipler Üç dakikalık aralıklarla etaba çıktılar.


Araç 1. OGIER/INGRASSIA
“Sürücülerin orta lastiklerle sürüş yapmamasına şaşırdım. Tüm etap boyunca onları korumaya çalıştım. Şimdiye kadar iyi görünüyordu. Şimdi lastikleri kontrol etmem gerekiyor.”

Araç 3. SUNINEN/LEHTINEN
“Gerçekten çok kaygan olduğunu hissettim.”

Araç 4. LAPPI/FERM
“Bu duruma alışığım. Benim için problem yok, drama yok. Ön kaput biraz açıldı ve Seb çılgınca sürdü. Lastik aşınmasını yönetme konusunda çok iyi değilim, bu sebeple orta lastikleri kullanamadım.”

Araç 5. MEEKE/MARSHALL
“Hileli bir etap. Dört dakikalık bir fark vardı. Hızlı yerleri görmekte zorlandım. Sanki sonsuza kadar devam etti.”

Araç 6. SORDO/DEL BARRIO
“Benim için kötü bir etap oldu. Çok fazla toz vardı ve aracın arka tarafı çok fazla kaydı. Çok fazla küçük taşlar vardı.”

Araç 7. TIDEMAND/FLOENE
“Gevşek bir yoldu. Zevk aldım. Eğlendim fakat zamanlama çok iyi değildi. Çok kaygandı.”

Araç 8. TÄNAK/JÄRVEOJA
“Bu pozisyonda çok fazla şansımız yoktu. Zemin çok gevşek ve kaygandı. Hiç hoş değildi.”

Araç 10. LATVALA/ANTTILA
“İyi değildi. Aracım böyle şartlar için pek uygun değil. Ayarlarımı daha temiz yollar için yaptım, ancak yollar çok tozluydu ve sürüş yapmak kolay değildi.”

Araç 11. NEUVILLE/GILSOUL
I20, Ogier’nin 4 dakika arkasında kalıp tekrar yarışa başlayana kadar 17 km’lik bir ara yaşandı.
“Aracın sağ tarafı yavaş kaldı ve sol tarafımız çok tozluydu. Virajı göremedim. Büyük bir taş vardı ve beni etabın dışına itti. Tekrar denedin ve etaba geri döndüm.”

Araç 89. MIKKELSEN/JAEGER
16 kilometreden sonra çok zaman kaybetti ancak sonrasında hızlı şekilde geri döndü. “Bir duraklama yaşadık. Çok fazla toz vardı. Görüş zordu, virajı kaçırdım. Sanırım beş saniye kaybettik.”

9. Etap Datça 
Özel etap: Datça 1
Uzunluk: 8.75 km
Hava: Sıcak ve güneşli, 28°C
Yol durumu: Kuru ve tozlu
Ekipler etaba Üç dakika aralıklarla çıktılar

Araç 1. OGIER/INGRASSIA
“Hâlâ uzun bir gün. Geçen yıl bugün de zorlanmıştım. Sadece yarın gün bittiğinde öğreneceğiz.”

Araç 3. SUNINEN/LEHTINEN
“Benim için oldukça kötü bir sürüştü. Aracı koruyarak tam gaz giderken aracın ritmini değiştirmek kolay değil. Bu kadar.”

Araç 4. LAPPI/FERM
“Sebastien’dan daha iyi lastiklerim var ve daha az lastik kullandık. Sebebi tamamen bu. Andreas’ın da çok iyi bir formda olduğunu gördüm.”

Araç 6. SORDO/DEL BARRIO
“Altı lastikle iyiydi. İyi bir iş çıkarmayı denedim.”

Araç 7. TIDEMAND/FLOENE
“Harika. Zemin çok gevşekti. Derece açısından iyi bir yerde değiliz fakat gerçekten zevk aldım.”

Araç 8. TÄNAK/JÄRVEOJA
Etap başladığında aracında ciddi bir sorun yaşadı. Ön kaput açık şekilde park etti ve sonrasında takımı arayarak elektrik sorunu olduğunu bildirdi. Takım sonrasında Estonyalı sürücünün yarış dışı kaldığını doğruladı.
“Buraya geldik ve aracı çalıştıramadık. Ateşleyemedik. Elektrikle ilgili bir şey. Gösterge çalışmıyordu. Beş gün önce durduk ve böyle bir şey yaşamadık. Şu an her şeyi kontrol etmemiz mümkün değil. Galler’de savaşa geri döneceğiz. Böyle problemler yaşarsak şampiyonluk için savaşmak zor görünüyor.”

Araç 10. LATVALA/ANTTILA
“Yumuşakları denedim ve biraz daha iyiydi. Yine de araç dönmüyor. Hatasız olmalıyım ve bu mükemmel değil.”

Araç 11. NEUVILLE/GILSOUL
“Ne yapabilirim bilemiyorum. Çok fazla çaba gösteriyoruz. Sekizinci etapta aracın ön tarafında herhangi bir şey göremedim.”

Araç 89. MIKKELSEN/JAEGER
“Etaba iyi başlayamadım fakat sonlara doğru iyiydi. Her şey yolunda.”

Araç 21. ROVANPERÄ/HALTTUNEN
“Eğer biraz daha hızlı sürebilirsek bu oldukça güzel olacak. Ralli aracını daha önce hiç sabahki kadar yavaş sürmemiştim.”

Araç 22. GREENSMITH/EDMONDSON
“Jan her etapta zaman kaybetti fakat fark çok büyük. Sadece işimi yapacağım.”

Araç 23. KOPECKÝ/DRESLER
“Büyük kayalar yok ve tadını çıkarabiliyoruz. Bu çok hoş. Umarım dünkü gibi büyük bir felaket olmaz.”

10. Etap Kızlan 
Uzunluk: 13.30 km
Hava durumu: Sıcak ve güneşli, 30°C
Yol durumu: Sıcak ve tozlu
Üç dakika aralıklarla etaba başladılar 

Araç 1. OGIER/INGRASSIA
“Seçimimin biraz limitin üzerinde olduğunu düşünüyorum ve bu işe yaradı. Burada daha az zorladık ve lastiklerim bitti. Lastiklerle birlikte risk almam için bir sebep yoktu, fakat etap bitmiş değil.”

Araç 3. SUNINEN/LEHTINEN
“Mikkelsen oldukça hızlı gibi görünüyor. İkinci bölümde deneyeceğiz ve gelişmeye çalışacağız. Devam edeceğiz ve sürüş ile iyi bir ritim yakalamaya çalışacağız.”

Araç 4. LAPPI/FERM
“Sorunsuz bir sabah olduğu açık. Hızım tutarlı değildi. İlkinde Sebastien’la aynı tempoyu yakalayamadım. Lastikleri iyi kullandı. Takım olarak çakılda iyi bir tutuş yakaladık. Asfaltta yapmamız gereken çok fazla iş var. Çalışmaya devam edeceğiz.”

Araç 5. MEEKE/MARSHALL
“Spin attım ve sonra etaba geri döndüm. İyi bir sabah değil. Bir şeyler yapmamız gerekiyor.”

Araç 6. SORDO/DEL BARRIO
“Bu zordu. Çakıl olmasına rağmen Finlandiya etabındaki gibi çok hızlıydık. Bu etap için iki tane yumuşak lastik koyduk fakat etap öncesinde janttan çıkardığımız için kullanamadık. Hedefimiz Jari ve Kris’i arkamızda tutmak.”

Araç 7. TIDEMAND/FLOENE
Etabı 7 dakika 47.1’lik süreyle tamamladı.

Araç 10. LATVALA/ANTTILA
Latvala, Meeke’i geçerek altıncılığa yükseldi. “Araç burada gayet iyi çalıştı. Ari Vanen gibi gerçekten agresif sürdüm. Derecemiz iyi mi bilmiyorum.”

Araç 11. NEUVILLE/GILSOUL
“Bu yıl şampiyonadaki durumun üçümüz arasında değiştiğini görebiliyoruz. Bunun gibi şeyler olabiliyor. Deniyoruz ve aracı güvenli hale getirmeye çalışıyoruz ama bizi (FIA) hiçbir görünürlük olmadan ormana doğru tam gaz gitmeye itiyorlar!”

Araç 89. MIKKELSEN/JAEGER
“Duraklamak dışında aracın hızı iyiydi. Oldukça mükemmel bir sürüştü. Lastiklerle sürüş yapmak öğlen daha kolaydı.”

11. Etap Yeşilbelde 2
Uzunluk: 33.00 km
Hava: Sıcak ve güneşli, 32°C
Yol şartları: Kuru ve tozlu
Üç dakika aralıklarla çıktılar.
Tidemand tamamen sert lastiklerle öğleden sonra bölümüne katılmayan tek sürücüydü.

Araç 1. OGIER/INGRASSIA
“Öğleden sonra iki tane yedek lastiğe ihtiyacımız vardı çünkü ön taraftaki lastiklerimiz yıpranmıştı.”

Araç 3. SUNINEN/LEHTINEN
“Elimden gelenin en iyisini yapıyorum ve zorlamaya çalışıyordum. Bu yeterli olmadı. Lastiklerimi korumaya çalıştım.”

Araç 4. LAPPI/FERM
“Sonunda oldukça korkunç hissettim. Lastikler oyunun bir parçası. İki yedeğimiz var ve bu yüzden sorun değil.”

Araç 5. MEEKE/MARSHALL
“Hedefim Jari değil, Dani. Doğruyu söylemek gerekirse daha fazlasını yapamazdım.”

Araç 6. SORDO/DEL BARRIO
Etap sonrası lastiklerin durumunu takip etti. “İki yeni lastiğim var!”

Araç 7. TIDEMAND/FLOENE
“Etap temizlenmeye başladıkça durum zorlaştı. Lastikleri korumaya çalışırken, doğru tempoyu bulabilmeliyiz.”;

Araç 10. LATVALA/ANTTILA
“Lastik aşınması gerçekten zor. Neyse ki iki yedeğimiz var ve patlak yok. İyi durumda olmalıyız.”

Araç 11. NEUVILLE/GILSOUL
“Kris’in sürekli olarak zaman kaybettiğini görüyorum. Sürüyorum ve birisinin sorun yaşayıp yaşamayacağını ya da başka bir pozisyon daha kazanıp kazanamayacağımızı göreceğiz.”

Araç 89. MIKKELSEN/JAEGER
“Lastikler tamamen kullanıldı ama iki yedek lastiğimiz var. İyi olacağız.”

Araç 23. KOPECKÝ/DRESLER
İki dakika boyunca durdu ve sonra hareket etmeye başladı.

Araç 46. PEDRO/BALDACCINI
Düzeltme: Pedro, cumartesi sabahı tekrar etaplara başladı ve SS10’un ardından genel klasmanda 24. sırada yer alıyor.


 

Sitemizdeki "Türkiye Rallisi'nde Zafer Ogier'in” haberine buradan ulaşabilirsiniz...