Türk Müziğinin Çınarı Hayatını Kaybetti

  • Ocak 16, 2021
  • 0
  • 299 Görüntüleme

 

Fazıl Say: Bugün Günlerden Hüzün

Türkiye müzik tarihinin en değerli isimlerinden biri olan bestecisi ve eğitmen Muammer Sun bu sabah Ankara’da, çoklu organ yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede vefat etti. Cumhuriyet döneminin önemli bestecilerinden, Ankara Radyosu Çoksesli Korosu ve TRT Müzik Dairesinin kurucusu, Devlet Sanatçısı Muammer Sun 88 yaşındaydı.

Sanat Dünyası Yasta

Muammer Sun’un vefatı, sanat camiası ve sanatseverler tarafından büyük üzüntüyle karşılandı.  Aralarında Fazıl Say ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in de bulunduğu ünlü isimler, üzüntülerini paylaştıkları mesajlarla dile getirdi.

Yılmaz Büyükerşen: Defalarca Eskişehir’de onur konuğu olarak misafir ettiğimiz, ünlü Türk bestecisi, yeri doldurulmayacak kıymetli dostum Muammer Sun’u kaybettik. O, sayısız bestesi ve marşı ile salonlarımızda her zaman yaşamaya devam edecek! Mekanı cennet olsun!

Fazıl Say: Bugün günlerden hüzün. Türkiye’nin müzik tarihinin en değerli isimlerinden biri, Muammer Sun hocam bu sabah vefat etti. Üzüntüm gerçekten çok büyük, bu kayıp bizler için büyük. Nurlar içinde yatsın, iyi kalpli, dürüst insan, hakkaniyetli insan, değerli besteci, hocamız..

Muammer Sun

1932 yılında Ankara’da doğdu. 1947’de Askerî Muzıka Okuluna, 1953’te Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi; A.Adnan Saygun’un kompozisyon öğrencisi oldu. Bu kurumda, Saygun’un yanı sıra, Mahmut Ragıp Gazimihal, Mithat Fenmen, Muzaffer Sarısözen, Ruşen Ferit Kam gibi öğretmenlerden ders aldı. Özel olarak da Kemal İlerici ile Türk Musikişi Makamları ve Armonisi konularında çalıştı. Saygun’un öğrencisi olarak 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü’nden pekiyi derece ile mezun oldu.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Muğla'da Kontrollü Normalleşme Süreci Başladı

Mezuniyetinden sonra Ankara, İzmir, İstanbul Devlet Konservatuvarlarında, GEE Müzik Bölümünde, Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda, Ankara Radyosu’nda öğretmenlik yaptı. 1969 yılında, sanat kurumlarının temsilcisi olarak TRT Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nu ve TRT Müzik Dairesini kurdu.1971’de TRT Kültür Sanat Ödülleri Sistemini (Murat Katoğlu ile birlikte) hazırladı, TRT’nin gerçekleştirmesini sağladı.

1968’de atandığı Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği sırasında, Çocuk ve Gençlik Koroları Yönetmeliği’ni hazırladı. Bütün Türkiye’de 166 çocuk ve gençlik korosu kuruldu. Koro şeflerine 1968 -1969 yazlarında, Gazi Eğitim Müzik Bölümü öğretmenleriyle birlikte, iki kez yaz kursu düzenledi. Bu kurslara Gazi Müzik bölümü’nde 40, Sinop kursunda 80 olmak üzere 120 müzik öğretmeni katıldı. (166 koro, ödenekleri kesildiği için 1970’te kapatıldı. Bu korolar ve kurslara katılan müzik öğretmenleri, bugünkü Türkiye’de yaygınlaşan çocuk ve gençlik korolarının temelini oluşturdu.)

Sun, 1967 ve 69’da, biri TRT adına; öteki de TRT ve ODTÜ adına, iki büyük folklor derlemesi düzenledi; kendisi de bu derlemelere uzman derleyici olarak katıldı. Haccettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümü öğretim üyeliğinden Ekim 1999’da emekli oldu. Eylül 2004’te Sun Yayınevi’ni kurdu.

Çok önemli bir müzik adamı olan Muammer Sun, TRT’nin yapımını üstlendiği ve tarihsel olarak çok büyük önem taşıyan Kurtuluş ve Cumhuriyet filmlerinin film müziklerini de yapmıştır.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir