Turistik Tesislere Korona Ayarı

  • Mayıs 29, 2020
  • 0
  • 578 Görüntüleme

Turistik Yeme İçme Tesisleri Çok Sıkı Denetlenecek

Turistik bölgelerdeki yeme içme tesislerinde, tavla ve okey dahil elle teması gerektiren bütün oyun araçları yasaklandı. Müşterilerin ve çalışanların ateşleri sık sık dijital ölçüm aletleriyle ölçülecek.

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Normalleşme süreci hızlandıkça turistik yerleşim merkezlerinde, 1 Haziran’da tekrar faaliyete geçecek otel, kafe, restoran gibi  yeme içme hizmeti veren tesislerde,  açılış amacıyla yürütülen çalışmalar da yoğunlaştı. Pandemi süresince Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile koordine halinde olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) turizm bölgelerindeki söz konusu işletmelerin uymak zorunda oldukları kuralları ve hayata geçirmesi gereken uygulamaları duyurdu. İlgili kuruluşlara  gönderilen “Yeme İçme Tesisleri Denetleme Değerlendirme Formu” aracılığıyla, yeme içme tesislerinin açıldıktan sonra yetkili kurumlar tarafından, valesinden güvenlik görevlisine, tuvaletinden lavabosuna, mutfağından personel lojmanına kadar tepeden tırnağa, didik didik denetleneceği vurgulandı.

Denetimlerde koronavirüs önlemlerini içeren zorunlu uygulamalar, standartlar ve süreç yönetimine ilişkin 135 sorunun yanıtının ‘evet’ mi ‘hayır’ mı olduğu tespit edileceği bildirildi. Tek bir sorunun dahi yanıtı ‘hayır’ olursa, o işletme koronavirüs tedbirlerini tam olarak uygulamamış sayılacağı kaydedildi. İhlal edilen kurala veya uygulamaya göre, ya telafisi istenecek yada gerekli işlem yapılacağı öğrenildi.

İşte o rapordan öne çıkan uygulama ve kurallardan bazıları:

Hem Çalışanların Hem Müşterinin Ateşi Ölçülecek

-Sosyal mesafe planıyla hizmet verilecek. Masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 santimetre mesafe bırakılacak.

-İşletme bünyesinde, bulaşma önlemleri ve hijyen standartlarının adaptasyonu ve doğrulamalarını gerçekleştirmek üzere en az bir personel yetkilendirilecek.

-Sağlık Bakanlığı onaylı alkol bazlı el antiseptiği bulundurulacak.

-Çalışanların işe giriş ve çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri sensörlü ateş ölçerlerle yapılıp kayıt altına alınacak, gelen ziyaretçilere yönelik temassız sensörlü ateş ölçerlerle vücut sıcaklığı kontrolleri sağlanacak.. Ayrıca, çalışanlar Milli Eğitim Bakanlığı veya yetkili sertifikasyon firmalarından onaylı Hijyen Eğitimi Sertifikasına sahip olacak.

Bu haber de ilginizi çekebilir  65 Yaş Üstü Yabancı Turiste Kısıtlama Olacak Mı?

-COVID-19 ve hijyen uygulamalarına ilişkin personel alanları ve genel alanlarda yazdırılabilir duvar şemaları en az 3 dilde hazırlanarak asılacak..

– İşletme girişinde talep edilmesi halinde verilmek üzere  maske hazır bulundurulacak.

Tavla Ve Okey Yasak!

-Çocuk oyun alanları, elle temas edilen oyun makineleri, tavla, okey ve benzeri elle temas edilen bütün oyun araçlarının kullanımı durdurulacak.

-Misafirlerin yapacağı ödemelerde, nakit ödeme yerine mümkün olduğunca temassız pos cihazları, online ödeme vb. yöntemler tercih edilecek. Müşteri ödeme cihazına temas ettiğinde her ödeme sonrası cihaz dezenfaktan ile silinecek.

Pos Cihazı Her Temastan Sonra Temizlenecek

-Ortak kullanımda olan çay/kahve makinesi, sebil, içecek makinesi ve benzeri cihazlar ya kaldırılacak yada misafirlere bir görevli aracılığıyla bu cihazlardan içecek verilmesine dair düzenlemeler gerçekleştirilecek.

-Yemek masaları ve mobilyalarının, masa üstü ekipmanlarının tuzluk, biberlik,

peçetelik ve sosluklar alkol bazlı ürünler ile temizlikleri her müşterinin kullanımı

sonrasında gerçekleştirilecek. Ayrıca, masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik bulundurulacak.

-Tuvalet alanlarına giriş kapıları otomatik sisteme çevrilecek, otomatik sisteme çevrilmeyen kapıların kolları düzenli aralıklarla dezenfekte edilecek.

-Valeler, maske ve eldiven takacak,  her araç teslim alma ve teslim etme hizmetinden önce ve sonra el antiseptiği ile ellerini temizleyecek.

-Personel Konaklama Üniteleri ve Lojmanlara dışarıdan kesinlikle ziyaretçi, akraba, arkadaş kabul edilmeyecek. Personel Konaklama Üniteleri ve Lojmanlarda, personel transferlerinde sosyal mesafenin korunmasına yönelik önlemler ve diğer hijyen önlemleri alınacak.

Değerlendirme raporunun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://marmarislife.net/yemeicme-tesislerinde-bu-kriterlere-bakilacak.html

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − six =