Marmaris Panikte! Thomas Cook İflasını Böyle Açıkladı!

Marmaris Panikte! Thomas Cook İflasını Böyle Açıkladı!
Thomas Cook İflası Kaos Yarattı

Thomas Cook iflasını açıkladı!

İngiliz turizm devi Thomas Cook iflasını açıkladı. Firmanın internet sitesinden de ulaştığımız bilgilerde iflas açıklaması ve tüm vatandaşların İngiliz hükümeti garantisinde güvence altına alındığı, bu tarihten sonra yolculuk yapacakların ise seyehatlerinin iptal edildiği, yurt dışından ülkeye döneceklerin ise mevcut sistemlerle ve devlet kontrolünde yapılacağı açıklaması bulunuyor.

Marmaris ve Rodos Panikte!

Özellikle acentaların son ödemelerini eylül ayında yaptığını belirten turizmciler,  sadece otelcilerin değil tüm turizm sektörünün bu iflastan zarar göreceğini belirttiler. Firmaların esnafa olan ödemelerinin de bu durumda yapılamayacak olması Marmaris ve Rodos'ta paniğe neden oldu. 

5 Yıldızlı Otellerin Hepsi Thomas Cook İle Çalışıyor!

Özellikle Marmaris'teki 5 yıldızlı ve büyük otellerin tamamının bu firmayla çalışması, ayrıca bir çok otelin yeni açılması yani kredi borçlarının bulunması bir çok otelin iflas edebileceği konuşulmaya başladı.

MTO'dan İlk Açıklama Geldi, 16:30 'da Marmaris Belediyesi Acil Basın Toplantısı Düzenliyor

MTO başkanı Mutlu Ayhan ilk açıklamayı yaparken turizmcilerden sağ duyulu olmasını istedi. Turistlerden konaklama parası isteyenler yada otelden çıkaranlar hakkında bakanlığın hukuki işlemler yapacağını da uyaran Ayhan, turizmcilerden sağduyulu olmasını istedi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'da yurt dışı gezisini tamamlayıp Marmaris'e döner dönmez ayağının tozuyla acil basın toplantısı düzenledi. Toplantı saat 16:30'da.

Oteller de Kriz Yönetimi

Marmaris'te bulunan ve Thomas Cook ile çalışan otellerde bu sabahtan itibaren kriz yönetimi başladı. Hiç bir yetkilinin ağzı bıçak açmazken tüm oteller saatlerdir kurmaylarıyla toplantı içerisinde.

Thomas Cook firmasıın web sayfasında bulunan ve İngiliz Hükümetinin yaptığı açıklamar:

Thomas Cook, grubundaki tüm İngiltere şirketlerinin Thomas Cook Havayolları dahil olmak üzere alım satımını durdurduğunu onayladı.

Sonuç olarak, bu şirketler tarafından sağlanan tüm tatil ve uçuşların iptal edildiğini ve artık çalışmadıklarını size bildirmekten dolayı üzgünüz. Tüm Thomas Cook'un perakende mağazaları da kapanmıştır.

Hükümet ve Sivil Havacılık İdaresi yurt dışında bulunan vatandaşları için, 23 Eylül 2019 ve 6 Ekim 2019 tarihleri arasında Birleşik Krallık'a Thomas Cook ile geri dönmeleri nedeniyle yolcuları desteklemek için ellerinden gelen her şeyi yapmak için birlikte çalışıyorlar. Çalışan uçuşlar veya diğer havayollarıyla mevcut uçuşları kullanılacaktır.

Hali hazırda yurtdışındaysanız, bu web sitesinden eve dönmek için yaptığımız düzenlemelerle ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulacaksınız.

Thomas Cook Airlines ile İngiltere'deki bir havalimanından yola çıkacaksanız, uçağınız çalışmayacağından ve seyahat edemeyeceğiniz için lütfen İngiltere havalimanınıza gitmeyin.

Vatandaşlarımızı ülkelerine geri getirmek oldukça karmaşık ve yolcuları desteklemek için 24 saat çalışıyoruz. Bu yüzden gereksiz rahatsız etmeyiniz.

Hali hazırdaki yurtdışındaki müşteriler

Şu anda yurtdışındaysanız ve uçağınız Thomas Cook ise, sizi İngiltere'ye döndürmek için yeni uçuşlar sağlıyoruz. Bu ülkeye geri dönüş uçuşları sadece iki hafta boyunca devam edecektir (6 Ekim 2019 tarihine kadar). Bu tarihten sonra kendi seyahat düzenlemelerinizi yapmanız gerekecektir. Az sayıda konumdan, yolcuların kendi dönüş uçuşlarını revize etmeleri gerekecektir.

Geri dönüş yolculuğunuzla ilgili daha fazla tavsiye ve ayrıntı için lütfen şu anda yurtdışında olduğumu okuyun. Ülkesine geri dönüş uçuşlarının yalnızca seyahatini İngiltere'ye dönen yolcular için geçerli olduğunu lütfen unutmayın.

Halen yurtdışındaysanız ve 6 Ekim 2019'dan sonra İngiltere'ye dönmeniz durumunda, lütfen ek bilgi bölümünü okuyun.

ATOL korumalıysanız ve otelinizde zorluk çekiyorsanız, lütfen konaklama ile ilgili zorlukları okuyun.

LÜTFEN DİKKAT: Thomas Cook'un paket tatil rezervasyonlarından bazıları, Thomas Cook Grubu ile ilgisi olmayan havayolları ile uçuşları içerir. Dönüş uçuşunuz Thomas Cook'un havayolunda değilse, yine de geçerli olacaktır. Bununla birlikte, konaklama ve transferler gibi paketin diğer unsurları etkilenecektir.

Henüz Birleşik Krallık dışına çıkmayan müşterilere gelecekteki tüm tatillerin ve Thomas Cook ile rezerve edilen uçuşların 23 Eylül 2019 tarihinden itibaren iptal edildiğini bildirmekten dolayı üzgünüz.

Eğer bir Thomas Cook Airlines uçuşundan  rezervasyon yaptırıyorsanız, uçuşunuz çalışmayacağından, lütfen Birleşik Krallık havaalanına gitmeyin. Sivil Havacılık Otoritesinin geri dönüş programı, İngiltere'den yapılan hiçbir uçuşu içermeyecektir.

İngiltere dışından başka bir havayoluyla yeni bir uçuş rezervasyonu yaptırmayı seçerseniz, ülkesine geri gönderilen bir uçuş size uygun olmayacaktır.

Dilerseniz sizler için yazmış olduğumuz bir diğer haberimiz olan "Thomas Cook'la ilgili "Sağ Duyu" Açıklaması Geldi."  sayfasına yönlendirmek isteriz.