Tarihin En Büyük Deniz Tatbikatı Başladı

  • Nisan 3, 2020

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tarihindeki en büyük deniz tatbikatı olma özelliğini taşıyan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın düzenlediği Mavi Vatan 2019 Tatbikatı bu sabah başladı. Cumhuriyet tarihinde ilk defe tüm denizlerinde 103 geminin katılımıyla eş zamanlı yapılacak tatbikat 8 Mart tarihinde sona erecek.
Akdeniz, Karadeniz ve Ege’de 3 denizde birden eş zamanlı başlayan Mavi Vatan 2019 Deniz tatbikatı başladı. Sabah 05.00 civarında başlayan ve 8 Mart’ta son bulacak tatbikat, 165 kişilik tatbikat kontrol merkezinden koordine ediliyor. MİLGEM kapsamında inşa edilen Burgazada korveti de ilk kez bir tatbikata katılıyor.
13 fırkateyn, 6 korvet, 16 hücumbot, 7 denizaltı, 7 mayın avlama gemisi, 17 yardımcı sınıf gemi, 14 karakol gemisi, 22 çıkarma gemisi ve bir eğitim gemisi olmak üzere toplamda 103 geminin yanı sıra  SAT ve SAS görev timleri, amfibi deniz piyade taburları da tatbikatın içinde yer alıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan havadan ihbar kontrol uçakları da tatbikata eşlik eden unsurlar arasında yer alıyor
Marmaris Aksaz Limanı’nda sabah saat saatlerinde TCG Gökova firkateyninin limandan ayrılması ile tatbikatın Doğu Akdeniz ayağı başladı. Senaryo gereği daha önce TCG Anamur mayın temizleme gemisin temizlediği kanaldan beş firkateyn asimetrik tehdit unsuru terörist botu ve hava vasıtasını etkisiz hale getirerek mavi sulara açıldı. Tatbikat planlandığı şekilde devam ediyor. (İHA)

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.