Siyah-Beyaz Sadece Siyah-Beyaz Değildir!

  • Mayıs 22, 2020
  • 0
  • 917 Görüntüleme

Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump, Adnan Menderes, Orhan Kemal, Albert Camus, Bob Marley, Winnie Jones,  Arthur Conan Doyle, Yevgeny Yevtuşenko, Julian Barnes ve Nabokov..

Cumhurbaşkanı, Devlet Başkanı, Başbakan, filozof, yazar, şair, müzisyen ve aktör kimlikleriyle Dünyaca tanınan bu isimlerin ortak yönleri kariyerlerine futbol oynayarak başlamaları..

Kimi sağ, kimi yaşamını yitirdi ama şu kesin ki, hepsi futbol yıllarını ömür boyu unutmadı, unutmayacak..

Futbol oynayan herkes gibi hepsi de “Futbolun sadece futbol olmadığı”nın bilincindedir..

Çünkü, futbolcuysanız dünya görüşleri sizden farklı bile olsa, başarmak için disiplinli olmak, çalışmak, takımınızın diğer fertleriyle görev bölümü yapmak, yardımlaşmak zorundasınız.  Kazanarak sizi destekleyenleri sevindirmek için çabalarsınız. Acıyı da sevinci de paylaşırsınız..

20. yüzyılın en güçlü yazar ve filozoflarından biri olan Albert Camus kendisine  “Futbol mu tiyatro mu?” diye sorulduğunda “Tereddütsüz futbol” cevabını vermiş ve eklemiş, “Ahlak ve insanın yükümlülükleri hakkında güvenebileceğim ne biliyorsam onu futbola borçluyum.”

Ben de 19 yıl futbol oynadım, hem de en zor, en riskli, en stresli mevkide kalede..  Liyakatın, disiplinli çalışmanın, görev bölümü yapmanın, yardımlaşmanın, sevenlerinizi sevindirmenin, acıyı, mutluluğu paylaşmanın, empatinin, emeğe, değerlere saygının, vefanın, cefanın, bir ve beraber olmanın önemini kavrayabildiysem, bunda futbolun da payı olduğunu düşünüyorum..

Camus’un altını çizdiği futbolun ahlak ve insanın yükümlülükleri açısından değeri, günümüzde hala kitleleri aynı amaç doğrultusunda bir araya getiriyor..

Filmlere bile konu olmuştur, gelişmiş ülkelerde kasaba takımlarının amatör maçlarında dahi tribünler tıklım tıklım dolar. Maç günü kent halkı, aynı renk bayrak, atkı ve şapkalarını giyer. Renk aşkı insanları gönül birlikteliğine taşır, keyif yaşatır..

Marmaris’te de bundan 89 yıl önce, 1931’de böylesi bir birlikteliğin, dayanışmanın adımı atılmış, Siyah-Beyaz renkli, Martı armalı Marmarisspor kurulmuş.. Çatısı altında on binler belki de yüzbinlerce kişi aynı amaç doğrultusunda buluşmuş, binlerce sporcu yetişmiş, bir futbol kültürü oluşmuş. Amatör, profesyonel liglerdeki mücadeleler, unutulmayan isimlere, olaylara, anılara sahne olmuş. Sonuçta, “Siyah-Beyaz” Marmaris tarihinin ve kültürünün bir simgesi halini almış.

Gelelim sadede, malumunuz Marmaris İlçe Stadı’nın yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Bu haber de ilginizi çekebilir  65 Yaş Üstü Yabancı Turiste Kısıtlama Olacak Mı?

Fakat stat koltuklarında kırmızı ve beyaz renklerin kullanılması, başta Marmaris’in yerlileri olmak üzere, önemli sayıda sporseverin tepkisiyle karşılaştı. Siyah-Beyaz renklerin daha doğru ve şık olacağı dile getirildi. Fakat renk konusunda geri adım atılmadı. Dün, kavurucu sıcakta, simsiyah takım elbisesiyle stada gelen ilgili müdür, güneşin altında konuştu, sebepleri sıraladı.

89 yıldır “MARMARİS’te SPOR” denilince akla gelen siyah-beyaz renkleri stadın tribünlerinde, üstelik üzeri kapanmakta olan, güneşle arasına engel konulan tribünlerinde neden bir arada kullanmadıklarını açıkladı. Siyah takım elbiseli Müdür, “Siyah sıcak çeker, çabuk solar” dedi.

Sonra ekledi, özetle şunları söyledi: “Hem Milli takımımızın forması, hem Bakanlığımızın armasının rengi de kırmızı-beyaz.. Profesyonel olmayan takımların bulunduğu yerlerde statlarımızda kırmızı-beyaz renkleri kullanıyoruz. Söz hangi Marmaris takımı profesyonel olursa, stadı o renklerle bezeyeceğiz”

Müdürün sözleri “noktayı koydu” denilip, yerel medya tarafından duyurulunca, masumane niyetle siyah-beyaz istekleri dile getirenler, şanlı Bayrağımızın rengini demogojilerine alet eden  bazı kendini bilmezler tarafından neredeyse vatan haini ilan edildi.

“Siyah-Beyazlılar”, tüm gerekçelere yanıt verdi. Mandrake Kemal, “45 yıllık tabelacı ve reklamcı olarak,  en çabuk solan rengin kırmızı olduğunu söyledi.

Araştırdım, soruşturdum ki, müdür beyin belirttiği gibi ‘yok amatör takımların tribünleri şöyle renk olur, yok profesyonel takımların koltukları şu renk olur’ diye ne bir yönetmelik ne de bir kural var.  Üstelik, memleketin dört bir yanında futbol takımları amatör liglerde mücadele eden bir çok yerleşim merkezinde statlar, o yöreyi temsil eden renklerin hakim olduğu şekilde dizayn edilmiş.

Kırmızı-Beyaz meselesine gelince… Milli Bayramlarda Türkiye’nin en kırmızı beyaz kentlerinden biri, belki de birincisi Marmaris’tir..

Sadece stat koltuklarının rengi konusunda istekte bulundular diye Marmaris yaşayanlarının milli ve manevi değerlerine atıfta bulunmak ayıptır, kepazeliktir.

89 yıllık simgeyi yok saymak, Marmaris tarihinin, kültürünün, değerlerinin kıymetini bilmezliktir, haksızlıktır,  Siyah-Beyazlı kulübe büyük emek vermiş, katkı sağlamış merhum isimlere, Erkan Işıksal’lara, Korkut Karaca’lara, İsmet Karadinç’lere saygısızlık, vefasızlıktır, çocukları manevi bir mirastan mahrum bırakmaktır..

Futbol sadece futbol olmadığı gibi, Marmaris için de siyah-beyaz sadece siyah-beyaz değildir..

Ender TÜRKKAN/Marmaris LİFE

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =