Sigarayı Bırak 15 Yıl Daha Fazla Yaşa 

  • Nisan 3, 2020
  • 0
  • 357 Görüntüleme

Marmaris İlçe Sağlık Müdürlüğü, sigaranın zararlarını daha iyi anlatmak amacıyla Point Center Alış Veriş Merkezinde stant kurarak vatandaşlara karbonmonoksit oranı ölçümü yaptı.
Marmaris İlçe  Sağlık Müdürlüğü sigara ve tütünün zararları, bırakmak için ne yapılabilir, nerelere başvurulabilir konularında bilgilendirme yapmak amacıyla Point Center Alış Veriş merkezinde stant kurdu. Farkındalık oluşturan ve bilgilendiren broşürlerin dağıtıldığı stantta Marmarislilere karbonmonoksit ölçümü de yapıldı.
Marmaris İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Töreyenler, sigaranın ölüm nedenlerinin en başında geldiğine dikkat çekerek dünyada 1.3 milyar insanın sigara içtiğini, her 10 ölümden birinin sigara sebepli olduğunu belirterek, “Tütün ve tütün ürünleri erkeklerde 12, kadınlarda ise 13  yıl erken ölüme neden oluyor. Ayrıca sebep oldukları hastalıkların tedavileri için harcanan ilaç paraları da ekonomiye ciddi zarar veriyor. 2009’da da tütün ürünlerinin zararlarından koruma kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanunla  gençlerde ve çocuklarda sigaraya başlanmasının engellenmesi, başlayanların bırakması için desteklenmesi ve içmeyenlerin içenler yüzünden etkilendiği pasif içiciliğin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Amacımız sigara içme oranını düşürüp insanların sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak ve sevdikleri ile 15 yıl daha fazla birlikte yaşamalarını sağlamak” dedi.
Açılan stantta karbonmonoksit ölçümü yaparak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Meryem Kabacaoğlu Bilgin yapılan ölçümlerle ilgili bilgi verirken  “Karbonmonoksit ölçümü yaparak vücutta bulunan karbonmonoksit seviyesini ölçüyoruz. Bu ölçümde belli değerler var. 0-2 arası değerler temiz havalı yerde yaşayanların ve sigara içmeyenlerin verdiği değerdir. 2 ve 6 arası ise Hava kirliği olduğu yerlerde yaşayanlar ve pasif içicileri gösteriyor.6-10 arası hafif düzeyde içicilik, 10-20 arası orta ve 20 üzeri ağır içiciden bahsedebiliriz.  Çıkan değerlere göre vatandaşlarımıza bilgi veriyoruz. Vücudunuzda karbonmonoksit normal değerlerin üzerine çıkmış ise tedbir almanız gerekiyor. Eğer bir içici iseniz sigara kullanımından 20 dakika sonra değerler düşmeye başlar. 24 saat içinde ise hiç içmemiş bir değere gelir. Bu etkinliğimiz belirli dönemlerde devam edecek. Ayrıca Marmaris Devlet Hastanesi ve Sağlık ocaklarımızda da bu ölçümleri sürekli yapıyoruz. Özellikle sigara kullanan vatandaşların ölçümlerini yaptırmalarını ve ne kadar zarar gördüklerini görmeleri aynı zamanda da sigarayı bırakmaları konusunda kendilerine yardımcı olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Yaz Sonuna Kadar Hedef Tüm Marmaris’e Ulaşabilmek
Marmaris İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Töreyenler önümüzdeki günlerden itibaren haftada 2-3 gün ilçede bulunan tüm restaurantlar başta olmak üzere sigara kullanılan her yeri ziyaret edip bilgilendirme yapacaklarını belirterek “Marmaris’te  Restoran, büfe ve market gibi açık alanlardaki vatandaşların yanı sıra taksi, minibüs şoförlerine da broşür dağıtarak bilgilendirmeler yapıcağız. Bu kadar zararları bilinen tütün ve tütün ürünlerin hem sağlığımıza hem de ekonomimize verdiği zararları ortadan kaldırmak istiyoruz” şeklinde bilgi verdi.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir