Sen Ağlama Efe’m!

  • Temmuz 14, 2020
  • 0
  • 584 Görüntüleme

Şehit Nedip Cengiz Eker’in Acısını Da Gururunu Da Yüreklerinde Taşıyorlar

Marmaris’te, 4 yıl önce Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele düzenlenen saldırıda şehit olan polis Nedip Cengiz Eker’in  yeğeni  11 yaşındaki Efe, dayısına olan özlemini dile getirirken, boğazı düğümlendi, tam ağlayacakken anneannesi O’na sarıldı… Şehit annesi Bahar Eker, torununa “Sen ağlama Efe’m. Dayın gibi adam ol, vatanını, milletini sev, sahip çık.. Bizlerin de vatanımızın da senin gibi Efe’lere ihtiyacı var” dedi.

Masmavi Gözler Acı, Özlem Ve Vatan Sevgisi Dolu

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevliyken 15 Temmuz gecesi şehit düşen Nedip Cengiz Eker’in kendisi gibi masmavi gözlü en yakınları, evlerinde arkadaşımız Ender Türkkan’ın sorularını yanıtladı. Baba Nihat Eker, 15 Temmuz gecesi ve aralarında oğlunun katilinin de bulunduğu suikastçilerin yargılanma sürecini anlattı. Anne Bahar Eker ile hiç evlenmeyen şehidin canından çok sevdiği 11 yaşındaki yeğeni Efe Zorgelmez ise duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Hainler Oğlumu Pusuya Düşürüp Kalbinden Vurdular

Oğlunun hainlerce pusuya düşürüldüğünü belirten şehit babası Nihat Eker, ‘o gece’ hakkında konuşurken şu ifadeleri kullandı: “Sayın Cumhurbaşkanımız Marmaris’te gidene kadar burada bir olay yok. Sadece Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buradan sağlıklı bir şekilde ayrılması için aralarında oğlumun da bulunduğu ekipler tarafından güvenlik önlemi alınmış. Cumhurbaşkanı buradan ayrıldıktan sonra oğlum dahil güvenlik güçlerimiz dağılmış. Ancak hainler saat 03:15-03:20 gibi buraya helikopterlerle gelince tekrar görev için buraya dönmüşler. O gece burada görevini, ülkemizin bekası için, bağımsızlığı için görevini, özveriyle, çok başarılı şekilde yapmıştır. O hainlere gerekeni de yapacaktı ama işte pusuya düşürdüler. Çocuğum pusu içerisinde kalbinden vuruldu. Bahçede pusu kurup, oğlumu şehit ettiler. Benim oğlum mertti, cesurdu, eğer onların orada olduğunu bilse, görse üstlerine atlardı.”

Baba Eker, oğlunu da şehit eden suikastçı teröristlerin 34’üne ağırlaştırılmış müebbet, 6’sına müebbet, 2’sine çeşitli hapis cezaları verildiği yargı sürecini de değerlendirdi. 8 ay süren davanın her duruşmasına katıldığını ifade eden Eker’in sözlerinden acılı babanın bu süre zarfında adeta bir dedektif, bir polis gibi çalışıp, delil topladığı da ortaya çıktı..

Baba Eker, şunları söyledi: “Hainlerin hepsi, anlaşmışcasına aynı şeyleri söylüyordu. Suçlamaları, FETÖ bağlantılarını reddediyor kimseyi öldürmediklerini söylüyordu. Yalanları içimi acıtıyordu. Acı içinde duruşmaları izliyordum. Güvenlik güçlerimiz, savcılarımız, avukatlarımıza, yargımıza yardımcı olmak için 8 ay süresince hain pusunun kurulduğu yere yakın olan her evin, işyerinin kapısını çalıp delil bulmaya çalıştım. Elde ettiğim kamera görüntülerini adalete teslim ettim.”

Vatana İhanetin Nedeni Olmaz, Er Yada Geç Bedeli Olur

15 Temmuz’un bundan böyle millet iradesine darbe yapılamasının önünü kesen Cumhuriyet ve demokrasi  Zaferi olduğunu kaydeden Nihat Eker sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu devlete  41 yaşında aslan gibi bir delikanlı verdik. O, Cumhuriyet şehididir, demokrasi şehididir, vatan şehididir. Şehit babası olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Allah O’ndan razı olsun. Kendi gibi bizi de ödüllendirdi. Bu can bu bedenden çıkmadıkça, 15 Temmuz’u, oğlumu ve tüm vatan şehitlerini unutmayacağım, kimse de unutmasın. Hiçbir zaman unutulmamalı ki, 15 Temmuz tarihin altın sayfalarına yazılan, bizim, milletimizin zaferi. Artık ülkemizi kimse yıkamaz, bölemez. Birlik ve kardeşlik içinde herkes vatanına, şehitlerine sahip çıkıyor, inanıyorum  ki, 15 Temmuz ruhuyla bundan sonra da sahip çıkacaktır.  Bunun için, gelecek  nesillere 15 Temmuz’u en iyi şekilde, kimsenin bu ülkeye ihanet etme hakkı yoktur. Atatürk’ün dediği gibi, Vatana ihanetin nedeni olmaz, er yada geç bedeli olur”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Turunç Yolunda Kaza!

Ana Yüreğinde Yangın Var

Anne Bahar Eker ise oğlunun yokluğuna hala alışamadığını ifade etti.  Zaman zaman üzerinde Nihat Eker ile milletin 15 Temmuz direnişini simgeleyen fotoğrafların bulunduğu  “Vatana ihanetin nedeni olmaz, er yada geç bedeli olur” yazılı yastığa, zaman zaman da oğlunun üzerinden son kez çıkarttığı ve bir daha yıkanmamış atlete “mis gibi kokuyor” deyip sarılarak gözyaşı döken  Bahar Eker, şunları söyledi:

“Her an aklımda oğlum var, yüreğim yanıyor. Her yerde ‘O’nu görüyorum, nereye baksam oğlumu görüyorum. Şimdi kapı çalacak O gelecekmiş sanıyorum. Ama kapıyı açıyorum, oğlum yok. Oğlum Cengiz, mert, dürüst, toprağını ve bayrağını severdi. Oğlum şerefiyle gitti ama yüreğim çok acıyor. Ona kıyamazdım. Yavrumu evlendiremedim, torun göremedim. Hayallerim vardı hepsini çaldılar.”

İdam Yaramızı Biraz Olsun Hafifletir

Anne Eker, sözlerine şöyle devam etti: “Yaralıyız hem de ağır yaralıyız. Ancak hayata gözlerimi yumduğumda tüm anılarım dinecek. Oğlumun katilleri idam edilirse belki biraz yaram hafifler. Ama eğer o hainler bir şekilde hapisten kaçar yada çıkarlarsa işte o zaman ölürüm.”

Kahraman Şehidin ‘Efe’ Yeğeni

Yaz tatilini dede ve anneannesiyle Marmaris’te geçiren Efe Zorgelmez de çok duygulu ve hüzünlüydü. Dayısı şehit edildiğinde  kendisinin 7 yaşında olduğunu kaydeden Efe, “Sadece dayım değil, ağabeyim, can dostumdu. ‘Atla arabaya’ der beni gezdirirdi. Sürekli bana hediyeler alır, nasihatler verir, Beni çok sevdiğini söylerdi. Ben de O’nu çok ama severdim. Hala çok seviyorum ama fazlasıyla da özlüyorum.”

Efe, sözlerini tamamlayamadan , boğazı düğümlendi, tam ağlayacakken anneannesi O’na sarıldı. Şehit annesi Bahar Eker, torununa “Sen ağlama Efe’m. Dayın gibi dik dur, vatanına, milletini sev, sahip çık.. Bizlerin de vatanımızın da senin gibi Efe’lere ihtiyacı var. Okuyacaksın, hayal ettiğin gibi bilim insanı olacaksın. Dayın gibi, ailene, ülkene faydalı biri olacaksın” dedi.

Dayıcığım Ben Gidiyorum Sen Hayırlı Bir Evlat Ol!

Bu sırada Nihat Eker de bundan 10 yıl önce oğlunun, yeğeni Efe için oluşturulan anı defterine şunları yazdığını hatırlattı:

” Bursa’da oturan kızım Canan Zorgelmez doğum yapmıştı. Oğlum Nedip Cengiz’le birlikte ziyaretine gitmiştik. O sırada oğlumun tayini Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine çıkmıştı. Bursa’dan ayrılırken yeni doğmuş yeğeni Efe Zorgelmez için oluşturulan anı defterine ‘Dayıcığım ben gidiyorum. Belki şehit olurum. İnşallah, sen annene hayırlı bir evlat olursun”

Evleri ‘Şehit Müzesi’ Gibi

Eker çifti, oğluna ait ne varsa kanepesinden bilgisayarına, bağlamasından yastığı yorganına ne varsa elden çıkarmamış, korumuş, getirdikleri kendi evlerini de adeta Şehit Nedip Cengiz Eker Müzesine dönüştürmüş..

Fotoğraflar: Ender TÜRKKAN

(Sayfadaki fotoğrafları büyütmek için üzerlerine tıklayınız)

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir