Şehit Üsteğmen Emre Kargın toprağa verildi

Şehit Üsteğmen Emre Kargın  toprağa verildi

Hakkkari'de PKK'lı teröristlerin askeri araca düzenlediği saldırıda şehit olan Hava Savunma Üsteğmen Emre Kargın (27), memleketi Muğla'nın Dalaman ilçesinde toprağa verildi. Şehit Üsteğmen’i wski Başbakanlardan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi uğurladı.


Irak'ın kuzeyinde Avaşin bölgesindeki Tayfur Uluçay Üst Birliği'ne ikmal faaliyeti sırasında Hakkari'de askeri araca PKK'lı teröristler tarafından roketli saldırıda Hava Savunma Üsteğmen Emre Kargın ve Piyade Uzman Onbaşı Hüseyin Mertoğlu (27) şehit düştü. Kargın, memleketi Muğla’nın Dalaman ilçesinde toprağa verildi. 
Önceki gün akşam uçaklaDalaman Havalimanı'na getirilen şehidin naaşı, daha sonra cenaze aracıyla, Dalaman Devlet Hastanesi morguna konuldu. Şehit Emre Kargın'ın emekli trafik polis memuru babası Muhammet Kargın (55), annesi Saadet Kargın (51) ve kız kardeşi Erva Kargın (20) gün boyu taziyeleri kabul etti. 
Baba Kargın, oğluyla en son pazartesi akşamı telefonla konuştuklarını belirterek, “Milletimizin başı sağ olsun. Vatanımıza ve milletimize bir evlat feda ettik. Kuzey Irak'taki birliklerimize mühimmat götürürlerken roket atmışlar. Biran önce bu hainlerin kökünün kazınmasını istiyoruz. Dış güçlerin desteği olmazsa, bu hainler asla atacak roket bulamazlar. Türkiye'yi yıpratmak için elinden geleni yapıyorlar" dedi.
Şehidin cenazesi, sabah hastane morgundan alınarak naaşı, helallik alınması için evlerinin önüne getirildi. Burada anne Saadet Kargın, "Oğlum ne olur bırakıp gitme. Benim biricik yavrum" diye feryat etti. Helallik alınmasının ardından şehit Kargın'ın tabutu, Dalaman Merkez Camii'ne getirildi. Camideki cenaze törenine eski Başbakan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla milletvekilleri Mürsel Alban, Burak Erbay, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aksaz Deniz Üssü Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, vali yardımcıları, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, emniyet mensuplarının da aralarında yer aldığı yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
Kargın’ın cenazesi, İl Müftüsü İbrahim Öcüt'ün kıldırdığı cenaze namazının ardından, Dalaman'ın Kapukargın köyündeki Ceştepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.