Sahilde Define Avı!

Sahilde Define Avı!
Marmaris Sahilde Define Avı:

Marmaris'te Define Avı!

Marmaris Halk Plajı'nda elinde dektörle dolaşan Rus turist, toz yaptığı gerekçesiyle zabıtaya haber verilince müdahale edildi.

Marmaris kordon caddesinde bulunan Halk Plajında ismi belirlenemeyen bir turist elinde dedektörle değerli eşya aramaya başladı. Uzun bir süre plajda bulunanların şaşkın bakışları arasında dolaşan turist, dedektörden sinyal geldikçe kumları elindeki kürekle kazmaya başlayınca sorun oldu. Kazı sırasında uçuşan kumlar halkı rahatsız etmesi üzerine zabıtaya haber verildi.

Çevreyi Temizliyormuş!

Olay yerine gelen zabıta, turistin ingilizce konuşamaması üzerine bir süre zor anlar yaşadı. Turistin zabıtalardan korkarak sürekli "clean, clean" demesi ve elindeki gazoz kapakları ve metal çöpleri göstermesiyle " temizlik yapıyorum" demeye çalıştığı anlaşıldı.İnandırıcı bulunmayan açıklamanın üzerine Zabıta amirinin halkın içinde bunu etrafı rahatsız ederek yapamayacağını anlatması üzerine turist aramayı bırakıp gitmek istedi. Ancak halk ve zabıta durumun yasal olup olmadığında tereddüte düşünce polise ve rusça bilen çevirmene haber verildi.

"Adamdaki Özgüvene Bak!"

Görgü şahidi C.T.: Elin Rus'u gelip burada güpegündüz define arıyor; biz Rusya'ya gitsek bunu yaptırırlar mıydı? Türkiye'de bile dedektör kullanımında sınırlama var, bu adam nereden buluyor bu dedektörü ve nasıl bir özgüven ki sahilde herkesin arasında rahat rahat arama yapabiliyor? İnsaf! Zabıtaya anında geldikleri için teşekkür ederiz" dedi.

Peki suç mu?

medium.com adlı internet sitesindeki Dedektor adlı bloggerın yazdıkları ise genelde arkeolojik ve sit alanlarındaki mevzuatı anlatıyor:

"Ülkemiz sınırları içinde altın ve define araması yapmanın cezası ya da herhangi bir durumu mevcut mudur?
İlk olarak define aramak için izin almanız gerekir. İzinsiz bir şekilde altın ve define aramanın suç olduğunu bilmelisiniz. İzinsiz şekilde define araştırması yapan kişiler 3 aydan 2 yıla kadar uzanan hapis cezasına uğrayacakları kanun kapsamında belirtilmektedir. Söz konusu olan bu kanun dedektör cihazlarıyla ya da dedektör cihazı olmadan yapılan tüm aramaları da beraberinde kapsamaktadır. Bu durumda asıl dikkat edilmesi gereken detay, izinsiz bir şekilde dedektörsüz ya da dedektörle altın aramak kesinlikle suçtur. Yani izin alabilmeniz durumunda altın ve define arama işleminin yasal olduğu söylenebilir. Peki, altın ve define araması yapabilmek için nereden ve nasıl izin alınması gerekir? Kazı yapılacak ya da define araması yapılacak olan bölgeye en yakın müze müdürlüğüne ya da mülki amirliğine giderek gereken izni almanız mümkün olacaktır. Müracaat yapabilmeniz için dilekçe, aranacak bölgenin tam konumu ve bölge haritası gibi belgeler talep edilecektir. Bu belgeler sağlandıktan sonra kısa bir zaman içerisinde durum değerlendirmesi yapılacak ve uygun görülmesi halinde gereken define arama izni sağlanacaktır. İzninizle beraber yanınıza bir gözetmen memur verilecektir. Memurun günlük masrafları ise sizlerin tarafından karşılanacaktır. Defineyi bulursanız eğer, arazinin özel mülk olmasına ya da hazineye ait olmasına göre belirli bir pay alabilirsiniz.

 

Sitemizdeki "Rus Defineciyi Zabıtalar Böyle Yakaladı! (Video Haber)” haberine buradan ulaşabilirsiniz...