Risk Almayın, Önlem Alın!

  • Haziran 3, 2020
  • 0
  • 220 Görüntüleme

Bilim İnsanları Uyardı: Toplumsal Bağışıklık Düşük, Durum Riskli, Süreç Uzayabilir

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Tükek, yeni normale geçişte ‘Toplumsal bağışıklık çok düşük. Önlemlere dikkat’ uyarısı yaptı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek yeni nesil antikor testlerinin ilk sonuçlarını açıkladı. Fakültede çoğu sağlık çalışanı daha önce koronavirüs geçirmemiş 290 kişi ile virüsü geçirmiş 10 kişi üzerinde yapılan antikor örneklemesinin sonuçlarını paylaşan Prof. Dr. Tükek, Akşam gazetesinden Bülent Şanlıkan’a  şu açıklamaları yaptı:

Semptomsuz 10 Kat Fazla

“Testlerde, ABD’de 300 bin PSI pozitif hasta varken 3 milyon antikor pozitif hasta bulunuyor. Bu şu demek; bir hasta varsa bunun on katı kadar da hastalığı semptomsuz geçiren hasta var. Bizde şu an 160 bin hasta olduğunu varsayarsak 1 milyon 600 bin antikorlu pozitif hasta anlamına geliyor

Biz fakülte olarak 300 test cihazı getirdik. Çoğu sağlık çalışanı bir kısmı dışarıdan ve 10 tanesi de daha önce kovid-19’u geçirmiş kişiler üzerinde yeni nesil antikor testi yaptık. Yani 290 kişiye yapılan testte 4 pozitif çıktı. Daha önce geçirenleri de eklediğimizde bu rakam 14 oldu. Kovid geçirenleri çıkardığımızda küçük bir örnekleme belki ama oran yüzde 1,2 civarında yani antikor pozitiflik oranı çok düşük. Biz bu oranı çok daha yüksek bekliyorduk. Bilim Kurulu üyeleri beklentilerini yüzde 10-15 oyarak açıklamıştı.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Independent Tatil İçin Marmaris’i Adres Gösterdi

Sonuç Tedbir Göstergesi

“Bana göre sonuçları iki şekilde değerlendirmek gerekli. Pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı hakikaten çok iyi tedbirler aldı ve rakamlar az geldi. Bu sevindirici yanı. ABD’de yüksek çıkmasının nedeni orada bizdeki önlemlerin alınmamış olması olarak açıklanabilir. “

Durum Riskli, Süreç Uzayabilir

İstanbul Tıp Fakültesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk ise çıkan sonuçları şöyle değerlendirdi: “Biz şu anda ne kadar insan bu virüs ile karşılaştı ve bağışıklık kazandı bilmiyoruz. Gönül ister ki bu rakam yüksek çıksın. Bu virüsle karşılaşmayan insanlar bir şekilde bu virüsle karşılaşacaklar demektir. Bu süreci uzatabilir.”

Fotoğraf: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − 5 =