Rezervasyonlarda Bayram Hareketliliği

  • Temmuz 18, 2020
  • 0
  • 140 Görüntüleme

Kurban Bayramı Tatili Öncesi Rezervasyonlar Artmaya Başladı

Yaklaşan Kurban Bayramı için tur şirketleri ve açık olan oteller hazırlıklarını tamamladı. Acentelerden gelen ilk bilgilere göre bu yıl 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı’nda pandemiye rağmen geçen yılın otel doluluklarının yüzde 50’si yakalanacak. Turizmcilere göre de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün yaptığı ‘Bayramda herhangi bir seyahat kısıtlaması olmayacak’ açıklaması bu oranı daha yüksek noktalara taşıyacak. Bayramda öncelikli tercihini deniz, kum güneş turizminden yana kullanan Türk turist, konaklama için ise butik otel, tekne ve ya villalara talep gösteriyor.

‘Kısıtlama Yok’ Açıklaması Artış Getirebilir

Prontotour’un sahibi Ali Onaran: Pandemi nedeniyle bu yıl Türkiye genelindeki otellerin sadece yüzde 40’ı açılabildi. Yurtdışından henüz ciddi oranda turist akışı olmadığı için bu oteller yerli turiste yetiyor. Şuan turlarımızda doluluk oranı yüzde 50 civarında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bayramda kısıtlama yok’ açıklamasıyla bu oran artabilir. Biz normal dönemlerde yılda 100 bin kişiyi tatile götürüyoruz. Bunun 8 bini bayram döneminde gerçekleşiyordu. Bu yıl toplam turist sayımız 30 bine düşer. Bayram döneminde ise 2700 civarında kişiye tatil yaptırmayı hedefliyoruz.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  İngiltere'de 1 Haftalık Marmaris Tatili 1480 TL'ye Satılıyor

10 Bin Kişiye Tatil

Tura Turizm İç Turizm Direktörü Barış Meletlioğlu: 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı tatili için iç turizmde otel rezervasyonları, kültür turları, mavi yolculuk ve villa kiralama talepleri geçen seneyle aynı seviyelere geldi. Özellikle Ege-Akdeniz sahillerinde bulunan 5 yıldızlı oteller yoğun ilgi görüyor. Gençler bayramda Çeşme, Bodrum, Kemer ve Belek’i tercih ederken, orta yaşlılar Marmaris, Fethiye ve Alanya’ya gidecek. Kurban Bayramı döneminde yaklaşık 20 bin kişiyi tatile götürdük. Bu yıl pandemi dolayısıyla 10 bin tatilciyi hedefliyoruz.

Tatil Köylerinde Trafik

TÜRSAB Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal: Köyceğiz, Dalyan, Sarıgerme, Göcek, Fethiye, Özdemir bölgesi İngiliz pazarının açılmasıyla kısmen hareketlendi. 1 Ağustos’a kadar Dalaman Havalimanı’na 76 uçağın inmesi planlanıyor. Rusya’nın da açılmasıyla bu yıl geçen yılki turist sayısının yüzde 40’ını yakalamayı hedefliyoruz. Bölgede beklentilerin üzerinde yerli turist var. Villalarda yer yok şu an. Butik oteller de ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Büyükşehirlerden gelenler bölgede ciddi bir araç trafiği oluşturdu. Bayramda trafik artacaktır.

Özgül Öztürk/AKŞAM

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =