Paran Yoksa Marmaris’te Ölme

  • Ocak 6, 2021
  • 0
  • 2055 Görüntüleme

Yıkama, Kefen, Mezarlık Malzemeleri Hepsi Parayla.. Üstelik Kurumlar Yardım Da Etmiyor.. Yakınını Kaybedenler Tüm Cenaze İşlerine Kendileri Koşturmak Zorunda Bırakılıyor

 

Turizmci, siyasetçi, sporcu ve yorumculuğuyla Marmaris’in tanınmış ve renkli simalarından Ercan Güneştutar, çok konuşulan bir yazı kaleme aldı. Ercan Güneştutar, “Şikayetim var Marmaris” adlı sosyal medya sayfasında paylaştığı yazısında özetle şunu anlattı:  “Bir yakınınız vefat etti ve acılı ailesine cenaze ile defin işlemleri için yardım etme görevi size düştüyse, bakın başınıza neler neler geliyor?”

Güneştutar’ın, bir arkadaşının hayatını kaybetmesinin ardından yaşadıkları  ile görüşlerini içeren yazı,  ilgi ve beğeni toplamanın yanı sıra Marmaris Belediyesi’nin konu hakkında  somut bir adım atmasına da yol açtı.

İşte “Ölmek Mi Zor Kalmak mı?” Dedirten  O Yazı

“Sizlere 31.12.2020 de başımdan geçen ve insanlığımdan utandığım bir olayı anlatmak istiyorum.

31.12.2020 de dostum ve ağabeyim Atalay Göksel Hakk’ın rahmetine kavuştu. Eşi beni arayınca hemen İçmeler’e evlerine ulaştım.

Gördüğüm manzara ise şuydu: Vefat etmiş Atalay Göksel oturur vaziyette kanepede ve eşi ağlayarak ona sarılmış durumda. Komşulardan gelen birkaç kişi çaresizlikle orada.

112 gelmiş hayata döndürmek istemiş, olmayınca da bir rapor tutup “118” i arayın deyip çekip gitmiş. Düşünebiliyor musunuz, bir ceset ve yaşlı hasta bir kadın ortada bırakılıyor. Önerileri ise 118’i arayın. Neyse, binbir güçlükle Hükümet Tabibine ulaştık. 1 saat sonra geldi ve acılı eşine birkaç soru sorup cesedi elle yokladı. Ben ölüm raporunu tutarım gelin Yaylalı Sağlık Merkezinden alın dedi.

Pandeminin bu denli tehlikeli boyutta olduğu yerde test yapma lütfunda dahi bulunulmadı.

Yine kendi imkanlarımızla Belediye’ye ulaştık. Ancak onların da ellerinde yeterince cenaze arabası olmadığından 2 saat bekledik. Sonunda araç geldi ve cenazemizi Devlet Hastanesi morguna sevk ettik.

İçmeler’de bulunan Belediye’ye gidip cenazemi olduğunu ve 1.1.2021 de defnedeceğimizi bildirdik. Zabıta not aldı ve daha sonra “İçmeler’de şu yapıya gidip mezar için briket, şu firmaya gidip mezar tahtası temin edin” demezler mi!!…

Onları da temin ettik.

Hastane morgunda ise bize Kefen işini sordular. Ulalıdan temin edebileceğimizi söylediler.

Yıkama ve kefenlemeyi kim yapacak diye sorduk. İçmelerdeki hocayla görüşün dediler. O’na gittik. O da yıkama için başka hocayı aradı.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Bodrum'da Bahar Ralli İle Başladı

Ertesi gün sabah Morga gittik. Hoca efendi de geldi. “Bana yardım etmeniz lazım” dedi. Onu da yaptık. İşini bitirdi. Allah razı olsun dedik. Hoca dışarı çıktı. Peşinden de hastane görevlisi çıktı. Görevli daha sonra içeri geldi ve “Hoca yıkama için HELALLİK istiyor” dedi. Yanımızda olmadığını daha sonra kendisine ulaştıracağımızı söyledik.

Sonunda cenaze arabası geldi ve dostumuzu son yoculuğuna uğurladık.

Şimdi gelelim sorulara

-) 112 gelip işini bitirince cesedi ve yakınlarını orada öylece bırakıp 118’i arayın deyip gider mi? Hükümet Tabibine olayı duyurması gerekmez mi?

-) Belediye hemşehrisinin bu acılı gününde yanında mı olur, yoksa ona “şunu al bunu al” diye tarifte mi bulunur? Belediye ne için var? Cenaze evine üç beş pide göndermek için mi?

-) Diyanet’ten hem de iyi maaş alan hocalar görevi olan yıkama işinden HELALLİK talep eder mi?

Bütün bunlarla ilgili lütfen CHP’li olanlar “İŞTE AK PARTİLİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ”, AK PARTİLİ olanlar da “İŞTE CHP’Lİ BELEDİYE” diye trollük yapmasınlar.

Tek suçlu bence, böyle bir zamanda ölen DOSTUM ATALAY GÖKSEL. Mekanı Cennet olsun inşallah.

İnsanlığımdan utandığım 2 gün yaşadım.

Belediye’nin de Sağlık sisteminin de ŞİRAZESİ KAYMIŞ bence.”

Yazı Üzerine Belediye Harekete Geçti

Ercan Güneş Tutar 4 Ocak sabahı paylaştığı yukarıdaki yazının ardından dün akşam saatlerinde, yine aynı sosyal medya sayfası üzerinden bir açıklama daha yaptı. Marmaris Belediyesi yetkililerinin kendisini arayarak, bundan böyle vefat eden kişinin yakınlarının cenaze işleriyle uğraşmasına gerek kalmayacağını söylediğini kaydeden Güneştutar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir noktayı belirtmek istiyorum. Bir duyuru aslında. Marmaris Belediyesi konuyla ilgilendi ve 2-3 gün içerisinde bu konunun hemşerilerimizin arzuladığı şekilde sağlanacağını belirtti. Bundan böyle vefat eden kişinin yakınlarının cenaze işleriyle uğraşmasına gerek kalmayacağını bütün her şeyin Marmaris Belediyesi tarafından organize edileceğini tarafıma bildirdiler. Ben de kendilerine teşekkür ettim ve Sosyal Demokrat Belediyeden bunun beklendiğini belirttim. Bu duyarlı yaklaşımından dolayı Marmaris Belediyesine teşekkür ederim.”

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir