Oteller Gizli Müşteriyle Denetlenecek

  • Haziran 8, 2020
  • 0
  • 327 Görüntüleme

Turizm Tesislerinde Kriterler Değişti!

Oteller Artık Gizli Müşteriyle Denetlenecek

Turizm tesisleri, sezona yoğun güvenlik önlemleriyle giriyor. Sertifika alan oteller 2 ayda bir gizli müşteriyle denetlenecek, hijyende NASA’daki astronotlara uygulanan sıkı kurallar baz alınacak…

Türkiye’de, turizm sezonu öncesi restoran ve konaklama tesislerine sıkı tedbirler getirildi. Akşam gazetesinden Özgül Öztürk’ün haberine göre,  Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülünde başlatılan Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı’yla tesisler 150 ayrı hijyen kriterinden geçecek. Denetimler sürekli olacak. İki ayda bir otelleri denetlemek için gizli müşteri gönderilecek. Turizm Bakanlığı’nın sertifika vermekle yetkilendirdiği 5 şirketten biri olan RoyalCert’in Türkiye Başkanı Alphan Namlı “Bakanlığın bu denetim kriterleri, NASA’da uygulanan ve uzay yolunda astronotların sağlıklarını korumayı hedefleyen HACCP ayarında bir denetim” dedi.

Bizi Örnek Aldılar

Bu sertifikayı almak için konaklama tesislerinin 150 farklı denetimden geçirildiğini anlatan Namlı şunları kaydetti: “Otellerin tek tek kontrol edilip sertifikalandırılması sürecini dünyada ilk başlatan ülke Türkiye oldu. Sonra Mısır ve Dubai, Tayvan ve Suudi Arabistan bizden örnek alarak devreye almaya karar verdi. Turizm destinasyonu olan İtalya, İngiltere gibi ülkeler de Kovid-19 nedeniyle kendi hijyen sertifikasyon süreçlerini başlatmak zorunda. Çünkü tüketici güvenli tatili her şeyden daha çok önemsiyor.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  65 Yaş Üzeri Yabancı Turistler Kısıtlamalardan Muaf

 Sorun Görülürse Tesis İkaz Ediliyor 

Sertifika almak için web üzerinden veya güvenli turizm hattı üzerinden telefonla tek bir form doldurarak 7 gün 24 saat bu kurumlara başvuru yapabiliyor. Denetim ortalama 1 gün sürüyor. Oteller 6 ay süren ve ayda bir denetlemenin yapıldığı bu programdan geçip sertifika alsalar bile sertifika veren kurumun gönderdiği müşteri gibi davranan gizli bir misafir tarafından 2 ayda bir, kriterlere uyulup uyulmadığına bakılıyor. Sorun görülürse otel 3 gün içerisinde bu sorunları gidermesi konusunda ikaz ediliyor. Namlı, tesisin büyüklüğüne göre ‘Sağlıklı Turizm Belgesi’ne 400 ila 2500 TL arasında ücretlerle sahip olunabileceğini söyledi.

Otelin Hijyen Geçmişi Qr Kodla Görülecek

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkan Müberra Eresin, bu belgenin turist çekmek için çok önemli olduğunu söyledi. Denetimden geçen otellerin hijyen için aldıkları önlemlerin sertifika veren şirket tarafından bir QR koda işleneceğini anlatan Eresin şunları kaydetti:

Üyeye İndirim

“Böylece tatile gelmek isteyen turist bu koda bakarak otelin geçmişte aldığı hijyen önlemlerini görebilecek. Bu sertifikayı almak isteyen oteller öncelikle TÜROB üyesi olmalı. RoyalCert’le yaptığımız anlaşmayla üyelerimize yüzde 25, belediye belgeli otellere yüzde 15 indirim sunacağız.”

Fotoğraf: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =