Muğla’da Mevsimin İlk Kar Yağışı

  • Kasım 19, 2020
  • 0
  • 798 Görüntüleme

Sıcaklık 2 Dereceye Kadar Düştü

Muğla’ya mevsimin ilk kar’ı yağdı. Hava sıcaklığının 2 dereceye kadar düştüğü Seydikemer’deki Girdev Yaylası  ile Sandıras dağlarının Köyceğiz sınırları içerisinde kalan eteklerindeki Ağla Yaylası’nda bugün kar yağışı etkili oldu. Her iki bölgede de kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye kadar çıktı.. Araçlarıyla Ağla’dan geçen Marmaris Life takipçileri, beyaz manzaraları bizimle de paylaştı. Öte yandan, gölü ve 128 kuş çeşidiyle bir tabiat harikası olan Girdev ile Sandıras eteklerindeki yeryüzü cenneti Ağla’daki  hava koşullarının önümüzdeki günlerde de mevcut halini korumasının beklendiği öğrenildi.

İşte O Görüntüler

Girdev Yaylası Ve Gölü

Seydikemer’in tek gölü olan Girdev Gölü, Dünya’nın önemli kuş alanları listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Göl havzasında tespit edilebilen 128 çeşit kuş türü vardır. 1800 metre yükseklikte yer alan Girdev Yaylası her yıl birçok yabancı kuş gözlemcisini misafir eder.

Girdev, son yıllarda önemli bir astronomik gözlem merkezi haline gelmiştir. Yaylanın rakımı yüksek olduğundan, gökyüzü gözlemcileri bulutsuz yaz gecelerinde astroid ve meteor geçişlerini, samanyolu ve yeni doğan yıldızlarını daha yakından izleme fırsatı bulur.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Bir Koronavirüs Yasağı Daha Açıklandı

Bitki çeşitliliği bakımından son derece zengin olan yaylada göçebe yaşam devam etmektedir. Girdev’in dağlarında, ovalarında otlayan keçilerin, koyunların sütünden yapılan Girdev peyniri ve tereyağı meşhurdur.

Likya döneminde Xanthos Vadisi’ndeki yerleşimcilerin yaz aylarında Girdev’e göç ettikleri rivayet edilmektedir. Bu rivayeti gölün kuzey ve batısında antik taş bloklar doğrular niteliktedir. Blokların bazılarının kapakları aslanlı lahitlerle süslenmiştir. Bölgenin birkaç noktasında yıkık ev ve sur kalıntıları vardır.

Girdev Yaylası göl seviyesinden yaklaşık 400 metreye varan yüksek tepeleriyle yamaç paraşütü, trekking, hiking, kampçılık, sportif balıkçılık gibi keyifli doğa sporları için elverişlidir.

Sandıras Eteklerindeki Cennet: Ağla Yaylası

Tatilciler için. Eşsiz cennetlerin iç içe bulunduğu Köyceğiz’de görmeniz gereken muhteşem yerlerden birisi de İlçenin kuzeyinde Sandıras dağlarının eteklerindeki Ağla yaylası ve köyüdür. Buz gibi akan suları, yeşilin bin bir türünü barındıran ormanı ile Ağla, ayrı bir tabiat mucizesidir. Ağla yaylasının kuzeyinde, Ağla köyüne 13 km. mesafe de Sandıras dağlarının zirvesine yakın olta balıkçılığının, kışın karın eksik olmadığı nadide yerlerdendir.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir