Memleket Partisi Marmaris Teşkilatı Marmaris’in Sorunlarını Dile Getirdi

  • Kasım 25, 2021
  • 0
  • 480 Görüntüleme

Memleket Partisi Marmaris İlçe Teşkilatı Belediyeyi Topa Tuttu

Memleket Partisi’nin Marmaris’in yeni ilçe teşkilatı, pandemi nedeniyle tanışma fırsatı bulamadığı Marmaris basınına verdiği kahvaltıda hem tanışma fırsatı yakaladı hem de Marmaris’in sorunlarını tek tek gözler önüne serdi. Memleket Partisi Marmaris İlçe Başkanı Serdar Karaağaç, ılımlı bir portre ortaya koysa da Marmaris Belediyesi, Muğla Belediyesi ve kurumların çalışmalarını tek tek eleştirmekten geri kalmadı.

Toplantının çarpıcı konu başlıkları ise şöyleydi…

“Otogar Eziyete Döndü”

“Marmarisli Kendi Evinin Önüne Park Parası Ödüyor!”

“Yollarımız Bakımsız!”

“Yat Limanı Harap Halde!”

“Vaat Ettiniz, İmar Sorununu Çözeceksiniz!”

“Barajımız Var İçmeye, Su Götüremiyoruz Köylere!”

“19 Mayıs Gençlik Meydanında Esnafın Ekmeğiyle Oynamayın!”

“Yıkılan Belediye Binası Rant Kapısı Mı Olacak?”

“Taşhan’daki İmar Planı Korkunç!” “Halk A.Ş. Kanun Dışıdır!”

“Dört Aydır Belediye Başkanı Randevu Vermiyor!”

Toplantıda Memleket Partisi Marmaris İlçe Başkanı Serdar Karaağaç bu çarpıcı konu başlıklarına değinirken genel açıklaması şöyleydi

“Bildiğiniz gibi çok genç ve yeni kurulmuş bir partiyiz. Marmaris’te 6 Temmuz 2021 tarihinde ilk yönetim kurulu toplantısını yaparak Marmaris teşkilatlanmamıza başlamış olduk. 13 Ağustos tarihinde ilk ilçe kongremizi gerçekleştirdik. 1 Eylül tarihinde Muğla ilimizin kongresini gerçekleştirdik. 11 Eylül tarihinde genel başkanlık eğilim yoklamasını yaptık. Ve nihayetinde 18 Eylül 2021 tarihinde de büyük kurultayımızı Ankara’da gerçekleştirdik. Yapılacak ilk genel seçimlere de katılma hakkını bu şekilde elde etmiş olduk.”

“Otogar Eziyete Döndü”

“Halkımızla bütünleşmek ve onların dertlerini ilk ağızdan dinleyip ilgili yerlere de iletmekle mükellef bir partiyiz. Bu sebeple ilk olarak otogar esnafımızı ziyaret ettik. Çok ciddi bir sıkıntı var otogarda. Güvenlik x ray uygulaması sebebiyle yolcuların kolay geçişleri tel örgüyle kapatılmış durumda. Ellerinde bavullarla uzunca bir yol kat etmek zorunda kalıyorlar. Gerekli kaynak aktarılarak yolcuların güvenliği ve rahatı bir an önce sağlanmalı. Otogar esnafımızın da bir an önce bu dertten kurtarılması en büyük temennimizdir.”

“Marmarisli Kendi Evinin Önüne Park Parası Ödüyor!”

“Madem yollardan başladık, otogardan başladık, yollardan da devam edelim. biliyorsunuz paralı otopark uygulaması başladı yollarımızda, caddelerimizde. Marmaris’in yıllardır süregelen en büyük sorunlarından bir tanesi otopark sorunu. Özellikle yaz sezonunda yerli turistlerin sayısının çoğalmasıyla beraber artık canımızdan bezdirmeye başladı tabiri yerindeyse. Özellikle yol kenarlarında oturan vatandaşlarımız kendi evlerinin önünde parayla arabalarını park etmek zorunda kalmaları hiç hoş olmuyor.

Marmaris’in büyük bir otopark sorunu vardır, bunu biliyoruz ve bunun bir an önce çözülmesini talep ediyoruz. Otopark sorunu çözülünceye kadar, yolların ücretli otopark yapılması özellikle trafiği rahatlatmak bakımından belki kabul edilebilir . Ama bunun gelirinin de mutlak suretle Marmaris Belediyesi’ne kalması en büyük temennimizdir. Başkaları tarafından, taşeron şirketler tarafından bu kazancın alıp götürülmesi hoş karşılamadığımız bir durum.”

“Yollarımız Bakımsız!”

“Cadde ve sokaklarımızın yol kalitesi çok bozuldu. Özellikle geçirdiğimiz bu pandemi sürecinde maalesef büyük şehirin kara yollarının ve Marmaris Belediyesi’nin bu fırsatı kaçırdığını düşünüyoruz. Hazır evlerimizde kapalı kalmışken, yollarda, caddelerde, sokaklarda, kimsecikler yokken  buraların bakımı ve onarımı yapılması son derece kolay olacak ve daha az masrafla yapılabilecekti. Umarım en azından kış sezonunda yollarımızın kalitesi bir an önce arttırılır. Ve Marmaris önümüzdeki turizm sezonuna pırıl pırıl cadde ve sokaklarıyla girer. Şimdi büyükşehir belediyesinde ufak ufak hareketlenmeler var. En azından ana arterlerdeki yaya geçitlerinin tekrardan boyandığını görüyoruz. Teşekkür ederiz.”

“Yat Limanı Harap Halde!”

“Yine büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanlarından bir tanesi olan Marmaris’imizin turizmimizin en gözde yeri olan limanın hali harap. yerdeki taşların neredeyse hepsi kırılmış vaziyette. Bunu yıllardır da söylüyoruz bu döşeme işini yanlış yapıyorsunuz. Lütfen uzmanlardan bilgi alın ve öyle yapın. Çünkü oraya akaryakıt için olsun, ikmal için olsun  sabahları mutlaka ağır vasıtalar giriyor. ve onlar bu parke taşları kırıyorlar. Bunların da bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.”

“Afet Durumları İçin Alternatif Yol Şart!”

“Afet durumlarında kullanılacak acil ve alternatif yol güzergahlarının yine bu kış sezonunda bir an önce genişletilmesi ve onarılması gerekmekte. Geçtiğimiz yaz orman yangını yaşadığımız afet zamanında bunu maalesef acı bir tecrübeyle öğrendik. Datça Marmaris arasındaki yol bir güne yakın bir süre kapalı kaldı. Alternatif güzergahların mutlaka elden geçirilmesi genişletilmesi ve onarılması gerekmektedir. Bunu da ilgililerin dikkatine sunmak istiyoruz. Yine orman yangınlarından bahsetmişken afet döneminde hepimiz sahadaydık. Ben mesleğim gereği eczacı olduğum için ilaç dağıtım hizmetinde 7/24 meslektaşlarımla birlikte aktif rol aldım. herkes kendi mesleğiyle ilgili çok güzel bir dayanışma içindeydi orada. Vatandaş üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Sadece Marmaris halkı değil, buraya tatil için gelenler de, hatta bizlere sürekli yardım malzemesi göndermek için çırpınan tüm Türkiye’deki vatandaşlarımız da üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Ancak gördüğümüz ve tespit ettiğimiz çok önemli bir aksaklık vardı. Gelen yardım malzemelerinin bir bölümü kurumlar arasındaki koordinasyonsuzluk ve organizasyon eksikliği yüzünden maalesef heba oldu, doğru yerlere ulaşamadı. O yüzden genel başkanımız da buraya yaptığı ziyaret sırasında sizlere bunu açıklarken sadece bir cümle kullanmıştı hatırlıyorsanız. Ben de aynı cümleyi tekrar etmek istiyorum. Evet afet sırasında sahada vatandaş vardı. Maalesef devlet ve ilgili kurumlar çok dağınık haldeydi, neredeyse yok gibilerdi. Marmaris çok kuvvetli bir ilçedir. Bunun yaralarını çabucak sarar ve önümüze bakarız. Ama böyle durumlarda organize olması gereken yetkililer umarım bir daha böyle bir şey yaşanmaz ama yaşanacak olursa bunun tedbirlerini şimdiden alırlar diye ümit etmek istiyorum.”

“Vaat Ettiniz İmar Sorununu Çözeceksiniz!”

“Marmaris’in en temel sorunlarından bir tanesi köylerimizde hala şiddetle yaşanıyor ve oradaki vatandaşlarımız bunu iliklerine kadar hissediyorlar. İmar sorunu. Atadan, dededen tapulu topraklarınız var. Veya sonradan edindiğiniz topraklarınız var. Ama ne ev yapabiliyorsunuz, ne tadilat yapabiliyorsunuz. Yaparsanız kaçak durumuna düşüyorsunuz. Kaçak durumuna düşünce ceza alıyorsunuz, yıkımlara uğruyorsunuz.  Bu sorunun ivedilikle çözülmesi gerekiyor. Bakın bu tek bir kurumun sorumluluğunda olan bir iş değil, bunu biliyoruz. Ama burada hizmet vereceğini vaat eden bütün siyasi partilerin bir şekilde sorumluluğu var. örneğin merkezi hükümetin temsilcileri var burada. E belediyenin de temsilcileri olan partiler var. O yüzden benim buradan açık çağrımdır. Lütfen bütün siyasi parti yöneticisi arkadaşlarım bir an önce bir araya gelelim. Ve bu konuda kim üzerine ne düşüyorsa yapmak için el birliğiyle yapalım. Bakın bu işten siyasi rant elde etmek doğru bir yaklaşım değildir. Sonuçta siyaset halka çözüm üretmek için vardır. İmar sorunu sadece köylerimizde değil biliyorsunuz. Armutalan Marmaris’in göbeğinde yer alan, en büyük yüz ölçümüne sahip mahallemiz. Orada da neredeyse iki yıldır devam eden bir imar sorunu var.”

Barajımız Var İçmeye, Su Götüremiyoruz Köylere!

“Su ve kanalizasyon sorunumuz çok büyük şiddetle devam ediyor. barajımız var. Çok büyük bir keyifle ve lezzetli tonlarca suyla yanımızda duruyor. Ama ne yazık ki şu suyu alıp köylerimize iletemiyoruz. Oradaki vatandaşlarımıza hala tuzlu su içiriyoruz. Tuzlu su kullandırıyoruz. Tonlarca suyumuz şurada boş boş duruyor. Köylerimizi bir an önce suya kavuşturalım. Ayrıca köylerimizdeki en sıkıcı konulardan bir tanesi de elektrik problemi. Özellikle yaz sezonunda artan turizm hareketleriyle birlikte elektrik kesintileri ama daha da önemlisi voltaj inip çıkmaları çok önemli bir sorun. Elektrik idaresinin de bu işi acilen çözmesi gerekiyor. Kapasiteyi kış nüfusuna göre değil yaz nüfusuna göre arttırmaları gerekmektedir.”

“Tekne Atıkları İçin Çözüm Üretilmesi Gerekiyor”

“Deniz turizmi Marmaris’in en önemli gelir kaynaklarından ve en önemli işlerimizden bir tanesi. Fakat deniz turizmindeki hem esnafımızın, hem de amatör denizcilerimizin çok önemli bir sorunu var. Atıklarını denize boşaltmak yasak. Ve kimse de zaten bunu yapmak istemez. Ama atık alım tesisi sıkıntımız var. Çöpleri teknelerden toplamakla ilgili olarak yüzer bir çöp konteyner aracı satın almak ve bunu işletmek belediyenin mutlaka görev sahasının içerisine giriyordur. Bunu kendilerinin değerlendirmesini, bir an önce de bu işin bu yaz sezonunda yetiştirilmesini talep ediyorum. Yani evet atıkları topluyoruz ama kanalizasyon sisteminin mutlaka bir an önce elden geçirilmesi lazım. ve arıtma tesisimizin bir an önce modernleştirilmesi ve kapasitesinin arttırılması gerekmektedir.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris İçin Şiddetli Fırtına Uyarısı!
“Erozyon Tehlikesine Karşı Derelere Çökertme Havuzu Yapılmalı”

“Derelerimiz ıslah edildi ve artık sel felaketiyle karşı karşıya değiliz. Ama şimdi artık ormanlarımız da kalmadığı için çok fazla çökeltiler gelecektir. Erozyon tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu çökeltiler eğer derelerde çökertme havuzları yapmaz isek hepsi denize gidecek. Maalesef Marmaris kapalı bir koydur ve bu çökeltiler deniz dibi tabiatını öldürür. Önümüzdeki binlerce yıl içerisinde Marmaris’in bu cennet körfezinin yok olma tehlikesi maalesef vardır. Buna da acilen çözüm üretilmesini talep ediyoruz.”

“19 Mayıs Gençlik Meydanında Esnafın Ekmeğiyle Oynamayın!”

” 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda kurulan satış etkinlikleri oluyor. Bunlar aslında bir panayır havasında başladı. Sadece yılbaşı etkinliği olarak bir iki haftalık düzenlemeler halindeydi. fakat artık görüyoruz ki sezonun ortasında hem de aylar boyunca orada satış etkinlikleri devam ediyor. Esnafımızın bu konudan çok şikayetçi olduğunun farkındayız. ilgililerin bu konuya mutlaka bir çözüm getirmeleri gerekiyor. Orası bir satış meydanı değil, halkın toplanacağı ve iyi vakit geçireceği bir meydandır. Ama bunu doğru dürüst yapmak lazım. İnsanların ekmeğiyle oynamadan yapmak lazım. Halkımızın kullanımına açık olan meydanları bu şekilde kimsenin işgal etmeye hakkı yoktur. Bunu da bir kere daha ilgililerin dikkatine sunmak istiyorum.”

“Yıkılan Belediye Binası Rant Kapısı Mı Olacak?”

“Belediye binamız yıkıldı biliyorsunuz. Evet çok eski bir binaydı. Onarılması gerekiyordu ya da yıkılıp yeniden yapılması gerekiyordu. bunun hepimiz farkındayız. Ama bu işleri yaparken biraz halka sormak, danışmak lazım. Yıkmadan önce yerine yapacağınız şeyin planını, projesini ve hatta çeşitlerini ilan edip Marmaris’te yaşayanların tercihine bırakmak lazım. O binamızın yerine ne yapılacak?  Veya niye yapmıyorsunuz artık, neyi bekliyorsunuz? Artık turizm sezonumuz da bitti. Bir planınız, projeniz var mı? Marmaris halkı olarak bunu çok merak ediyoruz. Oraya ne yapacaksınız? Kulağımıza gelen duyduğumuz bazı şeyler var. Bunlara lütfen yeltenmeyin. Orası bir rant kapısı yapılacak yer değildir. Orası Marmaris’in yıllardır en önemli sembolü olan belediye binasının yeniden yapılması gereken bir yerdir. Lütfen oraya düzgün bir şekilde yarışma açın, harika bir belediye ve Marmarisli hemşehrilerimizin yararlanabileceği bir sosyal tesis haline getirin. Hem de bir an önce başlayın bu işe. Yaz sezonuna yetiştirelim bu işi de. Yazın orada bir inşaat veya o şekilde çirkin panellerle kapatılmış bir otopark görmek istemiyoruz.”

“Simpaş Hepimizin Gündemi”

“Şu anda hepimizin gündeminde olan SİMPAŞ yapılanması var. Bakın büyük turizm yatırımlarının, turizm beldesi olan Marmaris’e gelmesi akması çok doğrudur. Bunu destekleriz. Marmaris turizmden geçinen bir ilçedir. Buradaki büyük turizm yatırımlarını hep birlikte destekleriz. Ama en önemli ve birinci şartımız çevremizde yaşadığımız yere ihanet etmeyeceksiniz. Bizim doğamızı katletmeyeceksiniz. Marmaris Milli Park sınırları içerisine inşaat kamyonlarının yanaşması için park yeri açmayacaksınız. Kendi inşaat sınırınız içinde kalacaksınız. Projede olmayan binlerce duyumlar geliyor şimdi. Yerleşim alanı açmayacaksınız. Bunların daha da önemlisi bunları yapmadan önce çevreye ne zarar vereceğinizi öngörecek bir çevre etki değerlendirme raporu alacaksınız. Bunu getirip halkımıza açıkça ilan edeceksiniz ve Marmaris halkının onayını aldıktan sonra yapacaksınız bu işleri. Öyle ben yaptım olduyla olmuyor bu işler. Kent konseyinin bu konularını bu konulardaki çalışmalarını takdir ediyor ve bir kere daha desteklerimizin onlarla birlikte olduğunu buradan hepinize ilan etmek istiyorum.”

“Taşhan’daki İmar Planı Korkunç!”

“Taşhan’da korkunç yapılaşma imar planı vardı biliyorsunuz. Marmaris ilçe belediye meclisindeki temsilcimiz ve koruyucu başkanımız sayın Duran İlgün’ün de içinde bulunduğu muhalif partilerin bu işi mahkemeye taşımalarıyla şimdilik bu iş ötelendi gibi gözüküyor. Ama bu konuda çok açıkça ilan etmek istiyorum ki Marmaris gibi bir cennetin giriş kapısına çok yüksek yoğunluklu ve yüksek katlı betonlaşmaya ben buradan hayır diyorum Memleket Partisi ve yönetim kurulundaki arkadaşlarım adına. Bu şekilde beton yığının içerisinden Marmaris’e giriş yapılmamalıdır. Orada kimlerin ne gibi arazileri var bilmiyorum ama bu konuyu mutlaka kendileri de bir daha gözden geçirmelidirler. Bu imar planı mutlaka revize edilmelidir. Yüksek yoğunluklu yapılaşmaya orada hayır diyoruz.”

“Halk A.Ş. Kanun Dışıdır!”

“Halk AŞ diye belediyemize ait bir şirket var biliyorsunuz. Belediyelerin şirket kurması normalde yasaktır. Kanun dışıdır. Bir şekilde kurulan bu şirketin veya devredilen veya bağış olarak alınan bu şirketin işletilmesine başlanmadan önce belediyemizin bize bir sözü vardı. Son derece şeffaf yönetileceği, ekstra istihdam sağlanacağı ve halkın yararına işler yapılacağı sözü ile işletmeye başlamıştı bu şirketimizi. Şu anda bunun böyle olmadığını gözlemliyoruz. O yüzden bir an önce Halk AŞ’nin tüm hesaplarıyla kitaplarıyla beraber şeffaf bir şekilde halkımızın gözü önünde işletilmesi gerektiğini yetkililerimize bir kere daha hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz.”

“Dört Aydır Belediye Başkanı Randevu Vermiyor!”

“Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Şöyle bir anda hemen düşünüp de yazıverdiğimiz Marmaris’le ilgili sorunlar. Bunların çok daha fazlasını biliyoruz, farkındayız, takip ediyoruz. Halkımızla, vatandaşlarımızla iç içeyiz. Bunları da sırası geldikçe sizlerle ve yetkililerle paylaşmaya devam edeceğiz. bu konularla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ettik. siyasi partilerimizi ziyaret ettik ama maalesef Marmaris Belediyesi’nden iki kere üst üste randevu talep etmemize rağmen, partimize herhangi bir randevu verilmemiştir. Bizim kuruluşumuz ve bu randevuyu talep etmemizin üzerinden yanlış hatırlamıyorsam üç ay, dört ay kadar zaman geçti. bizim randevu talebimiz hala açıktır. Niye görüşmek istiyoruz? Çünkü Marmaris Belediyesi ve Belediye Başkanlığı bir makamdır. biz de Marmaris yaşayanları ve Marmaris’te yaşayanların bir kısmının temsilcisi olarak kendilerine hem nezaket ziyareti yapıp hem de bu bahsettiğimiz konularla ilgili görüş ve önerilerimizi sunmak istiyoruz. Sonuçta orası bir icra makamıdır. Ve her Marmarisli’ye eşit mesafede durmak zorunda olan bir makamdır. Çünkü buralar icraat makamlarıdır. İcraat makamları Marmaris lehine mutlaka işler yapmak zorundadır. İşte biz bu Marmaris’in lehine olacak yapılan ve yapılacak olan her işin yanında durduğumuzu belirtiriz.

Marmaris’in geleceği için çalışacağız. Muğla’nın geleceği için çalışacağız ve Türkiye’nin geleceği için çalışacağız hep birlikte. Hemşerilerimizden de artık partimize gelerek üye olmalarını talep ediyoruz. Peki niye bize üye olsunlar? Çünkü bizim bazı ilkelerimiz var. Bu ilkeler doğrultusunda siyaset yapacağız ve hareket edeceğiz. Öyle günü gelince reddettiğimiz şeyleri, zamanı gelince de en önde savunucusu olmayacağız. İlkelerimiz ve karakterli, omurgalı duruşumuzu bugün ne söylüyorsak, yarın da aynı şekilde söylemek üzere devam edeceğiz yolumuza. İlkelerimiz çok açık ve net. Atatürk ilke ve devrimlerine inançla bağlı olmak. Terörün her türlüsüne karşı çıkmak. Din, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığı yapmamak. Doğaya çevreye ve hayvanlara saygılı olmak. Siyasi rant peşinde koşmamak. Kadına yönelik şiddeti ve çocuk istismarını yüksek sesle kınamak. Bunlar çok temel ilkelerimiz. Bunları ruhunda hisseden kimler varsa gelin beraber siyaset yapalım. politikalarımızı beraber geliştirelim. Ve Marmaris’in geleceği için de hep beraber hareket edelim.”

Yönetim Kurulu

“Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla sizlerle tanıştırmak istiyorum. Zaten birçoğunu tanıyorsunuz. Geçmişten bugüne siyaset yapan çok kıdemli arkadaşlarımız, tecrübeli arkadaşlarımız olduğu kadar benim gibi bugüne kadar siyasete bulaşmamış ama bir şeyler yapmanın zamanı geldi diyen birçok arkadaşım da yönetim kurulunda.”

İlçe Başkanı : Serdar Karaağaç

ilçe Sekreteri : Belma Uğur

İlçe Saymanı : Birgül Koçer

İlçe Eğitim Sekreteri : Mürüvvet Toprak

Başkan Yardımcısı : Ahmet Oğul

Başkan Yardımcısı : Nedim Ayhan

Başkan Yardımcısı : Sergen Akgül

Yönetim Kurulu Üyesi : Ali Ulvi Avanoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi : Aysun Bahar Yılmaz

Yönetim Kurulu Üyesi : Cihan Bayri

Yönetim Kurulu Üyesi : Emrah Kaymaz

Yönetim Kurulu Üyesi : Halil Atlı

Yönetim Kurulu Üyesi : Kamil Taşkın

Yönetim Kurulu Üyesi : Oktay Ünlü

 

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir