Mehmet Kocadon’dan zehir zemberek açıklama

  • Nisan 3, 2020

Demokrat Parti Milas İlçe Başkanlığına gelen Bodrum Belediye Başkanı ve Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olan Mehmet Kocadon, yoğun ilgiyle karşılandı. Başkan Kocadon, “Eğer ben mahallenin uslu çocuğu olsaydım, şunu net söyleyeyim ki şu anda belki de CHP’den büyükşehire atanmıştım.” diyerek, CHP’yi eleştirdi.

Bodrum Belediye Başkanı ve Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olan Mehmet Kocadon, Demokrat Parti Milas İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Milas’a gelen Başkan Kocadon’a, DP’liler yoğun ilgi gösterdi. Demokrat Parti Milas İlçe Başkanı Abdullah Kisirlioğlu, Demokrat Parti Milas Belediye Başkan Adayı Ali Doğan Serçek, eski DYP Muğla Milletvekili İrfettin Akar, DP Milas Belediye Meclis Üyesi Adayları ve partililer, Bodrum Belediye Başkanı ve Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olan Mehmet Kocadon’u karşıladı.

Bodrum Belediye Başkanı ve Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olan Mehmet Kocadon, halkın artık kendisine yakın bir ismi istediğine dikkat çekerek: “Bizim en büyük sıkıntımız, köylü hayvanını yetiştiriyor ama satabilecek garanti bir yer istiyor. Yani kasaba, otele verdiği zaman parasının peşinden koşmak istemiyor. En büyük sıkıntı şu anda üreticinin budur. Bunun için şu anda Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çok güzel bir uygulama var. Fidan dağıtmak, ağaç dağıtmak, bunlar marifet değildir. Marifet, üreticinin güvenilir bir şekilde ürettiği malı gelip teslim edebilecek ve ben paramı alırım güvenini verebilecek bir yerdir”dedi

“Boşa övünüyorlar”
Mehmet Kocadon görev yapan belediye başkanlarının yaptıkaları işleri anlatırken övündüklerini ama bunun yanlış olduğunu ifade ederek sözlerini söyle sürdürdü “Ben siyaset ayağını pek bilmediğim için o yüzden bugüne kadar kendi kaleme hep gol yedim. Biz hep şunu söyleriz; bu işin siyasetini il ve ilçe başkanı yapar. Belediye başkanının işi hizmet üretmektir. Ben 20 yıllık belediye başkanlığı bilgi ve tecrübelerimi, bunların hepsini büyükşehirde kullanacağım. Bir yerin eğer ekonomi seviyesini yükseltemezseniz, ne yaparsanız yapın bir işe yaramaz. Bir yere huzur gelebilmesi için bu yerin ekonomik seviyesinin yüksek olması lazımdır. Bizim Muğla halkının, ekonomik seviyesini yükseltmemiz lazımdır. Yani öğünüyorlar; kaldırım yaptım, yol yaptım diye. Bunlar belediye veya büyükşehir belediye başkanlarının övüneceği şeyler değildir. Bunları daire başkanları yapar. Bir belediye başkanı yöresine, neler yapmış; ekonomik seviyesini yükseltmiş mi, metropol yapmış mı, sporda hangi başarılar elde etmiş, eğitiminde, sağlığında başarı yakalamış mı, genç nesile ne vaat etmiş, genç nesili nereye taşımış, ne kadar önem vermiş bunlar belediye başkanının sorumluluğu altındadır.

“Vatandaş artık yemiyor”
“Sen bunların hiçbirini yapma sonra billboardlarda caklarla, ceklerle süsle. Bunları artık vatandaş yemiyor arkadaşlar. Hizmet yapmakla, belediye başkanlığı kazanılmıyor. Halk kendisine yakın, makamına gidebileceği ve konuşabileceği birisini istiyor. Bunlar olmadıktan sonra da zincirin halkaları birbirini tutmuyor. Allah’a şükür vatandaşta karşılığım olmuş, halk beni sevmiş. Kimseye bir yanlışımız olmamış, yasal haklarını almamış, kimsenin ekmeğiyle oynamamışızdır. Ben Türkiye’de en fazla rant dönen bir ilçede, belediye başkanlığı yapıyorum. Korumasız geziyorum. Biri halktan korkup, korumayla geziyorsa o iş bitmiştir arkadaşlar. Muğla’da yakaladığımız bu hava, bizi güzel yerlere taşıyacak.”

Kimsenin onuru ile oynanmaz”
“Kimsenin, hiçbir adayın onuruyla, gururuyla oynama hakkı yoktur. Bu memlekette bugüne kadar yapılan yerel seçimlerde, böyle bir dengesizlik, böyle bir sorumsuzluk hiçbir yerde yaşanmadı. Buca’ya aday açıkladılar, tanıtım toplantısına geldiler; çocuk 15 gündür sokaklarda ev ev dolaşıyor, İlçe Seçim Kuruluna verilirken adamın ismi siliniyor, başkasının ismi veriliyor. Beni 2 ay oyalıyorlar, Parti Meclisi’ne sokuyorlar geçirmiyorlar. Sonra arıyorlar, başkanım bu iş bizde kendimize yetki alacağız diyorlar. Türkiye’nin gündemine oturtuyorlar, sonra 1 saat kala başkasının ismi açıklanıyor. Sonra bir isim açıklanıyor, bu arkadaş 10 gündür 24 saat boyunca açığı kapatmak için çalışıyor. Seçim Kurulu tarafından adaylığı düşürülüyor. Şimdi bu kadar sorumsuzca yapılan aday belirlemenin sonucu, maalesef CHP Muğla’da bir kaosa sürüklemiştir”

“Başarısızlığa neden olacak kişiler belli”
“Bunun da sebebi mevcut büyükşehir başkanıyla ve 4 CHP milletvekilinin ‘Seç beni, seçtireyim seni’ felsefesiyle bu partiyi bu hale getirmişlerdir. Şu anda CHP’nin Muğla’daki itibar kayıpları o kadar fazla ki Türkiye genelinde. Böyle bir şey olur mu? Hiç kimsenin, onuruyla, gururuyla oynama hakkına sahip değil bu insanlar. Yapmayacaksan bir şeyi, başta söylersin efendi gibi. Parti koridorlarında, kulislerle bu işi götürmeye kalkarsanız yahut da dikensiz gül bahçesi ararsanız veya benim dışımda kimse bir şey söyleyemez derseniz, bundan sonra olan sonuç budur. Dikkat edin, bir genel başkanın yanında Muğla için beyanat veriyor. Hepiniz okudunuz. Biz ittifakı bitirmiştik, mevcut milletvekilleri ve ilçe başkanları o kadar bastırdı ki bu duruma getirdi olayı diyorlar”

“Muğla’yı kaybedecekler topu başkasına atacaklar”
“Bu ne demek biliyor musunuz arkadaşlar? Muğla’da seçim kaybedilecek; ben bu işin sorumlusu değilim. Topu şu anda mevcut belediye başkanının ve 4 milletvekilinin kucağına atıyor, pimi çekilmiş bomba gibi. Bu sorumsuzluğu yaratan sizlersiniz. Toplumda karşılığı olan insanları yok sayarsanız, gelinen nokta budur. Bugün yok sayılan belediye başkanı adaylarımıza bakın, hepsi bundan önceki yerel seçimde büyükşehirden oy taşıyan insanlardır. Bugün Mehmet Kocadon denilen belediye başkanı, çoğulculuğu temsil eden tek belediye başkanıdır. Yüzde 50’nin üzerinde oy almış belediye başkanıdır. Yatağan olsun, Fethiye olsun, Marmaris olsun, en çok oy taşıyan insanlardır. Ne oldu bu insanlara? Birileri istemedi diye, birilerinin hoşuna gitmedi diye böyle siyaset olmaz. Siyasette birinci kural kazanmaktır. Kimle kazanacaksan, seçime onunla gitmektir. Halkta karşılığı olan insanla gitmektir. Siz halkta karşılığı olan insanları bir kenara iterseniz, işte halk gelir bunun cevabını verir. Gündemde; Türkiye’nin köklü partisi de adayları silinen, adaysız bir parti halini alır. Bunlar yakışmayan şeylerdir.”

 “DP evladına sahip çıktı”
“Peki bunlar olurken, sen DP’nin adayına neden itiraz ediyorsun? Ne yapmış Demokrat Parti sana. Korkunuz niye? Zaten siz beni aday göstermediniz. Neden aday göstermediniz, toplumda karşılığı yok seçimi kaybedecek diye. Şu anda bir parti evladına sahip çıkıyor, tekrar kucağını açıyor. Ve biz aday oluyoruz, CHP’nin il başkanı adaya itiraz ediyor. Neyden korkuyorsunuz? DP’nin adından mı, Mehmet Kocadon’dan mı yoksa Muğla halkının değişim rüzgarından mı korkuyorsun? Beni 4 milletvekili, hiçbir gün aramamıştır. Bana bir gün, ne ihtiyacın var diye sormamışlardır. Yani ben, Yunanistan’ın Kos Adası’na belediye başkanı adayı olmadım. Muğla Büyükşehire aday oldum. 4 tane de milletvekilimiz var. Bir gün genel merkeze gidelim, bir sorunun var mı demediler. Niçin bunlar biliyor musunuz? Çünkü Mehmet Kocadon ismi, halk tarafından öyle bir boyuta taşındı ki bunlar genel merkez önünde çadır kurup, genel başkanın odasında adamı bıktırdılar. Ya bizim dediğimiz olur, ya istifa ederiz diye tehdit ediyorlar genel merkezi. CHP, Muğla’da başka bir isimle gitseydi şu anda çok başka boyutlarda olacaktı. Bugün ilçelerden, birçok aday çıkmayacaktı”

“Böyle seçim olmaz, kimse Muğlalı ile dalga geçemez” 

“İttifak diyorlar şimdi CHP Genel Merkezi’nin açıklaması, ilçelerde ittifak olmayacağıdır. Ya sözünün arkasında duracaksın, ya da ilçelerde ittifak yaptırmayacaksın. Böyle bir seçim olmaz. Hiç kimse Muğla halkının, siyasi aklıyla dalga geçemez. Benim, seçimi kazanırsam CHP’ye döneceğim iddia ediliyor. CHP, fabrika ayarlarına dönmeden bu vatandaş hiçbir yere dönmez. Bununla, kimseyi kandıramazlar. CHP, fabrika ayarlarına dönmesi lazım.”

“Aziz Yıldırım’la beraber hapis yattık “
Mehmet Kocadon, Fenerbahçe Genel Kurulu’nda Aziz Yıldırım’ın listesinde yönetim kurulu üyesi gösterilmesine ilişkin soruya şu sözlerle açıklık getirdi: “Aslında, Ege’de bugüne kadar hiç kimse Fenerbahçe Yönetim Kurulu Listesi’nde adı geçmemiş. Bu benim ve Ege için büyük gurur ve onurdur. Bende Ali Koç’çuyum. Ali Koç’ta benim ismimi listeye eklemek istemişti ancak Belediye Başkanlığı yapan biri listede gösterilemez. Daha sonra Aziz Yıldırım aradı, beni listeye eklemek istedi. Daha önceki yıllarda, biz beraber hapis yatmıştık. Ben aynı cevabı, Aziz Yıldırım’a da söyledim. Aziz Yıldırım’ın beni yazacağı aklıma gelmedi. İstanbul’a gittiğimde, listede adım olduğunu görünce şaşırdım. Yazdıktan sonra yapacak bir şey yok dedim. Ailem bile bana karşı çıktı. Ben bir tane Fenerbahçeli kardeşimden oy istemedim. Bana bir tane oy verin demedim. İşin aslı budur. Kazansaydım da tabi ki Bodrum’u ve halkımı tercih edip, istifa ederdim.”

“Kimseyi Karalamam”  
“Ben siyasi terbiye aldım. Kimseye sataşmam. Gerek yok bunlara. İnsanları karalayıp, meydanda bağırmak bize yakışmaz. Belde başkanlığı yaptım. 2009’da herkes bana karşı çıkarken, CHP’nin Bodrum’da yüzde 80 oyu var DP’den kazanamazsın dediler; halk değişim istiyor diye Bodrum Belediye Başkanlığı seçimine girdim. İnanmadılar, kazandık. İmkânsızların, umudu olduk. 2014’te yarımada seçimi oldu, yine kazandık. 10 belediye kapattım ne bir görüş ne de müfettiş istedim. Bütün kapanan belediyelerdeki personelleri işe aldım, tüm kapanan belediyelerin borcunu ödedim. Ağzımdan bir laf çıkmadı. Bu sürece girdiğimizde, benim 2016 yılına kadar hiçbir derdim ve sıkıntım yoktu. Ne zaman ki Bodrum’un dinamik güçleri elimden alınmaya başladı, gelirlerim elimden alınmaya başladı, biz zorlanmaya başladık, işte o zaman feryatlar başladı. Sadece biz değil, Fethiye, Yatağan Milas sürece sessiz kaldı. Biz de ödüyoruz ama geç ödüyoruz. Bu olaylar olunca, siyasi erk olarak ilçe başkanlığına gidip Büyükşehir’le bunu çözmesini istedik. Herkes aynı telden çaldı. Osman Başkan ne derse o dediler. Sonra tartışmalar başladı işte”

.
Osman Gürün’ün omzunda ağladım
“Ben Osman Gürün’e bir şey söyleyemem. Ben hapis yattığım süre içerisinde, omzunda ağladığım isimdir. Benim Osman Gürün’le derdim yok, benim derdim sistemledir. Benim derdim, Muğla Büyükşehir bürokratlarıyladır. Büyükşehir, uygulama ve yasayı karıştırdılar. Takdir hakkı kullanmadılar, bu gerginlikler yaşandı. İstiyorlar ki sırtını sıvazlayalım, ses çıkarmayalım”

“Uslu Çocuk olsaydım CHP Büyükşehir Adayı bendim”
“Arkadaşlar, ben mahallenin uslu çocuğu olamam. Ben kaleleri keşfetmeye alışmış bir komutanım. Bana hedef göstersinler, ben gidip hedefi alacağım. Şimdi ben bu mahallede durmak istemiyorum, önümü açın diyorum ayağımı çekiyorlar. Tamam Muğla değil, Bodrum’u kabul etmiyorlar. Eyvallah diyoruz, bu kale zaten bizim kale. Ben başka yer göster diyorum, ama bunlar kaleleri keşfetmiş komutanları kendi mahallelerinin uslu çocuğu yapmak için baskı uyguluyorlar. Bizim bu karakterimize ters. Bundan dolayı bu olaylar gelişti. Eğer ben mahallenin uslu çocuğu olsaydım, şunu net söyleyeyim ki şu anda belki de CHP’den büyükşehire atanmıştım. Ama benim tabiatıma aykırı. Şunu da net söyleyeyim, süreç sonunda ben DP’den başka hiçbir yere adaylığımı koymadım ve müracaat etmedim. Biz istedik de gelmedi diyorlar, öyle bir şey yok.” (İHA)

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.