Mecburi Askerlik 6 Aya Düşüyor

  • Nisan 3, 2020
  • 0
  • 300 Görüntüleme
Mecburi Askerlik 6 Aya Düşüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sisteminin ayrıntılarını açıkladı. 12 aylık yedek subaylık uygulaması devam ederken. 2 yıllık meslek yüksekokul mezunları için 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması başlatılıyor. Bedelli askerlik uygulaması ise belirli bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getirilecek.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Balıkesir mitinginde konuştu. Erdoğan yaptığı konuşmasında yeni askerlik sisteminin ayrıntılarını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında yeni düzenlenecek askerlik sisteminin ayrıntılarını açıkladı. Halen 12 ay olan mecburi askerlik süresinin 6 aya indirileceğini açıklayan Erdoğan 6 aydan sonra isteyenlerin maaşlı olarak 6 ay daha askerlik yapabileceğini ifade etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeni askerlik sisteminde lisans ve lisans üstü için belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor.İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık getiriyoruz. İki aylık eğitimleri döneminde kendilerine harçlık verilecek. Daha sonraki 10 aylık kıta döneminde ise maaş ödenecek”.
Lise Mezunlarına 6 Ay+6 Ay Askerlik
“Lise ve altı mezunlar için 6 ay+6 ay askerlik uygulaması getiriyoruz. Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar”
Bedelli  Askerlik Kalıcı Hale Geliyor
“Dövizle askerlik uygulaması eskiden olduğu gibi yine sürecek. Bedelli askerlik uygulamasını belirli bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz. Eğitim durumuna bakılmaksızın herkes isterse bedelli askerlik yapabilecek. Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor. Böylece gençlerimiz için askerlik görevi bir yük olmaktan çıkıyor”

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir