Maske, Mesafe Ve Hijyen Şart, Sigara Yasak

  • Haziran 24, 2020
  • 0
  • 436 Görüntüleme

‘Pandemi Plajı’nın 4 Şartı:

Maske, Mesafe, Temizlik ve Dumansız Hava Sahası!

Plajlar, Bakanlık genelgesiyle duyurulan pandemi kuralları çerçevesinde hizmet vermeye başladı. “Maske, mesafe ve hijyen” şartına yönelik uygulamaların hayata geçirildiği plajlarda, koronavirüs riskine karşı sigara da yasaklandı.  Marmaris Life, Türk turizminin yükselen yıldızı ilçemizin Halk Plajı’nı mercek altına aldı,  tatilciler ile vatandaşlar, alınan önlemleri,  uygulamaları yerinde ve olumlu karşıladıklarını açıkladı, “Kurallara uymak da bizim vatandaşlık görevimiz” ifadesini kullandı.

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Koronavirüs salgını sebebiyle aylardır kapalı olan plajlar, normalleşme kuralı kapsamında, İçişleri Bakanlığı’nca belirlenen kurallara uygun hale getirilerek yeniden açılmaya başlandı.

Marmaris Halk Plajı’ndaki çalışmaların tüm detaylarıyla tamamlandığı bugün açıklandı.

Çalışmalar, İçişleri Bakanlığı’nın “maske, mesafe ve hijyen”i işaret eden ilgili genelgesindeki maddelere uyularak yapıldı.  Buna göre, kalabalık oluşmasını engellemek için gerekli önlemler alındı.

Mesafe Ayarlandı

Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda 30 metre genişliğindeki plajdaki, 2019’da 300 olan güneş şemsiyelerinin sayısı 200’e indirildi, aralarındaki mesafe ise 4 metreden, 7 metreye çıkarıldı. Kordon boyunca konumlandırılan bariyerler vasıtasıyla plaja giriş-çıkış noktaları saptandı. Giriş ve çıkışların kontrollü şekilde gerçekleşmesi sağlandı.  Ayrıca, bu noktalara  plajda uyulması gereken “Covid-19” kurallarının bulunduğu uyarı levhaları asıldı.

Hijyen Şart!

Plaja yaklaşık 200 ton kum serpildi. Soyunma kabinleri, duş yerleri ve tuvaletler de mesafe ve hijyen kurallarına göre yeniden ayarlandı. Tüm plaj alanında vantilatör yada su buharlı mekanizmalar gibi serinletme amaçlı aletlerin  kullanımı yasaklandı.

Maskesiz Girilmez!

Plaja maskesiz girmenin yasak olduğu açıklandı. Misafirlerin kişilerle yüz yüze olma, konuşma ve benzeri etkinliklerde mesafenin korunmasının yanı sıra maske takmaları sağlandı.  Olmayanlar için yeterli miktarda maske bulundurulmaya başlandı.  Marmaris İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de ayrıntıları karar bağladı.

Güneşlenirken Maske Zorunluluğu Yok

Kararda, özetle şu ifadeler kullanıldı: “Farklı gruptan bireyler arasında sosyal mesafe kurallarına (en az 1,5 metre) uymak kaydıyla, yüz yüze olmadıkları ve konuşmadıkları sürece güneşlenme, yüzme ve yeme-içme faaliyetleri süresince maske zorunluluğu uygulanmayacak.”

Riske Karşı Sigara Da Yasaklandı

İzmaritlerden koronavirüs bulaşma ihtimaline karşı plajda sigara içmek de yasaklandı. Tiryakiler için, kumsalın arka kısmında etrafı şeritle çevrili sigara içme alanları oluşturuldu. Burada da ‘mesafe’ şart koşuldu.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Afrika Sıcağı Marmaris'i Kavuruyor!

Üç Dilde “Kurallara Uyun” Çağrısı

Tüm bu kuralların eksiksiz uygulanmasını sağlamak amacıyla, plajın giriş çıkış noktalarına Türkçe’nin yanısıra İngiliz ve Rusça olmak üzere 3 dilede uyarı levhaları asıldı. Ayrıca gün boyu zabıta ve emniyet güçleri, plajdakileri “kurallara uyalım” çağrısı yapıyor..

Plajda kurallara neredeyse harfiyen uyulduğu gözlemlenirken, Marmaris Life’ın sorularını yanıtlayan tatilciler, alınan önlemler ile uygulamaları yerinde ve olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

Plajda ‘Özel’ Alan

Bu arada plajda engelli vatandaşlara ayrılan bölümde de yeni ayarlamalar yapıldı. Engellilere özel alan ayrıldı, bu bölüm de  başkalarının girmemsi amacıyla şeritlerle çevrildi.

Kurallara Uymak Vatandaşlık Görevimiz

Leyla Esen -Marmaris: Mesafe ve maske şartları bir şekilde denetleniyor, sağlanıyor.  Ben hijyene dikkat ediyorum.. Islak mendille silmedikçe yanımda getirmediğim hiçbir şeye dokunmuyorum.  Nasıl bulduysam öyle bırakıyorum, yerlere çöp atanları uyarıyorum.

Sinem Hüsman (28) Aydın: Eşim ve oğlumla hem plajda, hem denizde insanlara yaklaşmamaya, metrelerce mesafe koymaya büyük özen gösteriyoruz.  Bu arada sigara yasağını takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Çünkü, özellikle benim oğlun gibi plajda oturan, oynayan çocuklar, bir şekilde izmaritlere temas edebilir, bu durum da risk oluşturabilirdi.

Tuncay Coşkun (46) Ankara: Eşim ve 12 yaşındaki oğlumla tatile geldik.. Plajı da alınan önlemleri de beğendik. Kendimizi güvende hissediyoruz. Umarım, herkes, devletimizin aldığı önlemlere uyar da bu güven ortamı kaybolmaz.

Mualla Özklipçi (53) Tokat: Buraya oğlumun yanına tatile geldim. Tokat’ta olduğu gibi burada da kurallara uymaya büyük özen gösteriyorum. Alınan önlemleri destekliyor ve gereğini yapıyorum. Bu hepimizin vatandaşlık görevi diye düşünüyorum.

“Yanınızda Yedek Maske Bulundurun”

Taner Acer (34) Adana: Plaja yedek maskelerle geliyorum, herkese de bunu tavsiye ediyorum. Denize gireceğiniz, güneşleneceğiniz yada bir şey yiyeceğiniz sırada çıkaracağınız maskeye dikkat edin. Uçabilir, kumlanabilir, bir şekilde kirlenebilir.

Fotoğraflar: Ender TÜRKKAN

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − four =