Marmaris’teyseniz Bunları Yapmadan Olmaz!

  • Nisan 2, 2020
  • 0
  • 123 Görüntüleme

BUNLARI YAPMADAN OLMAZ

Tatil bitti. Evinize döndünüz. Arkadaşlarınıza, eşinize, dostunuza tatilinizi anlatacaksınız ; “şekerim otel çok iyiydi, açık büfe harikaydı, servis de çok iyiydi. Başka? Başka mı ha tuvaletler de çok temizdi” Marmaris’te tatil yapıp dönüşteki anılarınız bunlarla sınırlıysa, olmadı! Hemen neler yapmanız gerektiğini okuyun ve tatil programınızı buna göre değerlendirin.

Akçapınar Bodur’da tost-ayran molası verin.

Marmaris’e gelirken Gökova’nın eşsiz manzarasından hemen sonra, Akçapınar’da,  tadı yıllardır hiç değişmeyen tost ve ayrandan mutlaka deneyin.  Uzun yoldan geliyorum “beni kesmez” derseniz eğer pidesi de, kahvaltısı da aynı lezizlikte. Nar suyu, portakal suyu hemen yanındaki bahçeden, bizden söylemesi. Ayrıca Akçapınar’daki asırlık Okaliptus ağaçlarının arasından yola devam etmek de büyük keyif. Yalnız ağaçları saymakla uğraşmayın, araba ile giderken zor oluyor.

Sakar Tepesi’nden Gökovayı seyredin.

Gün batımını seyredebileceğiniz en güzel köşelerden biri de Sakar Geçidi.  Her virajda ayrı bir görsel şölen sunan Sakar Tepesi’nde siz siz olun manzaranın etkisinde kalmayın. En iyisi seyir köşelerinden birine çekip, öz çekimlerinizi öyle yapın. Otobüsle seyahat ediyorsanız bunu yapamayabilirsiniz fazla ısrarcı olmamak lehinize.

Günlük tekne turlarına katılın.

Eğer tatiliniz kısaysa ve bu kısa sürede nasıl bronzlaşacağım ki diye dertleniyorsanız, dertlenmeyin. Çözümü tekne turu. Rüzgarın ve deniz suyunun etkisiyle nasıl yandığınızı anlamazsınız bile. Ta ki o gece size yapılan sırtınıza yada omzunuza dokunma şakalarına kadar. Bronzlaşmanın yanında Marmaris’in en güzel koylarında yüzmek, lezzetli duraklarda mola vermek, renkli mağara ziyareti de gününüzü şenlendirecek. Dönüşte müzik eşliğinde göbek atmak ise size kalmış.

Jeep Safari’ye çıkın.

Eğer böbrek taşınız var ve bir türlü düşmüyorsa, güneşin batışını seyretmeyi seviyorsanız, akşam yakılan ateşin çevresinde oturup şarkılar söylemekten hoşlanıyorsanız kesinlikle cazip bir aktivite. Yalnız sabah safariye çıkarken beyaz bir kıyafet giydiyseniz safarinin sonunda ben bugün siyah mı giymiştim ki diye fazla kafa yormayın. Bir de su savaşları için yanınızda su tabancanız mutlaka olsun.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Selimiye

Kleopatra (Sedir) Adasına gidin.

Tarihi kalıntıları, denizi, kumu ile mutlaka görülmesi gereken bir köşe. Kleopatra’nın Mısır’dan getirttiği rivayet edilen kumları göreceksiniz. Yalnız o kumları mayonuza, çantanıza koyup evdeki akvaryuma götürürüm fikrinden çıkın. Yasak. Denizin ve ada turunun tadını çıkarın siz en iyisi.

Marmaris Kalesi’ni ziyaret edin.

Eğer biraz tembelim, şimdi kim dolaşacak tüm Marmaris’i diyorsanız, o zaman hiç yorulmadan, kaleden tüm manzarayı seyredebilirsiniz.

Marmaris’e özgü tarhanayı mutlaka deneyin.

Börülce yada nohut ile ve et suyuyla yapılan ev tarhanasını mutlaka deneyin. Restoranlarda bulamazsanız Marmaris’li bir dostunuzdan pişirmesini rica edin. Eğer dostunuz yoksa hemen bir tane edinin.

Marmaris köylerini mutlaka gezin.

Birbirinden farklı koylarıyla,lezzetleriyle mutlaka gezmeniz gereken yerler Marmaris Köyleri. Dolaşın, denizin tadını çıkarın, köyden arkadaşlar edinin. Şiveye bayılacaksınız. Bir köye gidip şiveyi öğrendim nasıl olsa diye düşünüp de hava atmayın sakın. Diğer köyün şivesi farklı!

Yalancı Boğaz’a gidin.

Biliyoruz tatil için Ege’yi seçtiniz ama Marmaris’e gelmişken Akdeniz’i de görme şansınız var. Nasıl mı? Yalancı Boğaz’a gidip açık denize bakın. İşte Akdeniz. Gitmişken Göçcü Baba Türbesi de orada. Ziyaret edebilirsiniz.

Marmaris Orta Çarşıyı mutlaka gezin.

Alışverişleriniz için gideceğiniz orta çarşıdan güzel hediyelikler bulabilirsiniz. Çarşı biraz büyük, kaybolunca çarşı karakoluna başvurun yada denizi gördüğünüz bölgeden dışarı çıkın. Yerinizin tespitini yapın sonra yine kaybolabilirsiniz.

Caretta ‘ları ziyaret edin.

Günlük tekne turu ile denizden yapılan bir yolculukla Dalyan’a gidebilir. Burada sazlıklar arasındaki gezintilere katılabilir, çamur banyolarından faydalanıp ilginç fotolarla dönebilirsiniz.

Geleneksel Marmaris Balık Mutfağı’nı tadın!

Sadece bir kaç restoranda, o da önceden sipariş vermey şartıyla bulabileceğiniz geleneksel balık mutfağından lezzetleri tatmadan dönmeyin. Yedi Baharlı Balık, Pirinçli Balık, Soğanlı Balık, Ekşili Balık en öne çıkan lezzetler.

Marmaris çam balından alın.

Marmaris’in meşhur ve her derde deva çam balı fazla söze ihtiyaç bırakmıyor.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir