Marmaris’te Yüz Yüze Eğitimin İlk Günü

  • Eylül 21, 2020
  • 0
  • 144 Görüntüleme

Yüz Yüze Eğitim Başladı

Tüm yurtta olduğu gibi Marmaris’teki okullarda da yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde başlatıldı. Koranavirüs salgını sebebiyle okullar, yaklaşık 6 aydır kapalı olan   kapılarını anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflar için açtı.

Yüz yüze  eğitim için ilk zilin çaldığı  bugün Marmaris’te Kaymakam Ertuğ Şevket, Atatürk, Şehit Ahmet Benler ve Şehit Nedip  Cengiz  Eker ilkokullarına ziyaretlerde bulundu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ın eşlik ettiği Kaymakam Aksoy, eğitim hayatına ilk defa başlayan 1. sınıf ve okulöncesi öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

Mesafeli Temassız Oyun Oynadılar

Küçük öğrencilerin, okulun ilk gününde öğretmenlerinin koordinesi ve gözetiminde, hem mesafeli hem de temassız oyunlar oynadığı da gözlendi. Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde olacağı belirtildi. “Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz” parolasıyla hazırlanan etkinliklerde, eğitimle ilgili tüm paydaşların uyması gereken hususlar ve beklentiler yer alacağı ifade edildi.

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayınız

Okullarda Güvenlik Önlemleri Yoğunlaştırıldı

Yüz yüze eğitiminin ilk gününde İçişleri Bakanlığı, okullardaki güvenlik önlemlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Bakanlığın internet sitesinde de yer alan açıklamada, okullarda güvenlik önlemlerini yoğunlaştırıldığı vurgulandı: Açıklamanın tamamında ise şu ifadeler kullanıldı:

“2018 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığımız arasında imzalanan Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü kapsamında; 2018-2019 eğitim öğretim döneminde polis/jandarma sorumluluk bölgesinde bulunan okullar öncelik derecelerine göre tasnif edildi. Bu tasnif sonrasında okullarda 3 bin 678 okul kolluk görevlisi, 22 bin 174 güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, okul giriş-çıkışını sağlamak üzere 5 bin 537 polis ekibi ile 3 bin 50 jandarma devriye personeli  görevlendirildi.  Bu önlemler sayesinde okullar çevresinde meydana gelen olaylar bir önceki dönemle kıyaslandığında yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık vb. olaylarda yüzde 11,3 oranında azalma sağlandı.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris Uluslararası Yarış Haftası Başladı

2018-2019 eğitim-öğretim döneminde ülke genelinde tüm okullar ve çevresinde oluşturulan yaya devriyeler ve motorize ekipler ile park ve bahçeler, metruk binalar, özellikle açık veya paket olarak tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, kahvehaneler, internet ve elektronik oyun salonları vb. yerler ile okul çevresinde okulla ilişkisi bulunmayan, şüpheli şahıslara yönelik alınan tedbirlerle denetimler gerçekleştirildi. Tedbirler sonrasında okullar çevresinde meydana gelen olaylardaki azalma ile birlikte il/ilçe mülki amirleri başkanlığında oluşturulan komisyonların aldığı kararlar doğrultusunda okulların öncelik dereceleri yeniden değerlendirilip, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde polis/jandarma sorumluluk bölgesindeki okullarda; 1.446 okul kolluk görevlisi, 23.012 güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, okul giriş-çıkışını sağlamak üzere 5.406 polis ekibi ile 3.624 jandarma devriye personeli görevlendirildi.

Okul Çevrelerinde  Meydana Gelen Olaylarda Yüzde 20,1 Oranında Azalma Sağlandı

2019-2020 eğitim-öğretim döneminde bir önceki dönemde okullar ve çevresinde alınan güvenlik tedbirlerine devam edildi. Okullarda görevlendirilen sabit okul kolluk görevlisi personel sayısında bir önceki eğitim-öğretim dönemine göre azalma olmasına rağmen yapılan uygulamalar, yaya devriyeler ve motorize ekipler ile alınan tedbirler neticesinde; 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi, bir önceki eğitim-öğretim yılının ilk dönemiyle kıyaslandığında, okullar çevresinde meydana gelen yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık vb. olaylarda yüzde 20,1 oranında azalma sağlandı.

2020’De 33 Bin 737 Okul Çevresi İle 102 Bin 124 Okul Servis Aracı Denetlendi

Ayrıca 2020 yılında; Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Denetim Uygulamasında 33.737 okul çevresi ile 102.124 okul servis aracı kontrol edildi. 2020-2021 yılı eğitim-öğretim döneminde Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşülerek yüz yüze eğitime başlayan okullarda; 1.352 “okul kolluk görevlisi”, 23.006 “güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” ve okul giriş-çıkışını sağlamak üzere 8.495 “ekip” planlandı. Yüz yüze eğitim yapılan okullarda görevlendirmeler yapıldı. Daha sonraki zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli bu görevlendirmelere devam edilecek.”

 

Marmaris Life

Fotoğraflar, Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından alınmıştır

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir