Rus çocuklarından Türk Milli Marşı

Rus çocuklarından Türk Milli Marşı
Atatürk Anıtı önünde yapılan kutlama töreninde Türk ve Rus Milli marşları okunurken, duygulu anlar yaşandı.

Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sını 9 Mayıs 1945 te mağlup etmesinin 74. yıl dönümü Marmaris’te yaşayan Rus vatandaşları tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı. Atatürk Anıtı önünde yapılan kutlama töreninde Türk ve Rus Milli marşları okunurken, duygulu anlar yaşandı.
9 Mayıs 1945 ikinci dünya savaşında Sovyetler Birliği askerleri Nazi Almanya’sı askerlerini yenerek savaşı kazandı. Rusyada, her yıl bu savaşın kazanılması nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlenirken Marmaris’te yaşayan Rus vatandaşları bu yıl kutlamalarını Marmaris Atatürk meydanında düzenlediler. Marmaris Rusya Kültür ve İşbirliği Derneği (MARUS) tarafından düzenlenen etkinliğe çok sayıda Rus vatandaşı katıldı. Grupta yer alan Rus vatandaşlardan bazıları dönemin Sovyetler Birliği askeri üniformalarını giyerken, bazıları da 2. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.
9 Mayıs Zafer Bayramı etkinliği saygı duruşu sonrasında Rus çocuklar tarafından seslendirilen Türk ve Rus Milli marşlarının okunması ile başladı. 
Törende bir konuşma yapan MARUS üyesi Olga Sezgin kendileri için özel anlam ifade eden 9 Mayıs Zafer Bayramının kutlanması konusunda destek olan Marmaris Belediyesi ve Marmaris Kaymakamlığına teşekkür ederek “Türkler kendi tarihlerine olan saygılarının aynısını bize de göstermiş ve bizler için önemli olan 9 Mayıs Zafer Bayramımızın kutlanmasına izin vermişlerdir. 9 Mayıs İkinci dünya savaşı sırasında Nazi Almanya’sına karşı verilen savaşta şehit düşen dedelerimizin ve atalarımızın hatırlamak ve onların bu kahramanlıklarını çocuklarımıza anlatmak için Zafer Bayramımızın günü. Savaşlardan ders almak, savaşların korkunç gerçeklerini unutmamak ve bu kötü olayların yaşanmasına meydan bırakmamak için onları anıyoruz. Bizim için özel olan bugüne Marmarisli yöneticilerin gösterdiği iyi niyete ve yardımlar içinde kendilerine sonsuz teşekkürler ediyoruz” dedi.
9 Mayıs Zafer Kutlaması nedeniyle düzenlenen etkinlikte Rusça marş ve halk ezgileri eşliğinde danslar edildi. Marmaris’te yaşayan Rus vatandaşları ve Rus turistlerin eşlik ettiği törende çocuklar tarafından şiirler okundu ve şarkılar seslendirildi. Geçmişin anılması üzerine bazı Rus vatandaşları gözyaşlarına hakim olamadı. Törene katılan Rus vatandaşları “Spasiba Marmaris” sloganları atarak Marmaris’te yaşayanlara da teşekkür ettiler. Rus vatandaşları tören sonrasında Atatürk Anıtından Yat limanına kadar kordon caddesinde kısa bir kortej yürüyüşü yaparak ayrıldılar. 

MARUS tarafından organize edilen 9 Mayıs Zafer Kutlaması etkinlikleri fotoğrafları için linke tıklayabilirsiniz