Marmaris’te Temizlik Firması Çevreyi Kirletti!

  • Ekim 1, 2020
  • 0
  • 2030 Görüntüleme

Çevre Gönüllüleri, Çevre Zararlısını Suçüstü Yakaladı!

Marmaris’te faaliyet gösteren bir temizlik firmasına ait ticari araçtan, indirilen molozlar ormana atıldı. Durumu fark eden duyarlı iki vatandaş, olaya müdahale edince, çevre zararlısı araç şoförü,  molozların tamamını ormanlık alana dökmeden bölgeden uzaklaştı.

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız gelişmeler, Camiavlu Mahallesi’ne yakın ormanlık alanda dün saat 06.30 sıralarında yaşandı. Her gün olduğu gibi sabah erkenden  yürüyüşe çıkan doğa dostu, çevre gönüllüsü iki kadın,  bir temizlik firmasına ait ticari aracın şoförünün, bagajdan çıkardığı molozları ormana attığını gördü,  duruma kayıtsız kalamadı. Cep telefonuyla o anları fotoğraflayıp, görüntüleyen vatandaş, olayın bundan sonrasını Marmaris Life’e şu sözlerle anlattı:

“Kum Bu Kum Zararsız!”

“Attığı molozlar çimento rengiydi, tuğla parçaları da vardı. Anlaşılan tadilat atıklarıydı bunlar. Yanına yaklaştık, ‘kardeşim ne yapıyorsun, burası orman, yazık günah değil mi?’ diye sordum.. ‘Kum bu kum zararsız’ yanıtı verdi. Bunun üzerine, ‘bak kardeşim ormanı kirletiyorsun. Çocukların geleceğini tehlikeye atıyorsun.. Herkes böyle yaparsa, çocuklar nefes alamayacak’ dedim. Ses çıkarmadı, mahcup olmuştu. Biz yürüyüşümüze devam ettik, dönüşte bölgeden yeniden geçerken, şoförün atıkların tamamını dökmeden gittiğini fark ettik. Sonra da gerekenin yapılması, örnek olması amacıyla çevre duyarlılığıyla bildiğimiz, tanıdığımız Marmaris Life’la olayı ve belgelerini, paylaşmaya karar verdik.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris Kaymakamı Aksoy'un Öğretmenler Günü Mesajı

Doğa dostu kadın, söz konusu bölgedeki ormanlık alanda daha önceden atılmış, tonlarca atığın daha bulunduğunu vurgulayarak, söz konusu şahıs ile firmanın yanı sıra yetkililere ve ilgililere yönelik şu ifadeleri kullandı:

Bölge İncelenip, Temizlensin

“Çevre kirliliğine yol açtığı fotoğraflarla belgeli, şahıs ve gerekiyorsa çalıştığı firma, öncelikle pisliğini temizlesin. Yetkililer de sorumlularına gereken cezayı uygulasın ki örnek olsun, kimse bir daha böyle şeylere kalkışmasın. Ayrıca lütfen, bölge incelensin. Ormanın daha iç kesimlerinde Çok  ama çok fazla aralarında molozun yanı sıra koltuk, eskimiş buzdolabı gibi akla hayale gelmeyecek türden atık var.. Temizlensin, bunların da sorumluları tespit edilirse cezalandırılsın.”

Ersan: Temizleyin,  Özür Dileyin ve Cezanızı Ödeyin

Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı, marmarlife.net’in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Ersan, duyarlı okurlarımıza teşekkür ettikten sonra konu hakkında şunları söyledi: “Sözü geçen firmanın adı, aracın plakası fotoğraflarla belgeli. Eğer, bölgeye gidip pisliklerini temizleyip, gerekli cezayı ilgili kuruma ödedikten sonra kamuoyundan özür dilemezlerse kendileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Orman giriş-çıkışlarına kamera konulmadığı sürece bu rezalet devam edecek. Asıl üzücü olan, bunu bir temizlik firmasının yapması. Sadece Marmaris’i değil ekmek yediği kabı da pisletmesi affedilir gibi değil.”

Marmaris LIFE

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir