Marmaris’te ‘Sefer’ İzni Çıktı

  • Haziran 3, 2020
  • 0
  • 380 Görüntüleme

Marmaris Deniz Taşımacılığı Kapasitelerinin Ne Kadarını Kullanabilecek?

Marmaris deniz taşımacılığı yeniden başlıyor.Marmaris’teki deniz taşıtlarına sefer izni çıktı, pandemi süresince kapasitelerinin ne kadarını yolcularına açabilecekleri belirlendi. Marmaris Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi konu hakkında dün akşam  bilgilendirmede bulundu. Buna göre, Kaymakam Ertuğ Şevket Başkanlığında toplanan, aralarında Deniz Ticaret Odası Halil Bağlı’nın da bulunduğu kurul üyeleri, deniz araçlarının Sağlık Bakanlığının yayınladığı deniz yolu taşımacılığı ile ilgili gereken önlemler alarak 3Haziran 2020 yani bugünden itibaren   sefere çıkmalarına izin verilmesini kararlaştırdı.

Kurul ayrıca,  ‘gulet olarak bilinen ilkel yapılı ahşap gemiler ile ticari yatlar tam kapasite, gezi teknelerinin ise yüzde 50 kapasiteyle faaliyet gösterebileceğini karara bağladı.

İlgili Bakanlık genelgesine göre yolcu taşıyacak deniz araçlarında uyulması gereken  kurallar ve uygulamalar şöyle:

İzin Var Ama Kurallara Uyulacak

Ticari yatların faaliyetleri turun kapalı grupla (aile, yakın akraba ve arkadaşlar) yapılması durumunda mevcut kapasiteyle, farklı kişilerden oluşan grupla yapılması durumunda ise sosyal mesafe planına uygun olarak yürütülür.

Teknelerin düzenli dezenfeksiyonu yapılmalı, her tur değişimi öncesinde tam dezenfeksiyon sağlanmalı ve bu işlemin belgelendirilmesi, seyir izin belgesi alınması esnasında liman başkanlığınca kontrol edilir.

Mürettebat ve farklı kişilerden oluşan grupla tur yapılması durumunda bu kişiler tarafından maske, eldiven vb. kişisel koruyucu ekipman kullanılır. (Birlikte seyahat eden, birlikte konaklayan ve aynı aileden kişilerde aranmaz)

Yat ortak kullanım alanına el dezenfektanı konur.

Tekne girişlerinde, temassız ateş ölçüm uygulamaları ve el dezenfeksiyon imkanı ile karşılanır. Talep edilmesi halinde misafirlere verilmek üzere, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulundurulur. Personele tur öncesinde ve gerekli görülen hallerde ateş ölçümü yapılır.

Bu haber de ilginizi çekebilir  İngilizler Geliyor!

İşletmeler tarafından, yatçı, misafir ve müşterilerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıkları, COVID-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenilir ve kayıtları muhafaza edilir.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Maske, Mesafe ve Hijyen Şart

 

‘Misafir’ Kabul Edilemeyecek

Tur başladıktan sonra tur süresince yatlara, diğer teknelerden ve karadan misafir kabul edilmez.

Hastalık belirtileri gösteren müşteri ve personele uygulanacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı COVID-19 rehberine göre yürütülür. Konaklamalı deniz turizmi araçları için; hastalık şüphesi gösteren misafir veya personel belirlenmesi halinde, yetkililere haber verilir, sağlık kuruluşları tarafından hasta devir alınana kadar izole edilir, hizmetleri güvenlik tedbiri alınmış personelce sağlanır, COVID-19 teşhisi konmuş ise hizmetin sona ermesinden sonra kişinin temas ettiği bütün alanlar standartlara uygun malzeme ile dezenfekte edilir ve havalandırılması sağlanır. Tekneler tamamen dezenfekte edilmeden yeni sefere çıkılmaz.

Tekne girişinde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, uygulanan ve uyulması gereken COVID-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazlı ve görsel bilgilendirme panoları düzenlenir.

Yeme içme hizmetleri mümkünse kapalı paket olarak hijyen koşulları çerçevesinde servis edilir. Bu duruma servis malzemeleri (çatal, kaşık, bıçak, bardak, tabak vb.)çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılır. Tur sonunda bunların geri dönüşüm atık ünitesine atılması sağlanır. Tek kullanımlık ürünlerin kullanılmaması durumunda, servis malzemeleri bulaşık makinasında yıkanır. Mutfak dışında aracın başka bir bölümünde mangal vb. yemek pişirme alanı oluşturulmaz.”

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − one =