Marmaris’te “Pazar Yeri”ne Başlayan Tepkiler İsyana Döndü!

  • Nisan 22, 2020
  • 4
  • 11472 Görüntüleme

Marmaris’te Pazaryeri İsyanı!

Marmaris’teki pazar yerlerinde fiyatların pahalı olduğunu ve poşetlere çürük ürünler konulduğunu savunan bazı vatandaşlar, isyan bayrağı açtı. Sosyal medyadan, boykot çağrısı yapıldı. Çok sayıda vatandaş çağrıya uyacağını açıkladı.

Koronavirüs salgını kapsamında önlemlerin arttırıldığı en önemli adreslerden biri de pazar yerleri oldu. Marmaris Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza attı, “seçmece”yi kaldırdı, poşet zorunluluğu getirdi. Beğeni ve takdir toplayan uygulama, pazar esnafının bazılarınca fırsata çevrildi. Poşetlerin içinden çürük ürünler çıkmaya başladı. Ardından, sosyal mesafenin korunması amacıyla pazar yerlerindeki tezgah sayısının düşürülmesi ve sokağa çıkma yasaklarının devreye girmesiyle arz talep dengesi bozuldu. Bazı esnaf, bu durumdan da fırsat çıkardı, fiyatları yükseltti. Bu arada çürük ürün ve fiyatlardan şikayetçi olanların sayısı ve tepkileri artmaya başladı, boykota kadar uzandı.

“ALAY EDERCESİNE ….”

Mertcan Dal isimli internet kullanıcısı 2-3 hafta pazar yerlerine gitmeme çağrısı yaptı. Dal, üzerinde ‘boykot’ yazılı bir fotoğraf eklediği paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
“Bilindiği gibi Marmaris pazarında olumsuz yönde, halkımıza çürük meyve ve sebze satılmaktadır. Yetmiyormuş gibi alay edercesine fiyatlardaki artış gösteriyorlar. Siz değerli üyelerimiz ve Marmaris halkı olmak üzere bir boykot çağrısı yapalım. Zaten insanlar zor durumda. 2-3 hafta pazara gitmeyelim. Ben söz veriyorum 2-3 hafta gitmeme kararı aldım.”

Yüzlerce kişi, beğeniyle karşıladığı boykot çağrısına katılacaklarını açıkladı, düşüncelerini yorumlarıyla aktardı. İşte o yorumdan bazıları.

“YAZIK İNSANLIK KALMAMIŞ”

-Evet bu çağrıya uyuyorum en az 2 hafta pazara çıkmıyorum.
-Evet katlıyorum zor dönemden geçiyoruz, korkarak gidiyoruz belki bizde hasta olur muyuz diye; yaptıkları çok onur kırıcı, fırsatçılık. Halbuki ayni kaderi paylaşıyoruz şu dönem. Yazık insanlık kalmamış.
-Zaten gitsek de bir şey almadan dönüyoruz. Fiyatlar o kadar pahalı ki alamıyoruz..
– Marketle pazarın arasında 1₺ fark var marketler daha ucuz.
Market ve manavlar daha temiz çürük yok, fiyat uygun. Ben de gitmiyorum Marmaris’teki hiçbir pazara artık.
-Corona başladı başlayalı gitmiyorum, gitmeyeceğim.
-Brokoli 15 TL. Ne oldu da böyle oldu. Yazık günah
-Önceden pazarcıların tezgâhlarının yanında meyve ve sebzeden ayıkladıkları çürük malzemeleri koydukları kutular olurdu. Sebze ve meyve poşetlenmesi çıktıktan sonra bu çürük şeyleri attıkları kutular ya boş ya da yok. insanlar poşetlere bakamadıkları için koyuyorlar. Maşallah hiçbir şey artmıyor.

“KENDİ MAHSÜLLERİ GİBİ GÖSTERİYORLAR”

-Ah bir de kendi mahsülleri gibi gösterip satmaları yok mu? Pazarda 8 ₺ olan salatalık markette 4-4.5 ₺’ye satılıyor. Ondan sonra da “pazarcıyı koruyun paramız dışarıya gitmesin yerel halk kazansın” derler.. Oldu görürsem söylerim…
-Pazara gitmeyin 2 hafta bakın nasıl değişir her şey, ellerinde kalacak. Vicdan yok olmuş, insanlık bitmiş gidenlerde açsın aldığı poşeti bakın anında geri verin.
-Sizlere katılıyorum bunların haksız yere bizden aldıkları çürük malların parasını helal etmiyorum. Benim de başıma geldi o yüzden ben de gitmiyorum pazara.

Marmaris ilçe Hıfzısıhha Meclisi
Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket AKSOY

 

“Marmaris’te Sokağa Çıkma Yasağı” detayları için tıklayınız

 

“BOYKOT ÇÖZÜM DEĞİL”

Sadece 3 internet kullanıcısı da boykotun çare olmayacağını savundu. Bunlardan biri görüşünü şu sözlerle dile getirdi:“Pazara gitmemek çözüm mü yani? Düşünün ki pazarlar kapandı, üreticiler artık kazanamadığı için pazara çıkmamaya başladılar ve ya süpermarketlere satmaya başladılar ya da başka geçim kaynakları buldular. sadece meyve sebzenin süpermarketlerde satıldığını düşünün, ne kadar sağlıklı olacak? Ya da aradığınız tüm ürünleri bulabileceğinize inanıyor musunuz? Bunu yapmak yerine zaten şeffaf poşetlerde olan ürünleri kontrol ederek alsanız, ve eğer ki yine de içinden çürük çıkıyorsa gidip aldığınız üreticiyle konuşarak ürünü iade almasını sağlasanız, almıyorsa da bir daha o üreticinin tezgahına gitmeseniz daha doğru olmaz mı? Evet birkaç üretici bu durumdan faydalanmak istiyor olabilir ama bunu tüm üreticilere mal etmek ne kadar doğru?? Biraz da bireysel olarak sorumluluk almak gerekmez mi çözüme yönelik? Ben de alıyorum gayet de iyi çıkıyor sebzeler meyveler. Seçim hakkınız var sonuçta. O tezgah olmaz bu tezgah olur. Veya o poşet olmaz bu poşet olur, öyle değil mi? Kimse sizi illa o poşeti alacaksın diye zorlamıyor. Rahatsızlık yaşadığınız üretici her kimse bunu onunla çözüp bilinçlenmesini de sağlayabilirsiniz bence.”

Ender TÜRKKAN – Marmaris LIFE

 

VİDEO HABER YOUTUBE ABONELİĞİ İÇİN:

HTTPS://WWW.YOUTUBE.COM/CHANNEL/UCFDUUFOHKD5C_UPKR1ZXQFW

INSTAGRAM: @MARMARİSLİFEDERGİSİ

TWİTTER: @LİFEOFMARMARİS

FACEBOOK: HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/MARMARİSLİFE

PİNTEREST: MARMARİS LİFE

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

4 comments on “Marmaris’te “Pazar Yeri”ne Başlayan Tepkiler İsyana Döndü!

  1. Bende pazara gitmeme taraftarıyum,haydi çürük sebzeleri geçtik,ama fiyat fırsatçılığı ne oluyor,böyle bir zamanda birlik, beraberliğimize ne oldu?ben şahsen fırsatçılık yapanların Türk kanı taşıdığından şüphe ederim

  2. En azından hiçbir şey yapamiyorsak bile, fiyatı fahiş bir şekilde artan ürünleri almayalım… Ben şahsen geçmişte aylarca patates almadigimi biliyorum… bazı şeyleri de yemezsek olmeyiz ya!

  3. Malesef insanlar insanlığını maneviyat özelliğini kaybetmiş pazarcilar hem ukala hemde fırsatcı allah ıslah etsin lütfen pazara gitmeyin biraz burunları sürtsun çünkü müşteri yolunacak kaz görenler de bir kendilerine gelmeleri gerekiyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir