Marmaris’in ‘Saklıköy’ü Bayır!

  • Temmuz 9, 2020
  • 0
  • 373 Görüntüleme

Evliya Çelebi’nin sözünü ettiği Marmaris’in ‘Saklıköy’ü

Ünlü Türk Seyyah Evliya Çelebi’nin “Geçit vermez, her türlü vahşi hayvanın yaşadığı dağlar” diye sözünü ettiği, “Saklıköy’ ismiyle de TV dizisine ev sahipliği yaptığı Marmaris’in bir dağ köyüdür Bayır. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu söylenen Anıtsal Çınar Ağacı, köyün sembolüdür. Tatilciler ve gezginler, dev çınarın gölgesinde, dinlenmek, yöreye has bitkisel çaylar, ayran içmek, gözleme yemek için mola verirler. Anıt ağacın etrafındaki dükkanlarda da köye has kavrulmuş yer fıstığı, çam balı, keçiboynuzu pekmezi satılmaktadır. Köylüsünün geçimini ormancılık, arıcılık ile defne, kekik ve adaçayı yetiştiriciliğinden sağladığı Bayır’ın 2 kilometre doğusunda antik Syrna kentinin kalıntıları bulunmaktadır. Dağ köyü olmasına rağmen Bayır, Çiftlik Koyu, Orhaniye, Turgut ve Selimiye sahillerine ise oldukça yakın mesafededir.

Dizi Seti De Oldu

Marmaris’e 26 kilometre uzaklıktaki Bayır, 2016’da Gold Film tarafından çekişlen ve Star TV’de gösterilen “Hanım Köyü” adlı dizi filme ev sahipliği yaptı.

Gold Film ekibi, kimsenin yaşamadığı harabe durumdaki bir evi Düzgün’ün (Mehmet Özgür) yaşadığı yer haline getirmek için adeta yeniden yaptı. Evin bahçesine domates, fasulye, patlıcan ve biber gibi sebzeler eken prodüksiyon, doğal köy ortamı için yaptığı kümese 30 tavuk koydu, kapıya da bir eşek bağladı. Ekibin bir başka evin bahçesinde 20 tavuğu ve kadrolu bir eşeği daha vardı. 13 bölüm çekilen dizinin aralarında Yusuf Çim’in de bulunduğu bazı oyuncuları, sete yakın olmak için köyde ev tuttu.

Hem spor yapmak, hem Marmaris’in keyfini çıkarmak isteyen dizi ekibinin çoğu bisiklet aldı. Oyuncular ve yapım ekibi, verdikleri röportajlarda, doğa harikası olarak nitelendirdikleri Bayır’da olmaktan duydukları mutluluklarını dile getirdi. Yusuf Çim, “Burası inanılmaz bir yer; cennet gibi. Ortam güzel, sette de çok mutluyuz” dedi.

Görülecek Yerler

Anıtsal Çınar Ağacı, Çiftlik Koyu, Gebekse Koyu, Syrna kenti kalıntıları, Çengirek Mağarası

Syrna:

Köyün 2 km kuzeydoğusunda, Yoncaağız Tepesi üzerindedir. Luwi veya Karya dilinden gelen bir sözcük olup anlamı “Kutsal/Güzel Pınar”dır. Geçmişten günümüze kullanılan antik taşlı yoldan yürüyerek yarım saatte gidilebilir. Kalıntılar arasında surlar, mezar taşları ve binalara ait yıkıntılar var. Uzmanlar, Bayır Köyü mezarlığında görülen bazı tarihi taşların da Syrna kentinin kalıntılarından alındığını düşünüyor.

Helenistik dönemde Sağlık Tanrısı Asklepios adına tapınağıyla ünlenmiş. Son dönem kazılarında köy meydanındaki cami yakınlarında Asklepios’un sembolü “Yılanlı Taş” bulunmuş. Asklepios Tapınağı’nın yeri tam olarak bilinmemekle beraber caminin bir zamanlar Asklepios Tapınağı’nın bulunduğu alan üzerinde kurulduğu iddia ediliyor. Cami girişinde göreceğiniz Yılanlı Taş dışında bunun başka bir kanıtı bugüne kadar ortaya çıkmamış. Köyün tarihi önemini tam olarak anlamak için Prof. Dr. Bilge Umar’ın “Karia” isimli kitabını okumak gerekiyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Türk Deniz Turizminin Yeni Devi Marmaris'te

Çengirek Mağarası:

Bayır’la Söğüt arasında kalan bir bölgede Çengirek isimli ilginç bir mağaradan sözediyor köylüler. Armelya olarak anılan bölgedeki mağara resmi kayıtlarda görülmüyor. Mağaranın duvarlarında hangi döneme ait olduğu bilinmeyen duvar yazıları ile girişinde sunak olduğu düşünülen kalıntılar var.

Çiftlik Koyu:

Bayır köyü bölgenin en yüksekteki köylerinden birisi olmasına rağmen bir tarafta Çiftlik koyuna, bir tarafta Turgut veya Selimiye plajlarına ulaşım en fazla 10 dakikadır. Bayır’dan Söğüt’e yönelen asfalt yol üzerinde yaklaşık 1 km sonra Çiftlik ayrımı var. Ayrımdan sonra Çiftlik Koyu’na doğru iniş başlıyor. Bir yanda Çiftlik Koyu, arkanıza döndüğünüzdeyse Hisarönü Körfezini göreceğiniz bu noktada bir süre dinlenip, temiz dağ havasını ciğerlerinize doldurun. Her taraf çepeçevre çam ormanı. Koya indiğinizde ise sizi pırıl pırıl, tertemiz bir deniz karşılıyor. Marmaris’ten kalkan günlük gezi teknelerinin en önemli durağı olan Çiftlik koyunda su o kadar berrak ki 10 metre derinlikteki taşları bile tek tek sayabilirsiniz. Denizden çıkanlar için çardak türü lokantalarda köy ekmeği arasında yapılan ızgara köftenin tadı bir başka güzel. Balık yemekleri de yok değil tabi ki. Koyun iki yanındaki kayalıklar dalmak için çok uygun ama ziyaretçi yoğunluğundan balık avlamak mümkün değil.

Gebekse Koyu:

Dalmak ya da yüzmek için tekneyle Çiftlik’in komşusu Gebekse koyuna da gidebilirsiniz. Bu koyun uç noktasında bir kiliseye ait olduğu sanılan tarihi kalıntılar var. Günlük teknelerden çok mavi yolculuk tekneleri demirliyor. Küçük bir kumsal ve bir çardak lokantanın olduğu koy dalışseverlere sualtında binbir renk sunuyor.

Tarihi

Truva’yı kuşatan Akha ordularının hekiminin evlenerek bölgeye yerleşmesinin ardından köy Syrna adıyla tarih sahnesine çıkmış. Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenlikleri yaşayarak günümüze kadar gelmiş.

Bitki Türleri

Kızılçam, adaçayı, kekik, defne, keçiboynuzu

Hayvan Türleri

Yaban domuzu, tilki, ayı, baykuş, şahin, vaşak (karakulak)

Kaynak: Marmaris Alt Yapı ve Turizm Hizmet Birliği internet sayfası

Fotoğraflar Marmaris Belediyesi Arşivi

fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − 4 =