Marmaris’in Hedefi Sıfır Vaka Sayısı

  • Şubat 25, 2021
  • 0
  • 257 Görüntüleme

Rehavet Yok, Topyekün Mücadele Var!

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, yaklaşan turizm sezonu öncesi salgınla mücadele konusunda izlenen yol haritası ile var olan işbirliğini ‘tazelemek’ amacıyla, meslek kuruluşları belediye ve kamu kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Öğretmenevi’nde gerçekleşen toplantı öncesi Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy, basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Marmaris’in pandemi konusunda başarılı bir kış geçirdiğini kaydeden Kaymakam Aksoy, “Eğer, ‘bizim vaka sayılarımız az’ deyip, bununla övünürsek yada bunun rehavetine kapılırsak, yarın istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalmamız, vakaların artması, ölümlerin yaşanması, buna bağlı olarak da ilçemiz ekonomisinde büyük kayıplar yaşanması söz konusu olabilir…. Hedefimiz, vaka sayılarını sıfıra indirmek” diye konuştu.

Marmaris, Salgından En Az Etkilenen Yerlerden Biri

Devletin koronavirüsle mücadelede başarılı olduğunu kaydeden Kaymakam Aksoy, şunları söyledi: “Bu başarılı yönetimden tabi ki ilçemizde payını aldı.  Biz geçtiğimiz dönemde hakikaten, ölüm ve vaka sayıları baz alındığında, dünyanın ve ülkemizin birçok yerine göre en az etkilenen yerlerden birisi olduk. Ancak şöyle bir durum var, Marmaris, ekonomisinin çok önemli bir bölümü turizme dayalı bir ilçe. Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında da turizm geliyor. Başka turistik yerleşim yerlerine baktığınız zaman, turizm dışında ekonomiye hareket veren, çarklarını döndüren başka sektörleri var, tarım ve sanayi gibi.  Ancak, dediğim gibi Marmaris bir turizm şehri. Dolayısıyla pandeminin ekonomi ve yaşam üzerindeki olumsuz etkilerinden en çok etkilenen şehirlerden birsi de bizim şehrimiz.”

Rehavete Kapılmadan Topyekün Mücadele Etmeliyiz

Turizm sezonunun yaklaştığına dikkat çeken, açıklamasına şu sözlerle devam etti:  “Pandemi konusunda başarılı bir kış geçirdik. Esasen, geçen turizm sezonunda da, gerek salgının ülkemizdeki seyri ve gerekse Marmaris’te aldığımız tedbirler, Marmarisli vatandaşlarımızın tedbirlere uyma konusundaki titizlikleri, duyarlılıkları sayesinde mümkün olan en az zararla sezonu kapattık.  Şimdi önümüze bakma zamanı. Önümüzde bir turizm sezonu var. Biz, mutlaka ve mutlaka ilçemizdeki vaka sayılarını sıfıra indirmek zorundayız. Hedefimiz, vaka sayılarını sıfıra indirmek. Yani, bugün eğer, ‘bizim vaka sayılarımız az’ deyip, bununla övünürsek yada bunun rehavetine kapılırsak, virüsün de doğası gereği yarın istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalmamız, vakaların artması, ölümlerin yaşanması, buna bağlı olarak da ilçemiz ekonomisinde büyük kayıplar yaşanması söz konusu olabilir. O’nun için bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da  toplumun bütün kurumlarıyla, tüm bireyleriyle, bütün kamu çalışanlarıyla virüse karşı topyekün mücadeleyi sürdürmeliyiz.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Son Uyarı Gibi Kısıtlama!

Mesele Hepimizin Meselesi

Özellikle, maske, mesafe ve temizlik kurallarının harfiyen yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Aksoy, şunları kaydetti:

“Virüsü polisiye, inzibati tedbirlerle önlemek mümkün değildir. Cezayla da önlemek mümkün değil. Bu mücadeleyi başarılı şekilde sürdürmemiz için elbette ki denetim ve bilgilendirme faaliyetlerimiz devam edecek. Ama en önemli konu, toplumun bütün kesimleriyle, bu meseleyi kendi meselesi olarak görüp, meseleye sahip çıkması. Bütün dünyada, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde bütün bilim adamlarının belirttiği gibi, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyması. Hepimiz bu konuda risk mühendisi olmak zorundayız. Hastalığın bulaşmaması için tedbirleri uygularken, cezadan ziyade, bizi uyaran, bizimle ilgili idari işlem yapan  kamu görevlilerine virüsü onun nasıl bulaşabileceğini basit tedbirleri almamamız durumunda ne gibi sonuçlar doğurabileceğini her birimizin ayrı ayrı içselleştirmesi gerekiyor. Genel hareket noktamız bu.  Bugün de burada önümüzdeki süreçte yürüttüğümüz mücadele çalışmalarında, mücadele politikalarında, yapılanlarla, eksikler nelerdir, bundan sonra yapmamız gereken nelerdir bunu meslek kuruluşlarımızın, belediyemizin temsilcileriyle, konuyla ilgili kamu kurumlarının amirleriyle bir kez daha elden geçirip önümüzdeki döneme ilişkin yol haritamızı tazeleme çalışması yapacağız.”

Fotoğraf: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

 

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir