Marmaris’in ‘Cennet’ Mahalleleri

  • Temmuz 15, 2020
  • 0
  • 254 Görüntüleme

Bu Mahallelerin Her Biri Doğa Harikası!

Zümrüt yeşili orman ile turkuaz rengi denizin kucaklaştığı, doğal güzellikleriyle ünlü Marmaris’in 30 Mart 2014 yerel seçimlerine kadar köy statüsünde bulunan mahalleleri adeta birer yeryüzü cenneti.  Tarihte değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış Marmaris’e, Kayralılar ‘Physkos’ yani ‘doğa kenti’ adını vermiş. Doğanın yanı sıra tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ünlü ilçeye methiyeler dizilmesinde, mahallelerinin etkisi çok büyük. İşte o, tarihe ev sahipliği yapmış, kültür zengini, doğanın kucağındaki Marmaris’in cennet mahallelerinden bazıları ve özellikleri:

Kleopatra’nın Gözdesi: Çamlı

Çamlı mahallesi, adını, kolayca anlaşılacağı gibi, çam ağaçlarının çokluğundan almıştır. Çamlar altında oluşturulan restoranlar, gece gündüz çok sayıda insanı mahalleye çekmektedir. Çilek bahçelerinin her mevsim meyve verdiği Çamlı’nın çam balı, yoğurdu ve ‘yoğurtlama’sı en çok tercih edilen yiyecekleridir. Mahalle, plajları açısından da zengindir. “Türkiye’nin Hawai’si” benzetmesi yapılan İncekum ve Kleopatra plajı aynı zamanda tüm Marmaris’in en gözde sahillerindendir. Kleopatra plajının yer aldığı ve her yıl on binlerce turist ağırlayan Sedir Adası’nda, antik döneme ait eserler de bulunmaktadır. Bu Ada’yı mutlaka ama mutlaka görün. Romalı komutan ve sevgilisi Kraliçe Kleopatra’nın yaşamak  için neden burayı seçtiğini anlayacaksınız.

Koy Zengini Karacasöğüt

Bölge halkı tarafından ‘Karacasöğüt’ olarak bilinen mahallenin resmi adı Karaca’dır.  Güney Ege patentli bir dünya markası olan mavi yolculuğun en gözde koylarından Küfre, Langöz, Tuzla, İngiliz Limanı, Söğüt ve Ayın Karaca’nın sınırları içerisindedir. Yeşilin hemen her tonunu görebileceğiniz Karaca’da antik dönem eserleri de bulunmaktadır. Antik yerleşim merkezleri Euthenna ve Amnistos’un yanısıra Karacasöğüt Şelalesi ve Karacain Mağarası, gezilip, görülmeye değer…

Orhaniye’de Deniz Üzerinde Yürüyüş Keyfi

Çam ormanlarıyla çevrili önemli bir turizm merkezidir Orhaniye. Coğrafi yapısı, turistik değerinin yanı sıra mitolojik öyküsüyle de tanınan köyde, çoğu butik onlarca konaklama tesisi var.  Orhaniye’nin ününü, kent, hatta ülke dışına taşıyan en önemli unsurlardan biri ise Kızkumu Plajı’dır. Adını bir efsaneden alan ve denizin içinde kumlardan oluşan 600 metre uzunluğundaki yol nedeniyle insana su üstünde yürüyormuş hissi veren Kızkumu’nu her yıl yüz binlerce kişi ziyaret eder. Antik Bybassos kentine ait olduğu sanılan kale kalıntıları, tekne turlarının da düzenlediği mahallenin bir başka cazibe noktası.

Bu haber de ilginizi çekebilir  İngiltere'de 1 Haftalık Marmaris Tatili 1480 TL'ye Satılıyor

Selimiye Ve Bozburun, Türkbükü İle Alaçatı’nın Tahtına Ortak Oldu

Selimiye ve Bozburun, popüler isimler ile ‘sosyete’nin giderek daha fazla ilgi gösterdiği iki mahalle.. Dünyanın ikinci zengin iş adamı Bill Gates ile Rus milyarder Abromoviç’i de defalarca ağırlayan Bozburun ile Selimiye sakinliği ve doğasıyla  görenlerini kendisine hayran bıraktırıyor. Her iki mahallede  Marmaris-Bodrum arasındaki en önemli mavi yolculuk duraklarından biridir. Denizinin durgunluğu ve temizliği, sakinliği seven tatilcileri cezbeden en büyük özellikleridir. Pansiyonculuk ve butik otelciliğin yanı sıra restorancılık da gelişmiştir. Türkiye’ye nam salmış butik otel ve restoran sayısı çok fazladır. Selimiye’nin havasındaki oksijen insan ömrünü uzatıyor olmalı ki, köyde 100 yaşını aşmış çok sayıda insan bulunuyor.

 Ballı Mahalle Osmaniye

Türkiye’nin hatta belki de dünyanın ‘en ballı mahallesi’dir Osmaniye.. Kızılçam ormanlarıyla kaplı 600 nüfuslu köyde, yılda ortalama 2 bin ton bal üretilmektedir. İki yıl üst üste “dünyanın en iyi çam balı” seçilen Osmaniye balını üretmek içim 7’den 77’ye tüm köy halkı uğraş vermektedir.  “Bal Evi ve Müzesi”nin de bulunduğu Osmaniye’ye gidip de bal almamak olmaz. Amos antik kenti ise yakın zamanda gün yüzüne çıkarılan bölgenin en önemli tarihi zenginliklerindendir. Muhteşem bir manzaraya sahip yüksek tepelerde kurulu Amos’ta, Helenistik döneme ait tiyatro, tapınak ve bazı heykel kalıntıları vardır..

Marmaris Life

Fotoğraflar: Ender TÜRKKAN

(Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın)

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =