Marmaris’in 4 Sahası Jeotermal Arama İçin İhaleye Çıkarıldı

  • Ekim 8, 2020
  • 0
  • 817 Görüntüleme

Bencik Koyu Olmadı, Yeni Adresler Turunç, Bozburun, İçmeler Ve Alayar!

Marmaris’in dört ayrı noktasındaki toplam 10 bin 782 hektarlık yani yaklaşık 108 kilometrekarelik alan, “Jeotermal Kaynak ve Doğal Mineralli Su Arama ve İşletme Ruhsat sahaları” olarak ihaleye çıkarıldı..

Boncuk Koyu’nda Jeotermal Arama İptal Edilmişti

Yaklaşık 2 ay önce, 10 Ağustos’ta Marmaris Hisarönü Mahallesi’ndeki doğa harikası Bencik Koyu kıyısında jeotermal kaynak arama faaliyeti için ÇED (Çevresel Etkilerin Değerlendirilmesi) süreci başlatılmıştı. Çevrecilerin tepki gösterdiği süreç, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 4 Eylül’de iptal edilmişti.

Bu kez,  Cumhuriyet gazetesinin bugünkü sayısının manşet haberinde de yer aldığı gibi, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından il genelinde 32 adet jeotermal sahanın arama ve işletme faaliyetleri için ihale edileceği duyuruldu.

Sahaların 4’ü Marmaris’te

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın söz konusu ilanını inceledik. Adı geçen 32 adres, “Jeotermal Kaynak ve Doğal Mineralli Su Arama ve İşletme Ruhsat sahaları” olarak açık teklif usulü ilana çıkarılmış. Sahalardan 4’ü Marmaris’te.

En Büyüğü Bozburun’da

İçmeler, Turunç, Bozburun Yarım Adası ve Marmaris ile Datça arasındaki Alayar’daki belirtilen alanlar diğerleri gibi 26 Ekim sabah saat 09.30’da başlayacak açık arttırmada ihale edilecek.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Yeni Tedbirlerle İlişkin 24 Soru Ve Yanıtları

Marmaris’te ihaleye çıkarılacak toplamda 10 bin 782 hektarlık 4 sahanın en büyüğü ve muhammen bedeli en yüksek olanı Bozburun yarımadasında..

İşte İhaleye Çıkacak Marmaris’teki Sahalar

Turunç’ta 494,17 hektarlık ruhsat sahası ihalesi.. Muhammen Bedeli: 51.300 TL

Bozburun yarımadasında 4964,44 hektarlık ruhsat sahası ihalesi.. Muhammen Bedeli: 169.750 TL

İçmeler’de 2336,74 hektarlık arta kalan saha ihalesi.. Muhammen Bedeli: 79.900 TL

Alayar mevkinde 2986,84 hektarlık ruhsat sahası ihalesi.. Muhammen Bedeli: 102.125 TL

İhaleye Kimler Katılabilecek?

İlanda, İhaleye katılabileceklerin özellikleri de şöyle sıralanıyor: “Medeni hakları kullanmaya ehil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, statüsünde jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sularla ilgili faaliyet yapabileceği hususu yer alan Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişiliği haiz şirketler, bu hususta yetkisi bulunan kamu iktisadi teşebbüsleri ile müesseseler, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile diğer kamu kurum, kuruluş ve idareleri”

İlanda ayrıca, ihaleyi kazanacaklara üç yıl süreli arama ruhsatı ve 30 yıl süreli işletme ruhsatı verileceği belirtiliyor..

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Fotoğraf (Temsili): pixabay.com

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir