Yılanlar Armutalan’da Panik Yarattı

  • Mayıs 19, 2021
  • 0
  • 4822 Görüntüleme
Marmaris Yılan

Marmaris’te Yılan Görülme Sayısı Arttı

Armutalan’da  Camiavlu ve Tokatlılar Sitesi’nde üst üste ortaya çıkan yılanlar korku yarattı.                          Marmaris’te son günlerde yılan görülme sayısının artması vatandaşlar arasında endişe yarattı. Camiavlu’da yakalanan yılanlar vatandaşlar tarafından öldürülürken, Tokatlılar Sitesi’ndeki yılan itfaiye tarafından alınarak ormana bırakıldı.

Tokatlılar Sitesi’nde Engerek Yılanı

marmaris yılan

Marmaris itfaiye Gurup Amirliği’nin müdahalesiyle Armutalan’da Tokatlılar Sitesi’nde bir evin balkonuna giren engerek yılanı özel sopayla yakalanarak çuvala konuldu ve doğal ortamına bırakıldı. Engerek yılanının balkona girdiğini gören site sakinleri korku dolu anlar yaşadı. Kısa süreli paniğin ardından itfaiyeye haber verilerek duruma müdahale edildi.

 

“Mevsim İtibariyle Çoğalacaklar!”

Marmaris Çevre Koruma Derneği Başkanı Ufuk Ersan Tavityan Marmaris’te yılanların neden çoğaldığı sorumuza şöyle cevap verdi: “Hayvanların doğal ortamlarını bozduğumuz için, doğanın içine kadar betonlarla girdiğimiz için bunlar çok normal aslında. Ancak gerçek olan Mayıs ve Haziran ayı yılanların üreme dönemi ve haliyle beslenme ihtiyaçları da artmaktadır”.

“Köpekleri Hapsettik Domuzlar, Tavukları ve Kedileri Yok ettik Yılanlar Şehre İndi”

Marmaris Çevre Koruma Derneği – KOD 48 başkanı, eski efsane çevreci Filiz Ersan’ın kızı Ufuk Ersan sözlerine şöyle devam etti. “Köpekleri kısırlaştırıp doğal yerlerine bırakmadığımız için domuzlar şehre inmeye başladı. Oysa köpeklere sahip çıksaydık domuzlar sorun olmayacaktı. Şimdi domuzlarda tehlike altında, aynı zamanda köpekler de barınakta hapiste. Doğal yaşamı biz bozuyoruz. Kedileri, köpekleri sevmiyoruz. Kediler olsaydı yılanlar evinize kadar giremezdi. Doğal yaşam diye yılanların ortamına kadar girdik. Ancak şehir statüsüne girince tavuk beslemek yasak, e normal olarak yılana, keneye buyur gel diye davetiye çıkartıyoruz. İnsan sadece doğaya değil kendine de zarar vermeye devam ediyor. Orman kenarında evi olan herkese tavuk yetiştirmek, sahipsiz barınak köpeklerine bakmak mecbur kılınırsa bir çok sorun çözülecektir!”

Engerekli Yılanlar Hakkında:

Engerek, engerekgiller familyasından Vipera cinsini oluşturan çeşitli zehirli yılan türlerine verilen genel ad. Uzun, kıvrık ve içi boş olan ikişer tane zehir dişleriyle bunların gerisinde daha küçük yakalama dişleri mevcuttur. Başları üçgen şeklinde ve kuyrukları küttür. Daha çok geceleri avlanırlar. Vikipedi

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir