Marmaris Yaban Domuzlarını Tartışıyor

  • Eylül 24, 2020
  • 0
  • 472 Görüntüleme

Yaban Domuzları Marmaris Halkını İkiye Böldü

Marmaris’teki  yaban domuzları tartışma ve polemik konusu oldu. Facebook’taki “Şikayetim var Marmaris” adlı sayfada “Halit İnaç” adlı internet kullanıcısının yaptığı paylaşım, yorumcuları ikiye böldü.  ‘Sosyal tartışma’yı, İnaç’ın günün ilk saatlerinde, yaban domuzlarının artık ‘çok’ olmaya, çevreye zarar verir hale geldiklerini savunan şu cümleleri başlattı:

“Bıktık Artık Önlem Alınsın”

“Yeter artık biz bu yabani domuzlardan bıktık. Tolerans gösterdikçe daha fazla şımardılar. Çöp tenekelerini devirmeye, pisliği ortaya dökmeye başladılar. Böyle giderse Belediye önlem almazsa kendi önlemimizi kendimiz almak zorunda kalacağız.”

Paylaşımının altına yazılan onlarca yorumun çoğunluğunun, İnaç’ın görüşlerine tepki, bir kısmının ise destek niteliğinde olduğu görüldü. Tepki içerikli yorumların bazıları şöyle:

“Yaban Domuzları Mı İnsanlar Mı Daha Aç Gözlü”

Bora Bora: Domuzlar bilmediğiniz üzere yaban hayvanı. Belediye değil milli parklar ilgileniyor. Her konuda belediyeyi suçlamaktan vazgeçmeyen sizlere de bir zarar vermezler.

Özlem Onur: Marmaris’te çöp tenekesi yok ki domuzlar devirsin. Her yerde büyük konteyner var, onlar da domuzun devirebileceği şeyler değil.

Sena Başgöl: Ne yapacaksınız? Söyleyin bilelim

Raşit Yıldız: Her canlının yasama ve beslenme hakki var.

Nazlı Taşpınar: Onlar da ormanlarını işgal eden insanlardan şikayetçi! Bu bencillik ve ego yüzünden doğayı mahvettik! Katil ruhunuzu tatmin etmek için başka bahaneler bulsanız..

Ali Altunışık: Sözde hayvanseverler mi bozuyor doğayı? Yoksa ormanlara ev yapıp duran aç gözlü insanlar mı?

Elif Yokuş: Domuz teneke deviriyormuş o da bir şey mi, insan direkt sokağa atıyor onlara ne yapacaksınız?

“Mutlaka Önlem Alınmalı”

Halit İnaç’la hemfikir olanların bazıları ise şunları yazdı:

İbrahim Çakır: Son yıllarda tüm ülkede ekoloji denge domuzlar lehine değişiyor, domuzlar ayrıca bahçeleri tarlaları da talan ediyor bu daha da artarak devam edecek gibi. Bence önlem alınmalı

Bu haber de ilginizi çekebilir  Gürkan Kavunoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

Ali Altunışık: Valla 500 kere motordan düşüyordum devlet hastanesini Beldibi’ne bağlayan yolda Sekine Evren çeşmesinin orada da bir kaç kere aynı şey oldu ne yapalım önlem almasınlar da ölelim mi? Hadi insanlara saldırmıyorlar da arabaların motorların önüne çıkıyorlar onlara çarpsak daha mı iyi ekolojik sistemi kim ne derse desin sözde hayvanseverler bozuyor burada çünkü bu hayvanlar tek seferde 10 tane doğurabilir o ormanda da ne yiyecek bırakırlar nede başka birşey her yıl bir sürü 30 yavru doğursa gerisini siz düşünün baş edemezsiniz.

Burak Kymt Efe: Biz de bıktık 2 kere saldırmaya kalktılar ortada hiçbir şey yokken bu kadar serbestlik olmaz akşamları çöp atmaya çıkılmıyor.

Zekeriya Gülşah Rüzgar: Mutlaka bir önlem alınması lazım tabiki de

Zafer Bayar: Her yıl giderek çoğalacaklar emin olun ve zarar vermeye başlayacaklar ayrıca domuzlarla uğraşmak milli parkların işi belediye ne yapabilir..

 

Polemik Yeniden Alevlendi

Gün boyu süren polemik, “Kübra Öktem” adlı internet kullanıcısının yaklaşık iki saat önce aynı sayfada yaptığı bir başka paylaşımla yeniden alevlendi. Öktem, paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Bir tane büyüğüm çıkmış yazmış ki biz Marmaris’teki bu domuzlardan şikayetçiyiz . Uzun uzun yazmaya gerek yok sadece şunu sormak istiyorum! Sen onların evi olan ormanlara bina dikerken, yaşam alanlarını kısıtlarken onlara sordun mu ? Bu bencillik insanoğlunda olduğu sürece ve dünyanın kullanım hakkının tamamen bize ait olmadığını öğrenmediğimiz sürece bir arpa boyu yol alamayız.”

Öktem’in görüşlerine de hem tepki hem destek gelirken ‘sosyal tartışma’nın  halen sürdüğü gözlendi.

Marmaris Life

Fotoğraf (Arşiv): Ender TÜRKKAN

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir