Marmaris Turizmi Sallanır Ama Yıkılmaz!

  • Haziran 11, 2020
  • 0
  • 212 Görüntüleme

MTO Başkanı Mutlu Ayhan, Savaş, İhtilal, İflasların Yıkamadığı Marmaris Turizmini, Koronanın Da Yıkamayacağına İnandığını Belirtti

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan, ‘Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ başlığı altında düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ilkine konuşmacı olarak katıldı. Koronavirüs salgını sebebiyle Marmaris’in tarihinin en sıkıntılı döneminden geçtiğini belirten Mutlu Ayhan, “Bu süreçte tek tesellimiz, salgın sebebiyle kayıp olmaması, çok şükür” dedi.
Mutlu Ayhan, daha sonra kurum olarak, pandemi sürecinin başından itibaren yürüttükleri çalışmalar ile 2020 turizm sezonun kalan aylarının en verimli şekilde geçmesi için yapmayı planladıkları hakkında bilgi verdi.
Ayhan, İçişleri Bakanlığı’nın 25 sayfalık genelgesi doğrultusunda, işyerlerinde uyulması gereken kurallar, bulundurulması zorunlu afişler ile denetimlerde doldurulacak formların taslaklarını paylaştıklarını, ayrıca, üyelerinin hijyen sertifikası almaları için öncülük ederek online eğitim gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Otelcileri Hukuki Koruma Altına Alacak Kanun Talebi

Konaklama süresi içerisinde misafirlerde görülebilecek olası korona vakalarında tesisi hukuki olarak koruma altına alacak bir kanun oluşturulması isteğimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na bizzat ilettim. Başkanımız, ilgili Bakanlıklar nezdinde çalışmalarını sürdürüyor.

Ekonomik Kolaylıklar Sağlanmalı

Ayhan turizm bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelere yönelik kısa çalışma ödeneğinin üç ay daha uzatılması, devletin kiracı ile mal sahibi arasında arabulucu bir düzenleme oluşturması, elektrik faturalarında verginin kaldırılması, ‘sıfır’ faizli KOSGEB kredisi sağlanması, vergi ve sigorta primlerinin 2021 Haziran’ına ötelenmesi gibi ekonomik kolaylıklar içeren diğer talepleri için de görüşmelerde bulunduklarını, söz konusu isteklerinin takipçisi olacaklarını söyledi.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Rekor Sıcaklık Marmaris'i Bunaltacak

Ne Krizler Atlattık, Geç De, Güç De Olsa Bunu Da Atlatırız

Başkan Ayhan, 1957’de yaşanan depremin ardından inşa edilen şantiyenin işletilmesiyle başladığını ifade ettiği Marmaris’teki turizm hareketliliğinin şimdiye dek böylesine bir krizle karşılaşmadığını dile getirdi. Ayhan, sözlerini şöyle bitirdi: “1974’teki Kıbrıs çıkarması, 80’de ihtilal, 90’da Körfez Savaşı, 2015’te Rusya ile yaşanan uçak krizi, 2016’da hain darbe girişimi ve son olarak da geçtiğimiz Eylül ayında Thomas Cook’un iflasını açıklaması gibi sayısını unuttuğum birçok krizi senelerdir zaten zar zor aştık. Bu olaylar sonrası turizm sektörü ve bu sektörün esas sahipleri konaklama tesisleri şu ana kadar dimdik ayakta kaldı. İnşallah bu süreci de, kazasız belasız, birlik beraberlik içerisinde atlatmayı başaracağımızı ümit ediyorum. Salgına karşı önlemlerimizi alacağız, tedbiri elden bırakmayacağız, geç de olsa, güç de olsa turizm bir şekilde devam edecek.”

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Fotoğraf: Marmaris Ticaret Odası

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − 2 =