Marmaris'te Turizm Zirvesi Yapıldı!

Marmaris'te Turizm Zirvesi Yapıldı!
Marmaris'te Turizm Zirvesi Yapıldı!

Marmaris'te Turizm Zirvesi Yapıldı

2020 Turizm Zirvesi, Marmaris Ticaret Odası (MTO) ve İzgören Akademi iş birliğinde gerçekliştirildi. Turizm Zirvesi’nde; turizmde dijitalleşme, Marmaris’in turizm sektörü ve turizm çeşitliliği değerlendirildi.

Turizm Zirvesine Muğla Valisi Esengül Civelek, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Marmaris Belediye Başkan Vekili Burak Demirtaş, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl ve bölge turizmcileri katıldı.

2020 Turizm Zirvesi Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Siteler Mahallesi'ndeki beş yıldızlı bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Muğla Valisi Esengül Civelek, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, İzgören Akademi Eğitmeni Gökhan Okçu’nun moderatörlüğünde, İzgören Akademi Kurucusu ve Akademisyen Ahmet Şerif İzgören, seyahat yazıları ile bilenen Gazeteci - Yazar Bahar Akıncı, Öğretim Görevlisi Bora Özkent’in katılımıyla Marmaris’te turizm sektörü ve dünyada turizm değişkenleri konuşuldu.

Toplantıda; Marmaris turizmin de alternatifler bulmak, turist potansiyelinin artırılması, dijital dünyaya ayak uydurabilmek için turizm sektöründe dijitalleşmenin nasıl olabileceği ve Marmaris’in tatil için tercih edilen noktalar listesinde nasıl ilk sıralara yerleşeceği değerlendirildi.

Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Muğla Valisi Esengül Civelek konuşmasında: Muğla'nın Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerine ev sahipliği yaptığını söyledi. "Tarihi ve kültürel değerleri, doğal zenginlikleri ile Muğla, İstanbul ve Antalya'dan sonra turizmde en fazla bilinen, en fazla turist alan, güçlü potansiyeli olan önemli bir destinasyondur. Muğla’nın sadece sahil turizminde değil, kültür, spor, sağlık, kongre ve doğa turizmine elverişli ortam, fırsat ve imkânlara da sahip olduğunu belirtti. Turizmin çeşitlendirilmesi, 4 mevsime yaygınlaştırılması ve yeni turizm trendlerinin benimsenmesi konusunda gayretle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Vali Esengül Civelek; "Biliyoruz ki Muğla paha biçilemez değer ve özelliklere sahip. Ancak tüm bunların değişen şartlara göre doğru şekilde tanıtılmasına, artan rekabet ortamında kaliteli hizmet sunulmasına da önem vermek durumundayız. Günümüzde hızla değişen yeni nesil teknolojiler ile hayatımızın her anında var olan dijitalleşme bizleri etkilediği gibi tüm sektörleri etkilemektedir. Sürdürülebilir turizmden bahsedebilmek, turizm sektöründe var olabilmek, ayakta kalabilmek için teknolojik gelişmeler doğrultusunda değişen müşteri davranış ve beklentilerini yenilikçi yaklaşımlarla karşılanmalı. Sektörün turizmde yenilikleri, trendleri önemsemeleri teknoloji ve eğitimle hizmet vermesi son derece önemlidir" dedi.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan’da konuşmasında  ‘’Türkiye ekonomisine turizmden elde edilen kazançların katkılarını ve cari açığın kapatılmasında büyük bir faktör olduğunu aktarırken, zirvenin 2020 sezonu ve Marmaris'te turizm sektörünün geleceğine ışık tutmasını hedeflediklerini’’ belirtti.

Gazeteci - Yazar Bahar Akıncı dünyadaki turizm ile Türkiye turizmi arasındaki farkı örnekleriyle anlatırken pansiyon turizmi geride kaldı, artık her şey dahil turizmi var ve Türkiye bu anlamda dünyada ki 5 ülkeden biri dedi. Özellikle müze ve ören yerlerinin dünyada en ucuz giriş ücretlerinin Türkiye’de olduğunu ve turistlerin diğer ülkelerde 5-6 kat daha yüksek fiyatlara müzeleri gezebildiklerini söyledi.

Zirve’de Gökhan Okçu’da dijital ortamda salonda ki katılımcılara Marmaris ile ilgili  interaktif  bilgi yarışması düzenledi. Cep telefonlarından dijital platformda yarışmaya katılan turizmcilerden bir kişi yarışmayı birinci bitirdi ve kitap kazandı.

Öğretim Görevlisi Bora Özkent ise teknolojinin turizme yaptığı katkıları anlatan bir konuşma gerçekleştirdi.

Yaklaşık 3 saat süren 2020 Turizm Zirvesi’nde bölge turizmcileri “Son derece verimli bir zirve idi. Sayın Valimizinde dediği gibi artık teknolojiye ayak uydurmamız gerek, dünya ne yapıyorsa bizim daha iyisini yapmamız gerek çünkü ülkemiz cennet’’ dediler.

Marmaris’te 50 Kişi Yemekten Zehirlendi haberine buradan ulaşabilirsiniz