Marmaris'te Kömür Avı Başladı!

Marmaris'te Kömür Avı Başladı!
Havaların soğumaya başlamasıyla zabıta ekipleri kömür yakma yasağı denetimlerine başladı

Havalar Soğudu Denetimler Başladı

Marmaris’te 35 yıldır kömür kullanımı yasak. Havaların soğumaya başlamasıyla zabıta ekipleri de denetimlere başladı.

Marmaris Belediyesi Meclisi tarafından 20 Eylül 1984 tarihinde alınan kararla, ilçe merkezi ve kırsal 13 mahallesinde kömür yakmanın yasaklanmasına karar verilmişti.

Zabıta Müdürlüğü Şikayetlere Sessiz Kalmadı

Marmaris’te hava sıcaklıklarının düştüğü akşam saatlerinde vatandaşların ısınma ihtiyacı artmaya başladı. Kömür yakma yasağına uymayarak ısınmak için kömür yakanların olduğu yönünde şikayetler almaya başlayan Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü kontrol ekiplerini devreye soktu. 60 zabıta personeli, ilçe merkezi başta olmak üzere kırsal mahallerde sivil ve resmi olarak denetimlere başladı.

Akşam saatlerinde sıcaklıkların 4 ile 2 dereceye kadar düştüğü Marmaris’te saat  20.00'den itibaren Zabıta Müdürlüğü tarafından  kurulan 'kömür takip timleri'  2'şerli gruplar halinde mahalle aralarında yaya ve araçla devriye gezmeye başladı. Odun satışı yapılan işletmeler ile şüphelenilen evlerde kontroller sıklaştırıldı. Bacaları aşırı tüten ve koku gelen apartman ile müstakil evlerin bahçelerinde kömür araması yapıldı. Aşırı duman yapan bacaların bulunduğu binaların sahipleri ve yöneticileri uyarılıp bacaların temizletilmesi istendi.

35 YILLIK YASAKLA MARMARİS'İN HAVASI TEMİZ

Havası, denizi ve doğasıyla şehrin yaşanabilir olması için en güzel yasaklardan biri olan kömür yasağı uygulaması titizlikle devam ettiriliyor.

Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürü Erkan Ünver, "35 yıldır bu yasağın uygulanması için ekiplerimizle birlikte denetimlerimizi yapıyoruz. Aralık sonu ile mart başı arası geceler soğuk geçtiği için ısınma ihtiyacı doğuyor. Marmaris'e son 3 yılda Anadolu'dan çok göç oldu. Göç eden veya tayini ilçemize çıkan vatandaşımız, kömür yakma yasağını bilmiyor. Sosyal medyamız ve zabıta ekiplerimiz aracılığıyla bilgilendirme duyurularımızı yapıyoruz. Kurduğumuz kömür takip timi ekiplerimiz 7 gün 24 saat mahalle aralarında denetimlerini yapmaktadır dedi. Zabıta Müdürü Ünver, Kömür yakılmadığı için karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı ölümlerinde  yaşanmadığını belirtti.

Havayı Kirletmenin Cezası 326 Lira

Kömür yakan veya bulundurana 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'na göre 326 lira para cezası uygulanıyor. Para cezası uygulaması ve Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan sıkı denetimler sayesinde 35 Yıldır Marmaris'te kış boyu hava kirliği yaşanmıyor.

 

Anında haberdar olmak için lütfen sitemize abone olun. Web sitemizin sağ üst bölümünden yada mobil uygulamadaki menüden "Kayıt Ol" seçeneğine tıklayarak abone olabilirsiniz.

Ayrıca,video haber youtube aboneliği için:  

https://www.youtube.com/channel/UCFDuUFohkd5c_UPkR1zXqfw 

Instagram: @marmarislifedergisi

twitter:@LifeofMarmaris

facebook: https://www.facebook.com/marmarislife

Pinterest: Marmaris Life