Marmaris susmadı : Çok Kızgınız 

Marmaris susmadı : Çok Kızgınız 
Marmaris’te CHP ve 10 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri çocuk istismarı ve tacizine karşı tek yürek olup, protesto eylemi gerçekleştirdi.


Marmaris’te CHP ve 10 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri çocuk istismarı ve tacizine karşı tek yürek olup, protesto eylemi gerçekleştirdi. Grup adına konuşan CHP İlçe Başkanı Fatma Gebeş Çimen, “Bıkkın ve çok kızgınız, acil önlem alınmalı dedi. 
Marmaris’te, CHP İlçe Örgütü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Veli-Der, Eğitim Sen, Güçsüzler Ve Kimsesizlere Yardım Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Marmaris Baro Temsilciliği, MARYAD- Marmaris Ressam ve Yazarlar Derneği, Haziran Hareketi Platformu ve Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin temsilcilerinden oluşan kalabalık bir grup, son günlerde sayılarının arttığını belirttiği çocuk istismarına karşı tepki gösterdi. 
Ellerinde çocuk istismarını kınayan dövizler ile siyah balonlar taşıyan grup, saat 16.30’da buluştukları Saman İskelesi’nden basın açıklamasının yapılacağı adres olan Atatürk Meydanı’na kadar yürüdü. Anıt önünde alkışlı protesto eylemi gerçekleştiren gruba CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ile Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da katıldı. Hazırlanan ortak basın açıklamasını CHP İlçe Başkanı Fatma Gebeş Çimen okudu. 
Ortak basın açıklamasını okuyan CHP Marmaris İlçe Başkanı Fatma Gebeş Çimen  yaşanan taciz ve istismarlara karşı acilen daha ciddi önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak Bıkkın ve Kızgınız diyerek sözlerini şöyle sürdürdü : Bugünlerde yaşadıklarımıza bakarak çocuklarımızın bedenlerinin güvenliği nasıl sağlanacak, kim sağlayacak? Çocukların güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak devletin en öncelikli görevi iken her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak sübyan mektepleri ile mevcut iktidar, çocuk istismarı mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir. Son dönemde Türkiye’nin her yerinden gelen çocuk istismarı haberleri nedeniyle bıkkın ve kızgınız”
Devletten en büyük beklentilerinin çocukların koruması ve kollaması olduğunun altını çizen Başkan Çimen sözlerini şöyle sürdürdü: “Verilen ceza ne kadar ağır olursa olsun toplum vicdanını rahatlatacak ama yeni cinayet ve tecavüzlerin gerçekleşmesini engellemeyecektir. Yaşanmış olaylar için etkin, caydırıcı ve onarıcı hukuk mekanizmaları kurulurken, gelecekte bu suçların yaşanmaması için sosyal ve ekonomik önlemlere ağırlık verilmelidir. Çocuk tecavüzleri toplumsal ve ekonomik nedenlerle de yakından ilişkilidir. Cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz. Toplumun tüm kesimlerini rahatsız eden, vicdanları yaralayan bu acı olayların yersiz, mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasını reddediyoruz. Ülkemizde çocuk istismarının bir daha hiç yaşanmaması için kalıcı, katılımcı ve etkin çözümü savunuyoruz. İçinde bulunduğumuz siyasal, ekonomik, sosyo-kültürel koşulları dönüştürmek, eğitim sistemini yeniden çağdaş insani değer anlayışı temelinde yapılandırmak ve durumun ötesine bakmak gerekiyor. İstismara uğrayan çocukların, adli süreçte ikincil örselenmesini engellemekte, çocuk istismarının önüne geçmek için zorunludur. Bu sebeple ülke genelinde tüm sağlık bakanlığına bağlı hastane ve kurumlarda çocuk izlem merkezlerinin derhal açılmasına talep ediyoruz. Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin çocuk istismarında iyi hal indirimi ya da ceza indirimine olanak vermeyecek şekilde düzenlenmelidir. 6 yaşında çocukla evlenilebilir gibi sözler sarf eden dolayısıyla çocuk istismarını öven ya da teşvik edenlere en ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz. Toplumun bu konuda daha duyarlı olmasını ve bu konuda baskı grubu oluşturarak yasal düzenlemelerin yapılmasını ve yasaların bir an önce meclisten geçirilmesini istiyoruz. Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte hareket ederek çocuk istismarı hakkında top yekun bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapılmasını talep ediyoruz. İnsanlığın partisi, dini, dili, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur. Çocuklarımız hepimizin geleceği iken onları korumak hepimizin görevidir. Susmak, buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Bunu kabul etmiyoruz. Tekrar ve tekrar söylemeye devam edeceğiz. Çocukların sesine ses verelim. Tecavüzleri önleyelim.” 
Konuşmanın ardından protestolarını alkış ve slogan atarak 2-3 dakik daha sürdüren grup, ellerindeki siyah balonları gökyüzüne bırakarak dağıldılar.