Marmaris Ormanlarında Bine Yakın Ağaç Kesildi

  • Ocak 22, 2021
  • 0
  • 277 Görüntüleme
Balan Dağı Ağaç Katliamı

Vatandaş Suç Duyurusunda Bulundu

Marmaris’in cennet koylarını gören ormanlık alanlarda yol açmak amacıyla bine yakın ağaç kesimi yapıldığını iddia eden vatandaşlar, suç duyurusunda bulundu.

Sözcü gazetesinden Mustafa Sarıipek’in haberine göre, Marmaris’teki Balan Dağı’nda bine yakın ağacın kesildiği 7 metre genişliğindeki yol için Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ‘yangınlara karşı yol genişletme ve temizlik’ dedi. Fakat üzerinde kamu binaları bulunurken bile genişletme çalışmasının yapılmadığı yollarda, binaların boşaltılmasıyla birlikte aniden böyle bir çalışmanın gerçekleşmesi kuşku yarattı. Çamlı Mahallesi’nden Mehmet Özkan savcılığa suç duyurusunda bulundu.

“Yerleşim Alanı Yok Ki Kime Yol Yapıyorlar?”

Özkan şunları söyledi: “İşçiler ve yetkililer yol genişletme işi olduğunu söylediler. Bölgede yerleşim merkezi yok ki yolun neyi genişletiliyor? Kaldı ki yol genişliği 5 metre asfalt ile birlikte asfaltın her iki yanında da ayrıca birer metre genişlikle 7 metreye ulaşıyor. Bu alanda resmi kurumlar varken TIR’lar çok rahat gidip geliyordu. O zaman sıkıntı çekilmiyordu da şimdi mi çekiliyor?”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris Belediye Meclisi Yarın Toplanacak

Boşaltılan tesislerin bulunduğu alan ile o bölgeye kadar olan 9,8 kilometrelik ulaşım boyunca Marmaris Körfezi ve arkasındaki açık deniz, Gökova Körfezi’ni izlemek mümkün. Durum böyle olunca da yıllarca yol kenarı temizliğin yapılmadığı alanda aniden yüzlerce ağacın kesilmesi soru işareti yarattı.

Orman Müdürlüğü: Yangınlara Karşı Seyreltme Çalışması

Bölge orman müdürlüğü yetkilileri ise ormana zarar verilmesinin söz konusu olmadığını öne sürdü, şu açıklamayı yaptı: Bu çalışmaları biz mümkün mertebe kışın yapıyoruz. Sadece orası değil Marmaris’te 40-50 kilometrelik bütün orman alanlarında yapıyoruz. Milli Park olan yerler için izin alarak çalıştık. Her şey yasal ve envantere işlendi. Yangınlara karşı bir seyreltme çalışması da var.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir