Muğla CHP’den saldırıya sert tepki

Muğla CHP’den saldırıya sert tepki
Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda CHP İl Başkanlığı adına basın açıklamasını Genel Sekreter ve CHP Muğla İl Başkan Yardımcısı Müge Yenisu Girenis okudu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da katıldığı şehit cenazesinde uğradığı saldırı sonrası Muğla Cumhuriyet Halk Partisi basın açıklaması yaparak yaşanan olayı protesto etti. Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda CHP İl Başkanlığı adına basın açıklamasını Genel Sekreter ve CHP Muğla İl Başkan Yardımcısı Müge Yenisu Girenis okudu. Yenisu, “Dün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda Şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır” dedi
Basın açıklamasına CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve çok sayıda partili katıldı.
Protesto Değil, Organize Bir Eylem
CHP Muğla İl Başkan Yardımcısı Müge Yenisu Girenis tarafından yapılan basın açıklamasında  “Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır. Saldırının azmettiricileri bellidir.Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; bir takım operasyon kanallarında kimler genel başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in ‘‘iki büyük eserimden biri’’ dediği, Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır.Aynı emperyalist güçlerin hizmetkarları toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri dün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler” dedi.
Yenisu “ Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz” dedi.
CHP Muğla İl Başkan Yardımcısı Müge Yenisu “Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürüklemeye çalışanlara karşı uyanığız. Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. ‘‘Gün kızgın demiri soğutma günüyse’’ herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez” dedi.

İçişleri Bakanını istifaya çağırdılar
CHP Muğla İl Başkan Yardımcısı Müge Yenisu “Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir.Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İç İşleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.Milli Savunma Bakanı’nın bahsettiği ‘‘mesaj’’ nedir? Bu arada Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel başkanımızı linç etmek isteyen, ‘‘o evi yakın’’ diye bağıran hainlere dönüp de ‘‘mesajlarınızı verdiniz’’ demek ne anlama gelmektedir? bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir ? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler.Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliyenin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisiyiz” şeklinde konuştu