Marmaris Kuyumcular Çarşısı Yıkılacak

  • Şubat 8, 2021
  • 0
  • 669 Görüntüleme

Hurdası İhale Usulü Satışa Çıkarıldı

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

 Marmaris Belediyesi yönetiminin, boşaltılan hizmet binasının ardından, mülkü kuruma ait olan ve deprem riski taşıdığı gerekçesiyle yıllardır atıl halde tutulan ‘Kuyumcular Çarşısı’nı da yıkmayı kararlaştırdığı ortaya çıktı. Durum, konusu ‘yıkım sırasında içinden çıkacak hurda malzemelerin satışı’ olan ihale ilanı sonrası anlaşıldı.

Yıkılacak, Hurdası Satılacak

Marmaris Belediyesi’nin internet sayfasında da yer alan ilanın ilk maddesinde, ihalenin niteliği şu sözlerle belirtildi:

Mülkiyeti belediyemize ait aşağıda 4.madde de listesi, yeri, cinsi, tahmini muhammen bedeli ve geçici teminatı verilen taşınmazlar, yıkım sırasında içinden çıkacak hurda malzemelerin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. maddesi gereğince Açık Teklif Usulü ile satışı işidir.”

İlanda “Mülkiyeti belediyemize ait olan tapunun 11 pafta, 37 ada, 48 parsel, Tepe Mahallesi 42Sokak No:7 adresinde bulunan (eski belediye iş hanı / kuyumcular çarşısı olan) bina” denilerek, yıkılıp, hurdası satılacak mülkler arasında Kuyumcular Çarşısı da gösterildi.

Belediye Hizmet binasının hurdaları için 82 bin, Kuyumcular Çarşısı’nkileri için ise 16 bin TL muhammen bedel biçildi.  Gerçek ve tüzel kişilerin katılabileceği ihalenin 17 Şubat günü saat 14.00’te, Marmaris Belediyesi’nin İçmeler’deki Hizmet Binasının Toplantı Salonu’nda, Belediye Encümeni’nce açık teklif usulü ile yapılacağı kaydedildi. 

Yıkımlar En Geç Önümüzdeki Ay Gerçekleşecek

İhaleye konu olan işlemlerin son gerçekleşeceği süre ise Hizmet Binası için 30, Kuyumcular Çarşısı için ise 25 takvim günü olarak belirlendi. Bu koşuldan da, her iki binanın yıkımlarının önümüzdeki ay tamamlanmasının planlandığı anlaşıldı.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Yasak İlacı İçip Düşürdüğü 5 Aylık Cenini Çöpe Atmış

Kapalı Çarşı’da, PTT binasının bitişiğinde, Yeni Cami’nin karşısında yer alan, onlarca işyeri ve ofisi barındıran 5 katlı Kuyumcular Çarşısı, yaklaşık 9 yıl önce, bir önceki belediye yönetimi tarafından ‘depreme dayanıksız’ ilan edildikten sonra boşaltılıp, kaderine terk edilmişti.  Bina, riskli olduğu gerekçesiyle boşaltılmış ama aradan geçen yıllara rağmen yıkılmayınca da akıllara şu sorular takılmıştı: “Riskliyse niye yıkılmıyor, deprem ayarlı bomba etkisi oluşturabilecek yapı Çarşı’nın göbeğinde niye duruyor? Risk yoksa yada bertaraf edilebilecekse, böylesine değerli bir kamu taşınmazı neden işler ve verimli hale getirilmiyor?”

İhale ilanıyla ortaya çıkan yıkım kararı, bu soruları yanıtladı. Ancak, bu kez de, yıkılan binadan boşalacak yerin nasıl değerlendirileceği merak konusu olacağa benziyor. Belediye’nin yakın zamanda açıklama yaparak, bu konuda kamuoyunu aydınlatması bekleniyor.

Haberimize kaynak oluşturan ihale ilanın linki:  

 https://www.marmaris.bel.tr/TenderDetail.aspx?CategoryID=50&TID=263

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir