Marmaris Kaymakamının Fotoğraf Tutkusu

  • Nisan 5, 2020
  • 0
  • 93 Görüntüleme

Marmaris’in yeni kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, MARFOD üyelerinin hazırladığı fotoğraf sergisine katılmakla kalmayıp sergiden en son ayrılan kişi olması bende hayranlık uyandırdı.

Konuklar Gitti, O Kaldı!

Genellikle protokolün “İşim var çabucak ney yapacaksak yapalım ben gideyim” moduyla katıldığı sergilere alışık olduğumuz için, ilk on dakikada hala ikinci fotoğrafın başında sanatçıyla sohbet etmesi, yeni kaymakamımızın bende hayranlık uyandırması gayet normal olmalı. Nitekim, içeride dost, akraba buluşma ve görüşmelerimizi bitirmemize, ikram masalarını silip süpürmemize rağmen kaymakam bey inatla sergiyi bitirmiyordu; yarısına bile gelmemişti. Tamam fotoğraflar gezilmeye, görülmeye değerdi ama buna alışık değildik!

Fotoğraf Sevgisi Kitapsız Kalmasına Neden Oldu

MARFOD – Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği Başkanı sevgili Koray Ürkmez Marmaris kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy’u bir an bile yalnız bırakmazken, başarılı serginin haklı gururunu yaşıyordu. Koray ve Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş da kaymakam beyin fotoğraf sevdalısı olduğunu anlayınca gecenin sonuna kadar yanından ayrılmayıp kaymakam beyin fotoğraf bilgisini öğrenmeye çalıştılar. Nitekim Burak Demirtaş’ın da fotoğraf çekme hobisi olduğunu öğrendik. Kaymakam bey sergi boyunca tek tek tüm fotoğrafları dolaştı ve sanatçılarla sohbet etti. Nerede çekildiğini, hangi teknikle çekildiğini sorarak içinde fotoğraf sevdası olduğunu belli etti. Hatta bir ara fotoğrafçılığa duyduğu ilgi nedeniyle bir çok kitap aldığını ama tüm kitapları dostlarının talep etmesi üzerine dağıttığını ve kitapsız kaldığını söyledi. Evet kaymakam beyin ilginç bir yönünü bu sergiyle öğrenmiş olduk. İnsan bir anda mutlu oluyor; çünkü sanatla iç içe olan birinin insana daha çok değer vereceğini, insani duygularının daha ön plana çıkacağını biliyoruz.

Sergiyi En Son O Terk Etti!

Hayvan Barınağı ile ilgili sorunları hararetli bir şekilde istifaya davet ettiğim başkan yardımcısı İhsan Öztürk ile tartışırken, Kaymakam bey fotoğraf sergisi gezip, teknik terimlerden bahsediyordu. Tartışabileceğin bir siyasetçisi, sanattan anlayan bir kaymakamı vardı Marmaris’in. Bir anda bir avrupa ülkesinde sandım kendimi; sanat ve siyaset bu kadar keyifli omamıştı benim için. Eleştirdiğinde intikam almaya kalkan siyasetçilerden bıkmıştı Marmaris. Hoş anlaşamadık İhsan beyle sohbetin sonunda ama olsun!

Koray ile kaymakam bey fotoğraf konusunda yeni projeler yapılabileceğini konuşurken salon artık boşalmıştı. Başkan vekilleri ve sanatçılarla hatıra fotoğrafı alıp herkes salonu boşalttığında en son Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy salondan çıkıyordu. Tahmini iki saate yakın sergiyi gezmiş, tüm konuklar gitmesine rağmen son fotoğrafa kadar dolaşmış, fotoğrafları hikayelerine kadar tek tek dinlemişti. Kaymakamın bu ilginç özelliğini öğrenmemize vesile olan MARFOD’a, başkan Koray Ürkmez’e ve eşsiz eserleriyle sergiye renk katan sanatçılara teşekkür ederim. Marmarislilerin kaçırmaması gereken bir sergi olarak buraya not edelim.

Marmaris Kaymakamı Kimdir?

1964 yılında Mersin ili Gürnar ilçesinde doğan Ertuğ Şevket Aksoy, ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yedek subay görevini müteakiben 1989 yılında Muğla’da Kaymakam Adayı olarak mesleğe başladı. Daha sonra Bilecik-Yenipazar, Van-Gürpınar Kaymakamlığı, Bingöl Vali Yardımcılığı, Trabzon-Arsin Kaymakamlığı ve Aksaray Hukuk İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu. 2006 yılında Uşak Vali Yardımcılığı görevine atandı. Burada 5 yıl görev yaptıktan sonra 2011 yılında Karabük Vali Yardımcılığı görevine atandı. Son olarak 2013 Temmuz ayı Kaymakamlar ve Vali Yardımcıları Kararnamesiyle ile Batmana vali yardımcısı olarak; 11 Eylül 2016 tarihinde de Batman Belediye Başkan Vekilliği görevine kayyum olarak atandı. Batman Belediye Başkan Vekilliği yaptığı dönemde, altyapı çalışmaları, kültür sanat etkinlikleri ve yaptığı sosyal çalışmalarla başarılı bir yerel yönetim örneği sergileyen AKSOY evli ve iki erkek çocuk babası ve son derece iyi İngilizce biliyor. Aksoy, 2019 Ağustos ayı Kaymakamlar ve Vali Yardımcıları Kararnamesiyle Marmaris Kaymakamlığına atanarak, 09/09/2019 tarihi itibariyle Marmaris Kaymakamlığı görevine başlamıştır.

08.10.2019

Sitemizdeki “Marmaris’e Süper Kaymakam” haberine buradan ulaşabilirsiniz…

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − eight =