Marmaris Kaymakamı Aksoy'dan "5 Aralık Kadın Hakları Günü" Mesajı

Marmaris Kaymakamı Aksoy'dan
Marmaris Kaymakamı AKSOY'dan “5 Aralık Kadın Hakları Günü

Marmaris Kaymakamı Aksoy'dan "5 Aralık Kadın Hakları Günü" Mesajı

Türk Kadınına, 05 Aralık 1934’te şeçme ve şeçilme hakkının verilişinin 85.Yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Türkiye,  dünyada kadına bu hakkı ilk veren devletlerin başında gelmektedir. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulü, Cumhuriyet tarihinde demokrasi adına atılan en önemli adımlardan biri olmuş; bu yasa sayesinde, kadınlarımızın siyasi ve toplumsal hayattaki konumları daha da güçlenmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar, kadınlarımız dünya kadınlarının sahip olduğu tüm kazanımları yıllar önce elde etmiş, bu doğrultuda Türk Kadınları modern Türkiye’nin kurulması yönünde önemli bir misyonu üstlenmiştir.

Ailenin ve toplumun temelini oluşturan kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. “Cennet annelerin ayakları altındadır” buyruğuna yürekten inanan bir dinin mensubu olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, Kadın Hakları Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor, saygılar sunuyorum.

Ertuğ Şevket AKSOY

Marmaris Kaymakamı