Jeneratör çalışmadı gençlik yürüyüşünde kriz çıktı

Jeneratör çalışmadı gençlik yürüyüşünde kriz çıktı
Marmaris ilçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından tüm yurtta olduğu gibi Marmaris’te de Gençlik yürüyüşü düzenlendi.

19 Mayıs Gençlik ve spor Bayramının 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında tüm yurtta olduğu gibi Marmaris’te de gençlik yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş sırasında Genç Osman ve 15 Temmuz Demokrasi marşlarının çalınması sırasında bir grup öğrenci yürüyüş sırasında “İzmir Marşı”nı okudu. Bazı öğrenciler arasında yaşanan gerginliğe öğretmenler müdahale ettiler. Bir öğrencinin ise İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü B.E tarafından boğazının sıkıldığı iddiası ise ikinci bir gerginlik yarattı. CHP Marmaris İlçe teşkilatı konu ile basın açıklaması yaparak sorumlular hakkında idari soruşturma açılmasını isterken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yürüyüşte çalınan marşların İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından belirlendiğini ve öğrencilere marşlar nedeniyle müdahale edilmediğini aksine iki grup öğrenci arasında çıkması muhtemel olaya müdahale ettiklerini ifade ettiler. 

Marmaris ilçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından tüm yurtta olduğu gibi Marmaris’te de Gençlik yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan, Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı  Hakan Köksal, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Nihat Ekiciler öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Kaymakam Yüksel programı nedeniyle yürüyüşün belli bir kısmında kortejden ayrıldı.  
'100. yıl 19 Mayıs kutlu olsun' yazılı beyaz tişört giyen lise ve ortaokul öğrencileri, öğretmenler ve ilçe protokolü, ellerinde Türk bayrakları ile Blue Port AVM önünde toplanıp, kortej eşliğinde Atatürk Anıtı'na yürüdü. Yürüyüş boyunca kortejin önündeki araçtan Mehter Marşı, Genç Osman Marşı ve 15 Temmuz Marşları çalındı. Öğrenciler marşlara eşlik ederken kortejin arka kısmındaki bir grup öğrenci belirlenen marşların dışında “İzmir Marşı”nı söylemeye başladılar. Proğram dışında başka marşların söylenmesi nedeniyle Marmaris İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü B:E öğrencileri programa uymaları konusunda uyardı. Uyarıya rağmen öğrenciler İzmir Marşını söylemeye devam ettiler. İzmir marşına tepki gösteren başka bir grup öğrenci ise bu duruma tepki gösterdi. 
İki grup öğrenci arasındaki olayların yatıştırılması sırasında ise İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü B.E’nin bir öğrencinin boğasını sıktığı ve öğrenciye İzmir Marşını okuması nedeniyle müdahale ettiği iddia edildi.  Bu sırada bazı öğrenciler de "15 Temmuz Marşı önemli değil mi, 15 Temmuzda şehit vermedik mi" diyerek, İzmir Marşı'nı okuyan öğrencilere tepki gösterdi.

Öğretmenler iki öğrenci grubu arasında yaşanan gerginliğe müdahale ettiler ve olayları yatıştırmaya çalıştılar. Bu sırada İzmir Marşı'nı söyleyen öğrencilerden bir öğrenci, kendisini uzaklaştırmak isteyen öğretmenlerine "Biz ayıp etmedik. 15 Temmuz değil, 19 Mayıs kutlanıyor. Ayıp ettiysek bunun için edelim" şeklinde, tepki gösterdi.

Atatürk Anıtı önünde topalanan bir grup öğrenci, ellerindeki dev Türk bayraklarını sallayıp, burada da çember oluşturarak İzmir Marşı'nı söylemeyi sürdürdü. Öğretmenlerin öğrencileri sakinleştirmesinin ardından, yürüyüşe katılanlar Atatürk Anıtı önünde hep birlikte saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okudu. Anıta çelenk sunulmasının ardından tören sona erdi.

Marşlar Muğla İl Gençlik Müdürlüğü tarafından belirlendi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göre ise program tamamen İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından organize edildiği ve daha önce belirlenen 6 şarkının olduğu bildirildi Çalınacak marşların ise Muğla İl Gençlik Spor Müdürlüğünce belirlendiği listenin Müşerref Akay “Türkiyem”, Genç Osman ve Osman Paşa Mehter Marşları, Ayna “15 Temmuz Demokrasi Marşı” Kenan Doğulu “Gençlik Marşı” ve Ayna “Koca Yusuf” şarkı ve marşlarından oluştuğu  belirtildi. 

Bütün Marşlar çalınmadı
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri olayla ilgili verdikleri bilgide “Törende belirlenen marşların dışında bir slogan ve marş söylenmemesi konusunda bizlerde son derece hassas davranıyoruz. Çünkü öğrenciler arasında farklı görüşlerde öğrenciler olabilir. Bu, öğrencilerin ve yürüyüşün provoke edilmemesi için yapılması gerekli. Yürüyüşte görev alan yetkili arkadaşlarımızda öğrencilerin program dışına çıkmaması için özen gösterdi. Fakat bir kısım öğrenci İzmir Marşını okudular. Önce müdahale edilmedi Fakat daha sonra program dışına çıkıldığı için öğrenciler uyarıldı. Bu uyarılar sırasında farklı öğrenci grupları arasındaki gerginlikte öğretmenlerimiz tarafından yatıştırıldı. İddia edildiği gibi hiçbir öğrenciye fiziki olarak müdahale edilmedi. Kaldı ki İzmir Marşı’nın söylenmemesi konusunda öğrencilere de baskı yapılmadı. Biz kortejde çalınacak olan marşları daha önceden biliyorduk. Fakat neden sadece Mehter Marşı ve 15 Temmuz Marşı çalındı onu da bilemiyoruz. Listede başka marşlar ve şarkılarda vardı. Hatta Kenan Doğulu’nun gençlik marşı çalacak ve öğrenciler arasındaki gerginlik bitecek diye bizde bekledik ama bu çalmadı” dediler. 

jenaratör çalışmadı sistem Flaş belleği okumadı
Öte yandan edinilen bilgilere göre kortejde kullanılacak olan müzik ve marşların bulunduğu flaş bellek program öncesinde belediye yetkililerine teslim edildi. Flaş bellek içindeki müziklerin kontrol edilmesi sırasında  araç içindeki jeneratörün çalışmaması nedeniyle flaş bellek müzik sisteminde kontrol edilemedi. Programın başlaması nedeniyle yürüyüşün müziksiz devam edilmesine karar verildi. Gençlik yürüyüşü başladıktan kısa süre sonra müzik sistemi çalışınca marşlar yayınlandı. Fakat flaş bellek içindeki 6 marş ve şarkıdan 3 tanesinin formatı uyuşmadığı için müzik sistemi bu şarkıları ve marşları atladı ve yürüyüş sırasınca sadece Mehter Marşı, Genç Osman ve 15 Temmuz Demokrasi Marşları çalındı. 

CHP Basın açıklaması yaptı
Sabah Kortejde yaşanan gerginlikte İzmir Marşının okunmasına müdahale edilmesi ve bir öğrencinin boğazının sıkılarak susturulması iddiası sonrasına CHP Marmaris İlçe Teşkiları Basın açıklaması yaptı. Saman iskelesi önünde bir araya gelen ve Atatürk Anıtına kadar sloganlar atarak yürüyen CHP, Eğitim-Sen, Velider, DİSK Emekli-Sen, Pir Sultan Abdal Derneği, 
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Haziran Hareketi üyeleri Atatürk Anıtı önünde sloganlar attılar. CHP İlçe Başkanı Fatma Gebeş Çimen tarafından okunan basın açıklamasından yaşanan olay kınanırken Gebeş “Gençlik haftası çerçevesin de bugün Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü ve Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yaptığı Gençlik yürüyüşün de 19 Mayıs ruhuna aykırı olaylar yaşanmıştır. Yürüyüş sırasında Gençlik Marşı ve İzmir Marşını da söylemek isteyen gençler susturulmak istenmiş itiraz edilince üzerlerine yürünmüş, bir öğrencinin boğazı sıkılmıştır. Burada boğazı sıkılan ülkemizin geleceğidir, demokrasidir, özgürlüklerdir. Bu mantık cunta mantığıdır. Darbeci mantığıdır. Seksen ihtilali mantığıdır. Bugün Hasan Tahsin in İzmir’de düşman işgaline karşı ilk kurşunu attığı gündür. Biz bu yürüyüşler de gençlere asıl bunları hatırlatması gereken eğitimcilerin tahammülsüzlüğünü kabul edemiyoruz.
Üstelik 20 Mayıs 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla 19 Mayıs tarihi Gençlik ve Spor Bayramı olarak milli günlerimizin arasına girerken, bu marş da bu büyük bayramın simgesi olarak Türk gençliği ve sporcusunun marşı oldu. Gençlerin kendilerine armağan edilen bu günü ve bu marşları söylemesinden doğal bir şey olamaz . Cumhuriyetin kurucu iradesine aykırı olarak yapılmak istenen baskıların zulmün karşısındayız” denildi.