Marmaris İsviçreli Belkıs’ını Unutmadı

  • Şubat 17, 2021
  • 0
  • 601 Görüntüleme

‘Külliyen’ Marmarisli Aslen İsviçreli ‘Belkıs’

MARMARİS LIFE

Beatrice Ehrsam, yakınlarını ziyaret için gittiği İsviçre’de 17 Şubat 2014’te geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdiğinde 64 yaşındaydı. 1948’de İsviçre’de doğdu, 18 yaşında iken Floransa’daki üniversitede güzel sanatlar eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Fransa’nın güneyindeki sahil kenti Saint Tropez’te  sokak ressamlığı yapmış, sattığı resimlerden elde ettiği kazançla hayatını devam ettirdi. 1979’da tatil için gelip, çok sevdiği  Marmaris’teki eski bir taş eve yerleşti. Mesleğini burada devam ettirdi. En iyi elbise ve kostüm alıp giymek, iyi restoranlarda yemek yemek hobisiydi, işleri iyi gitmeyip kazanamadığı dönemlerde, balık tutarak pişirip yedi, bazen sadece peynir ekmekle de gününü geçirdi. Ama, yaşama sevincini hiç kaybetmedi. Yaşadığı acıları kimseye sezdirmedi, güçlüydü, özgüvenliydi, zarif ve merhametliydi. Yardıma muhtaç insanları geri çevirmezdi, sokak kedilerine yiyecek alabilmek için kermes düzenlerdi. Türk kültürünü de benimsemişti. Ramazanlarda oruç tutar,  başına eşarp, yazma bağlayıp camiye mevlide gider, her ulusal bayramda Mistan Sokağı’ndaki resim galerisine Türk Bayrağı asmayı ihmal etmezdi. Ramazan ve Kurban bayramlarında ise çocuklara şeker, çikolata ikram eder, harçlık verirdi. Hırs ve kin duygusundan yoksun Beatrice, kendisini tanıyan, köylü, kentli, genç, yaşlı, çocuk, hatta hayvanlar tarafından çok sevilirdi. “Marmaris’in sevgilisi”, yakınlarını ziyaret için gittiği ülkesinden bir daha dönmedi. Çünkü, 17 Şubat 2014’te geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmişti.

Külleri Marmaris Körfezi’nde

Acı haberi duyan Marmarisliler, İsviçreli kadın için sela ve mevlit okuttu, cenaze namazını kıldı, rahmet, başsağlığı diledi. Aradan 3 ay geçtikten sonra  Mayıs 2014’te ailesi, Beatrice Ehrsam’ın küllerini denize dökülmek üzere Marmaris’e gönderdi. Sevenleri, O’nun son vasiyetini yerine getirdi,  Beatrice’in sanat galerisinin önünde düzenledikleri törenin ardından bindikleri tekneden küllerini Marmaris Körfezine serpti.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Şantiye Şefliği Tam Zamanlı Bir Görevdir

Yokluğuna Alışmak Çok Güç

Marmaris ‘Belkıs’ın ölümünün 7’nci yıldönümünde de unutmadı. Beatrice Ehrsam’ın galerisinin komşusu olan gümüşçü dükkanını işleten, ilçenin her kesimce sevilen bir diğer siması Bora Ayyıldız, duygularını dile getirirken şu ifadeleri kullandı: “Marmaris’in rengiydi. Herkesin sevdiği dolu dolu bir insandı. Yaşamımızı ne kadar doldurduğunu aramızdan ayrıldığında anladık. O’nun yokluğuna alışmak çok güç.”

İçimizden Biriydi

Adı Marmaris’le özdeşleşmiş Taner Kasap da ‘Belkıs’ için kaleme alığı yazısını bugün sosyal medya hesabından paylaştı. Kasap’ın yazısında şu sözler yer aldı:

Marmaris’e gelmeden önce dünyaca ünlü Portofino, Saint Tropez gibi Avrupa’nın tanınmış turizm yörelerinde resim yaparak yaşayan Beatrice 1979- 2014 yılları arasında sürekli Marmaris’te kaldı.

1984 yılında kalede küçük mütevazi bir evde Marmaris’in “ilk sanat galerisi”ni açarak resimlerini sergiledi.

Marmaris’i ve Marmarislileri çok benimsedi. Son derece alçak gönüllü, herkese her zaman güler yüzlü ve içten davranışları ile içimizden biri oldu.

Merak ettiği için oruç tuttu, komşularla birlikte teravih namazına gitti, resmi bayramlarda galerisine Türk Bayrağını mutlaka astı, diğer bayramlarda çocuklar gelecek diye çukulatalar, şekerler hazır etti, camiden sela verilince o da dinler isim anons edildiğinde ben tanıyor muyum diye sorar tanıdığı birisi ise bizimle birlikte rahmet dilerdi.

Kale komşuları ona Belkıs adını verdiler. Sokak hayvanları , köpeği ve kedileri vazgeçilmezleri idi.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir