Emniyet Müdürü Ercan : Şikayetler bizi yıldıramaz

Emniyet Müdürü Ercan : Şikayetler bizi yıldıramaz
Çıldır Mahallesi Muhtarı Şeref Eren aracılığı ile Çıldır Mahallesi Muhtarlık binası önünde düzenlenen toplantıya Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan, birim amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Emniyet güçleri ile vatandaşların daha yakın ve iyi ilişki kurması amacıyla düzenlenen Polis Vatandaş toplantıları devam ediyor. Çıldır Mahallesi Muhtarı Şeref Eren aracılığı ile Çıldır Mahallesi Muhtarlık binası önünde düzenlenen toplantıya Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan, birim amirleri ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda vatandaşların şikayet ve sorunlarını dinleyerek not alan emniyet yetkilileri gerekli çalışmaların yapılacağını ifade ederken İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan “Göreve geldiğim günden bu yana özellikle motorlu sürücüler konusunda sürekli denetimler yapılması konusunda çok hassas davranıyorum. Denetimler nedeni ile bazı vatandaşlar bizleri Valilik makamına şikayet ediyor fakat bu şikayetler bizi görev yapmamız konusunda yıldırmayacak aksine daha sıkı önlemler almamızı sağlayacak” dedi.

Toplum destekli polis projesi kapsamında emniyet güçleri ile vatandaşların daha sıkı ilişkiler kurması için Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü, muhtarlıklar aracılığı ile mahalle toplantıları düzenliyor. Toplantılara Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan, Müdür Yardımcıları İhsan Tayfun, Nedayi Atakan, Trafik Denetleme Büro Amiri Komiser Bahadır Türkyaşa ve birim amirleri de katılıyor. Düzenlenen  toplantılarda vatandaşlara emniyet çalışmaları hakkında bilgi verilirken aynı zamanda vatandaşların yaşadıkları alanlardaki şikayetleri gerekli kamu kurumlarına iletilmesi için ilgili birim amirleri tarafından not alınarak hızlı çözüm üretilmesi için çalışma yapılıyor.
Çıldır Mahallesi Muhtarı Şeref Eren’in girişimi ile CIldır Mahallesi Muhtarlık Binası önünde düzenlel toplantıya çok sayıda vatandaş katıldı. Öncelikle Emniyet acısından alınabilecek önlemler ve şikayetleri dinleyen İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan yapılan çalışmalar hakkında da vatandaşlara bilgi verdi. Ercan göreve gelmesi sonrasında özellikle ilçedeki motosikletli sürücülerin karıştığı yaralamalı ve ölümle sonuçlanan kazaların en aza indirilmesi için özel önlemler aldıklarını ifade ederek “İlçemizde çok sayıda motosiklet trafikte bulunmakta. Bunun en büyük sebebi park sorunu nedeniyle vatandaşlar daha çok motosiklet kullanmayı tercih ediyor. Fakat motosiklet kullanmak demek trafik kuralları hiçe saymak anlamına gelmiyor. Özellikle kasksız motosiklet kullanımını öncelikle en aza indirmek ve daha sonrada tamamen ortadan kaldırmak bizim ilk hedeflerimizden biri. Bunun içinde sürekli uygulamalar yapıyoruz. Bu uygulamalardan rahatsız olan vatandaşlarımız oluyor. Halbuki biz kimseye ceza yazmak niyetinde değiliz. Sadece motosiklet kullanırken kask takmanın bir zorunluluk olduğu bilincini oluşturmak ve aynı zamanda da motosiklet kullanıcılarının hayatlarını korumaya çalışıyoruz. Bazı vatandaşlarımız denetimlerin sık olması nedeniyle bizi valilik makamına şikayet edebiliyor. Bu şikayetler bizim görev yapmamıza engel olmaz ve bizi yıldırmaz. Aksine daha çok çalışma yapmamıza teşvik eder. Zaten sayın valimizde bu denetimlerin sonuçlarından oldukça memnun olduğu için arkamızda durarak gelen şikayetleri dikkate almıyorlar.  Bu bilincin oluşması lazım. Ama maalesef öyle sürücüler var ki 4 gün üst üste kendisine kasksız motor kullanmaktan ceza yazılmış. Halbuki bir kask alsa hem kendi güvenliğini sağlayacak hem de o kadar ceza ödemeyecek” dedi.
Denetimlerin yeri değişti
İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan özellikle trafik denetimlerinde farklı çalışmalar yaptıklarını da dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü  “Vatandaşlar alışmışlar trafik kontrol noktaların yerleri belli diye bu güzergâhları kullanmıyorlar. Bizde birim amirlerimizle konuştuk ve denetimleri artık sadece belli güzergâhlarda değil alternatif yollarda da sıkılaştırıyoruz. Ayrıca ilçedeki Mobese sistemini de kullanarak denetimlerimizi kamera yardımı ile de yapıyoruz. Yani vatandaşlarımız burada polis yok ben buradan rahat rahat geçerim diye düşünmesin. Trafik ihlallerini kameralarla da tespit ediyoruz. Maalesef motosiklet kullanıcılarından aldığımız en büyük şikayet araç trafiğine kapalı olan çarşıya motor girmesi. Bunun önlenmesi ve motorların bu alanda gezmesinin önüne geçmek için projelerimiz var. Bebek arabası kullanan vatandaşların mağdur olmadan motorların çarşıya girmesine kesinlikle engel olacağız.  
Kamera sayısı artırtılacak
“İlçe genelinde geçmiş dönemde kurulan bir ciddi geniş kapsamlı bir MOBESE Kamera sistemi var. Ama su anda bu bizim için yeterli değil. Daha çok alanın güvenlik açısından kontrol altına alınması için kamera sayısının artması için gerekli yazışmalarımızı yaptık. En kısa sürede ilçemizdeki kamera sayısının birkaç kat daha fazla olması için çalışmalarımız var.  Biz kimseye ceza kesmekten hoşlanmıyoruz ve mutlu olmuyoruz. Başta trafik olmak üzere tüm emniyet birimlerimiz haklın huzuru ve güveni için 24 saat sürekli görev başında”
Muhtar Whatsupp Hattı
“İlçemizdeki tüm muhtarlarımızın ve birim amirlerimizin kayıtlı olduğu bir Whatsapp hattımız var. Sizler bize ulaşmakta tabikî zorluk yaşamazsınız ama oldu ki ulaşamadınız muhtarlarınız aracılığı ile Emniyeti ilgilendiren tüm konularda bize ulaşabilirsiniz. Bizim göremediğimiz ama sizin suç olarak gördüğünüz her konuyu bize iletin arkadaşlarımız olaylara en kısa sürede müdahale ederek gerekli çalışmaları mutlaka yapacaklardır. Biz her yeri göremeyebiliriz ama sizlerin yardımı ile suça ve suçlulara çok daha kolay engel olabiliriz”
Devlet telefon ile sizden para istemez
“Bir önemli konuda telefon dolandırıcılığı. Lütfen bu konuda size gelen telefonlara itibar etmeyin. Kesinlikle unutmayın hiçbir emniyet görevlisi, Hakim, Savcı, Polis, Jandarma sizi arayıp suça karıştınız diye para istemez. Bunlara özellikle bu dönemde dikkat edin. Sizi arayanlara itibar etmeyin ve bizler bildirin. Daha sezon başlar başlamaz 7-8 vaka ile karşılaştık. Bu adamlar bu işi meslek edinmiş. Ama bizim işimizde onların vatandaşlarımıza zarar vermesini engellemek. Geçen sene Marmaris’ten belirleyerek Urfa’da bir çeteyi yakaladık. Sizlerde bu konuda duyarlı olun ve yakınlarınızı uyarınız”

Toplantı sırasında vatandaşlara emniyet çalışmaları hakkında el ilanları dağıtıldı ve vatandaşların polis ile iletişime geçmesi konusunda çekinmemesi istendi.